Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 08:10 Autor: PAP

Ceny ropy w USA pod presją, bo Chiny mogą zmniejszyć zakupy surowca

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje w trakcie środowej sesji w reakcji na obawy, że Chiny - kluczowy światowy importer ropy - mogą zmniejszyć jej zakupy w czasie kolejnej fali Covid-19 w tym kraju - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 70,34 USD, niżej o 0,31 proc.


Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 72,35 USD za baryłkę, niżej o 0,08 proc.


W Chinach rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa, a podejmowane działania zaradcze chińskich władz i ograniczenia w walce z tym patogenem mogą zaszkodzić popytowi na paliwa i wpłynąć na ograniczenie jej importu.


Władze miasta Wuhan, w środkowych Chinach, zarządziły we wtorek masowe badania przesiewowe wszystkich 11 mln mieszkańców na Covid-19 w związku z wykryciem tam pierwszych nowych lokalnych objawowych przypadków zakażenia koronawirusem od ponad roku.


Miejskie służby medyczne zgłosiły w poniedziałek wykrycie infekcji u siedmiu pracowników napływowych.


To pierwsze nowe przypadki lokalne odnotowane w Wuhanie, odkąd wiosną 2020 roku po bezprecedensowym, ponad dwumiesięcznym lockdownie miastu udało się powstrzymać pierwszą falę pandemii.


Wariant Delta koronawirusa został w Chinach wykryty w prawie połowie z 32 prowincji w ciągu zaledwie 2 tygodni.


Co najmniej 46 miast zaleciło swoim mieszkańcom powstrzymanie się od podróżowania, chyba że jest to absolutnie konieczne.


Ograniczenia w mobilności w tej wiodącej gospodarce na świecie stanowią ryzyko dla popytu m.in. na paliwa.


"Rozprzestrzenianie się wariantu Delta stanowi ryzyko dla cen ropy, a oczy inwestorów są skierowane na sytuację w Chinach, które są epicentrum globalnego popytu na paliwa" - mówi Kim Kwangrae, starszy analityk ds. rynków surowcowych w Samsung Futures Inc.


"Notowania ropy pozostaną pod presją przynajmniej do czasu, aż będzie więcej informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa" - dodaje.


W miarę eskalacji ryzyka związanego w rozprzestrzenianiem się Delty analitycy dokonują już przeglądu swoich prognoz wzrostu gospodarczego na świecie.


Tymczasem wsparciem dla cen ropy mogą być w krótkiej perspektywie dane o amerykańskich zapasach tego surowca i jego produktów.


Oczekuje się, że amerykański Instytut Paliw (API) poda w swoim najnowszym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 879 tys. baryłek, a zapasy benzyny zmniejszyły się w tym czasie aż o 5,75 mln baryłek.


Oficjalne wyliczenia dotyczące amerykańskich zapasów paliw poda w środę po 16.30 Departament Energii (DoE).


Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku straciła w ciągu 2 pierwszych sesji w tym tygodniu 4,6 proc. (PAP Biznes)


aj/ mfm/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 14:10 Holandia / Od soboty obowiązują nowe obostrzenia związane z koronawirusem Przed wejściem do restauracji, muzeum czy kina od soboty konieczne jest okazanie przepustki sanitarnej. Tymczasem 41 proc. restauratorów nie zamierza egzekwować… » więcej 2021-09-25, godz. 14:10 Kraków/Szpital Specjalistyczny im. Dietla obchodzi 40-lecie Tomograf komputerowy wykorzystujący najnowsze technologie rekonstrukcji obrazu oraz nowoczesny aparat rtg to nabytki Szpitala Specjalistycznego im. Dietla w Krakowie… » więcej 2021-09-25, godz. 14:00 Islandia/ Rozpoczęły się wybory parlamentarne, rządząca koalicja zagrożona Na Islandii rozpoczęły się w sobotę wybory parlamentarne. Stojąca na czele rządu i prawicowo-lewicowej koalicji Katrin Jakobsdottir będzie miała trudności… » więcej 2021-09-25, godz. 13:50 Cieszyński: na portalu gov.pl prace serwisowe; pełna funkcjonalność za 2 godz. Na portalu gov.pl trwają prace serwisowe; usługi w podstawowej wersji zostaną przywrócone w ciągu 60 minut, a pełna funkcjonalność wznowiona za 2 godziny… » więcej 2021-09-25, godz. 13:50 Małopolska/ Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów w Tarnowie W formule stacjonarnej odbywa się w ten weekend 22. edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w Tarnowie. Wydarzenie po raz drugi zorganizowano w terminie… » więcej 2021-09-25, godz. 13:40 MŚ w kajakarstwie górskim - Zwolińska 7. w slalomie w K1, zwycięstwo Funk Klaudia Zwolińska zajęła siódme miejsce w slalomie w konkurencji K1 w mistrzostwach świata w kajakarstwie górskim w Bratysławie. Zwyciężyła mistrzyni… » więcej 2021-09-25, godz. 13:40 RCB: Sieć wsparcia dla ewakuowanych z Afganistanu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, współpracując z Wielkopolską Radą Koordynacyjną - Związkiem Organizacji Pozarządowych, zapewnia wsparcie ewakuowanym… » więcej 2021-09-25, godz. 13:20 Łódź/ Kolejne kamery w systemie monitoringu miejskiego 15 nowych kamer monitoringu umieszczonych zostanie w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Zasięgiem obejmą one osiedla Bałuty… » więcej 2021-09-25, godz. 13:00 Holandia / Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią powietrzną przed katastrofą samolotu Malaysia Airl… Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »