Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 08:50 Autor: PAP

Performans "Metamorphosis-Nirbhaya" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - w sobotę

W Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) w Orońsku 7 sierpnia odbędzie się performans oraz spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką intermedialną Moniką Weiss, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku - poinformował PAP specjalista ds. promocji z CRP Paweł Czyż.

"Performans +Metamorphosis-Nirbhaya+ to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss. Kompozycja przeznaczona jest dla ok. 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów" - czytamy w przesłanej informacji.


Jak wyjaśniono, "kompozycja przeznaczona jest do wykonania w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji".


Przypomniano, że "Metamorphosis-Nirbhaya" jest częścią przedsięwzięcia "Nirbhaya" i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii "Kaplica" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku od marca do lipca 2021 roku. "Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku" - wyjaśniono.


Zapowiedziano, że pomnik składać się będzie" z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją video oraz instalacji dźwiękowej +Nirbhaya-Metamorphosis+". Jego odsłonięcie zaplanowano w 2022 roku.


"Jest to pomnik dedykowany nie dla zdobywców i bohaterów wojennych, ale dla zapomnianych ofiar codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, +Nirbhaya+ oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci" - powiedziała artystka, cytowana w informacji.


"To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik/antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju" - wyjaśniła Weiss.


Początek performansu - 7 sierpnia o godz. 14 w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.


Konferencja prasowa i spotkanie z Moniką Weiss wokół premiery monografii poświęconej przedsięwzięciu "Nirbhaya" rozpocznie się o godz. 15. Poprowadzi je Weronika Elertowska.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ pat/


Kraj i świat

2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Macron i Merkel zapowiadają ścisłą współpracę do czasu utworzenia nowego rządu RFN Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Za odwołaniem Pudy cała opozycja; przeciw - PiS i Kukiz'15 Za odwołaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy opowiedzieli się w czwartek w Sejmie posłowie opozycji: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Premier: rolnicy pamiętają, kto był grabarzem polskiego rolnictwa, pan Balcerowicz Rolnicy doskonale pamiętają tego, kto jest grabarzem polskiego rolnictwa, polskiej transformacji, pamiętają pana Leszka Balcerowicza; Boże broń przed Balcerowiczem… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: jeśli 200 mln zł. nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy dla nas niż polskie rolnictwo Nie ma ważniejszej sprawy dla nas, dla PiS, dla Zjednoczonej Prawicy, niż polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Mor… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: Polska wieś będzie nowoczesna, bezpieczna, pozostanie bastionem wartości Polska wieś będzie nowoczesna, będzie bezpieczna, ale jednocześnie pozostanie bastionem wartości, takich jak tradycja, kultura, rodzina, wiara i patriotyzm… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Premier: polska wieś, polskie rolnictwo to największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP Polska wieś, polskie rolnictwo to jest największy wyrzut sumienia partii, które odpowiadają za III RP, partii, które odpowiadają za tzw. transformację -… » więcej 2021-09-16, godz. 23:20 Puda do opozycji: opieracie się na zmanipulowanych doniesieniach prasowych Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda zarzucił opozycji, że czerpie wiadomości ze zmanipulowanych doniesień prasowych i nie wie, co robi dla rolnictwa kierowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »