Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 07:20 Autor: PAP

Szejnfeld (KO): chcemy jasno określić zasady polityki płacowej państwa

W Senacie mają wkrótce ruszyć prace nad kompleksową reformą płac w sektorze publicznym. Idea jest taka, żeby jasno określić zasady polityki płacowej państwa dzisiaj i w przyszłości - mówi PAP senator Adam Szejnfeld (KO).

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział we wtorek powołanie zespołu eksperckiego, który miałby przygotować całościową reformę systemu płac w sektorze publicznym w Polsce. Jak zastrzegł, nie chodzi wyłącznie o polityków czy samorządowców, ale generalnie o budżetówkę.


Na czele zespołu miałby stanąć senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld, a znaleźć się w nim przedstawiciele wszystkich klubów i kół senackich.


"Idea jest taka, żeby stworzyć systemowe, kompleksowe rozwiązanie, które będzie regulowało płace w sferze budżetowej czy szerzej ujmując w sferze publicznej tak, aby te zasady kształtowania płac były jasno określone, nie tylko co do kwot, poziomów, ale tego, co się z tymi płacami dzieje w zależności od sytuacji budżetowej i rynkowej, a nie w zależności od tego, kto sobie na przykład więcej wystrajkuje w firmie, czy wyprotestuje na ulicy" - tłumaczy senator Szejnfeld w rozmowie z PAP.


Jak mówi, nie tylko siatki płac powinny być jasne i transparentne, ale także zasady stosowania ich waloryzacji oraz podwyżek. "Pracownicy sfery publicznej bez względu na zawód, funkcję czy stanowisko powinni wiedzieć nie tylko jaką otrzymają płacę za swoją pracę, lecz również i to, jak kreować się może w tym zakresie ich finansowa przyszłość. Tylko wtedy będą mogli z jednej strony podejmować świadome wybory zawodowe, a z drugiej strony planować przyszłe życie rodzinne" - podkreśla senator.


Szejnfeld dodaje jednocześnie, że nowe regulacje miałyby dotyczyć całej sfery budżetowej, w tym także najważniejszych urzędników państwowych, parlamentarzystów i samorządowców.


Senator zastrzega, iż nie chce na razie przedstawiać konkretnych propozycji ewentualnych zmian. "Najpierw trzeba zdiagnozować sytuację, bo tutaj mamy groch z kapustą. Każda sfera życia publicznego ma swoje zasady funkcjonowania pod względem płac i to w abstrakcji od innej sfery publicznej, a cóż dopiero od sfery prywatnej. Trzeba więc najpierw dokonać analizy, oceny, wyciągnąć z tego wnioski i dopiero wtedy zacząć pracę nad porządkowaniem i regulowaniem tego" - przekonuje Szejnfeld.


Dlatego - jak podkreśla - pierwsze tygodnie pracy zespołu miałyby być poświęcone na kompleksową analizę problemu. "Mamy przecież tak ogromną liczbę sfer życia publicznego, które do tej pory nie we wszystkich, ale w większości przypadków rządziły się swoimi prawami w zakresie ustanawiania i regulacji płac. Mamy też nie tylko do czynienia z płacami, które są częścią zasadniczą wynagrodzenia, ale również z różnego rodzaju dodatkami, premiami, nagrodami, które zresztą bardzo często są instrumentalnie traktowane przez pracodawców wobec pracobiorców" - wskazuje senator.


Zespół miałby więc najpierw zebrać ekspertyzy prawne, a dopiero później przystąpić do przygotowania projektów ustaw. Według Szejnfelda zamysł jest taki, by te nowe regulacje, które dotyczyłby polityków miałby wejść w życie dopiero w nowej kadencji parlamentarnej.


Zespół miałby rozpocząć pracę w najbliższych tygodniach. Jego skład prawdopodobnie nie będzie zbyt liczny. "Będę orędownikiem stworzenia zwartej, pracowitej, nastawionej pozytywnie grupy, a nie dużego, rozgadanego zespołu" - mówi Szejnfeld.


W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, ponieważ - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), ustalonego na podstawie rozporządzenia prezydenta. W poniedziałek z kolei PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy, która ma podnieść wynagrodzenie prezydenta RP oraz samorządowców.


Przeciwko planowanym podwyżkom jest Koalicja Obywatelska, która złożyła w Sejmie projekt mający na celu zablokowanie wzrostu wynagrodzeń polityków. (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ godl/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 08:50 Głośna międzynarodowa biografia Zygmunta Baumana wreszcie w Polsce (MediaRoom) Polak pochodzenia żydowskiego, którego piętno w ojczystym kraju odczuwał większość swojego życia. Postać kontrowersyjna - dla jednych wybitny socjolog… » więcej 2021-09-27, godz. 08:50 Białoruś/ Media o „prywatnej wizycie” w Soczi Łukaszenki i delegacji szefa pograniczników Samolot Alaksandra Łukaszenki był w Soczi od piątku do niedzieli - podał Sputnik Białoruś. Wcześniej rosyjskie media twierdziły, że białoruski polityk… » więcej 2021-09-27, godz. 08:50 Ranking WTA - Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu, liderką Barty Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh… » więcej 2021-09-27, godz. 08:50 Fogiel o likwidacji Izby Dyscyplinarnej: rząd złoży projekt ustawy będącej kontynuacją reformy sądownictwa Rząd złoży projekt ustawy będącej kontynuacją reformy sądownictwa. Niezbędne są regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - mówił… » więcej 2021-09-27, godz. 08:40 Jabłoński: Niemcy będą skupione na polityce wewnętrznej, a UE będzie "wyczekiwać" na rząd w Berlinie Niemcy długo będą skupione na polityce wewnętrznej, targi koalicyjne będą angażowały wszystkie siły polityczne, nie spodziewałbym się przełomu w funkcjonowaniu… » więcej 2021-09-27, godz. 08:30 Wręczono dyplomy dla najlepszych klinik w Polsce (MediaRoom) W sobotę 25 września miała miejsca druga Gala Kliniki.pl Rating Index. Podczas wydarzenia przedstawiciele najlepszych prywatnych placówek medycznych w Polsce… » więcej 2021-09-27, godz. 08:30 Fogiel o ew. karach za obecność na urodzinach dziennikarza: nie zamierzamy brać udziału w kabarecie PO Robienie awantury na cztery fajerki, że ktoś poszedł do kogoś na urodziny. Nie zamierzamy brać udziału w tym kabarecie, który urządza Platforma Obywatelska… » więcej 2021-09-27, godz. 08:20 EcoFlow wprowadza na rynek generator zasilania awaryjnego DELTA Max zaspokajający dwudniowe zapotrzebowanie na energię… Na rynki światowe wchodzi najnowszy generator akumulatorowy EcoFlow z serii DELTA o mocy podstawowej 2016 Wh z możliwością jej rozszerzenia do 6048 Wh. » więcej 2021-09-27, godz. 08:20 Codziennie łapać uciekające ludzkie serce, czyli "Religa ojciec i syn" Jakim ojcem był legendarny kardiochirurg Zbigniew Religa i jak to jest mieć ludzkie serce w swojej dłoni, a także o swej punkowej młodości i absurdach polskiego… » więcej 2021-09-27, godz. 08:20 USA/ "Moulin Rouge! The Musical" z 10 nagrodami Tony W niedzielę stowarzyszenie American Theatre Wing wręczyło nagrody Tony honorujące produkcje Broadwayu w sezonie 2019-2020. Najwięcej, bo aż dziesięć statuetek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »