Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 07:30 Autor: PAP

Nawrocki dla "Gazety Polskiej": zbrodnie z lat 80. muszą zostać osądzone

Chciałbym zmienić dynamikę instytutu, jego recepcję na świecie i sprawić, że treści IPN trafią również do młodego pokolenia – mówi w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Nawrocki w rozmowie z "Gazetą Polską" podkreślił, że nie chce zmieniać poczucia misyjności IPN. Chciałby – jak mówił – aby wszyscy pracownicy instytutu, realizując zadania ustawowe, czuli powagę służby w Polsce.


"Pragnąłbym natomiast zmienić dynamikę instytutu, jego recepcję na świecie i sprawić, że treści IPN trafią również do młodego pokolenia" – powiedział.


Pytany, czy uważa że pion śledczy powinien znajdować się poza IPN, odpowiedział, że jego wyłączenie "nie rozwiąże sprawy skuteczności śledztw z czasów obu totalitaryzmów".


"Instytucjonalny egoizm i brak wpływu prezesa IPN na działania Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (KŚZpNP) podpowiada, że dla komfortu mojej pracy prokuratorzy powinni być poza IPN. Natomiast logika i odpowiedzialność wobec ofiar komunizmu i nazizmu sugerują, że jeśli nie IPN, to nikt nie zajmie się ściganiem tych zbrodni" – uważa Nawrocki.


Pytany, czy nie ma poczucia, że ściganie zbrodni komunistycznych przebiega bardzo opornie, przyznał, że ma takie wrażenie. "Boleję nad tym i zrobię wszystko, żeby to zmienić" – zadeklarował.


Dopytywany, czy IPN nie powinien poświęcić większej uwagi komunistycznemu sądownictwu i konsekwencjom tego uwikłania dla obywateli, odparł: "To jeden z moich pomysłów na współpracę z KŚZpNP – odwrócić chronologię postępowań". "Dokończyć te z lat 80., które mogą mieć wpływ na jakość życia społecznego jeszcze dziś. Wciąż wielu ludzi czeka przecież na sprawiedliwość transformacyjną" – dodał Nawrocki.(PAP)


kkr/ joz/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 08:30 Wielkopolskie/ Sześć ton nielegalnego tytoniu w ładunku części do silników Sześć ton nielegalnego tytoniu o wartości 540 tys. zł, które miały trafić do Wielkiej Brytanii jako ładunek części do silników, zarekwirowali funkcjonariusze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:20 Dolnośląskie/ Od soboty festiwal Twierdza Legend Wykłady poświęcone niewyjaśnionym zagadkom II wojny światowej, w tym na przykład tajemnicy Bursztynowej Komnaty, prezentacje atrakcji turystycznych Dolnego… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Przydacz: sytuacja z Borys i Poczobutem jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi Sytuacja wokół Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Niemcy/ Zastępcą Scholza lub Lascheta może zostać Habeck z Zielonych Po wyborach do Bundestagu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, która partia stworzy rząd, nie wiadomo, kto zostanie kanclerzem, nie wiadomo, kto… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Ujednolicone opakowania papierosów sprzyjają ograniczaniu palenia Usunięcie kolorowych oznaczeń marki z paczek papierosów znacznie obniża atrakcyjność papierosów w oczach klientów - ustalili naukowcy z Uniwersytecie Waterloo… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Czarzasty: myślę, że SPD wiele tematów ws. Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą Myślę, że SPD wiele tematów w sprawie Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Warszawa/ Społecznicy popierają decyzję konserwatora w sprawie woonerfu na Środkowej Podczas pikiety przed budynkiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków społecznicy wyrazili swoje poparcie dla decyzji mazowieckiego konserwatora prof. Jakuba… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Pekin - Kojonkoski: chiński projekt udał się lepiej niż myślałem Słynny trener skoków narciarskich Mika Kojonkoski podjął się przed trzema laty niemożliwego - zdaniem ekspertów - zadania nauczenia tej dyscypliny Chińczyków… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Rolnictwo bez roślin: z dwutlenku węgla i wodoru... wyprodukowano skrobię Naukowcy w wyjątkowo wydajny energetycznie sposób wyprodukowali skrobię... z dwutlenku węgla i wodoru. Zrobili to bez pomocy żywych komórek, co może zapoczątkować… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Żaryn: na granicy mnożą się prowokacje ze stron białoruskiej Po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje polegające na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »