Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 07:00 Autor: PAP

Szef Białoruskiego Domu w Warszawie: z naszej strony Kryscina Cimanouska może liczyć na każdą formę pomocy (wywiad)

Z naszej strony Kryscina Cimanouska może liczyć na każdą formę pomocy, której by potrzebowała; konkretne decyzje będą podjęte po jej przylocie do Warszawy w środę - powiedział w rozmowie z PAP szef Białoruskiego Domu w Warszawie Aleś Zarembiuk.

PAP: Kiedy spodziewają się państwo przylotu Krysciny Cimanouskiej do Warszawy i na jakiego rodzaju wsparcie może ona liczyć ze strony Domu Białoruskiego w Warszawie?


Aleś Zarembiuk: Jesteśmy gotowi przedstawić każdą pomoc pani Kryscinie Cimanouskiej i decyzje będą podjęte po tym, jak ona w środę przyleci do Warszawy. Z naszej strony może liczyć na każdą formę pomocy, której by potrzebowała. Również zaangażowanych jest w tę sprawę wielu przedstawicieli białoruskiej diaspory, liderów opozycji białoruskiej w Polsce oraz Japonii, w tym niezależna Fundacja Solidarności Sportowej.


PAP: Czy przewidywane są aktywności medialne i udzielenie wypowiedzi przez panią Cimanouskiej, czy względy bezpieczeństwa nie pozwalają jeszcze na to?


Aleś Zarembiuk: Wszystko będzie zależało od samej pani Cimanouskiej, ale podejrzewamy, że po tym jak wyląduje w Warszawie, to będzie bardzo dużo kamer, mediów po godz. 14.00 na Lotnisku Chopina i podejrzewamy, że będzie musiała udzielić pierwszych komentarzy dla mediów już na polskiej ziemi.


PAP: Wokół Domu Białoruskiego w Warszawie koncentruje się właściwie życie diaspory białoruskiej w Polsce. Ilu osobom pomagacie obecnie i w jaki sposób zorganizowana jest ta pomoc?


Aleś Zarembiuk: Pomogliśmy w 2020 roku około 500 osobom i była to pomoc medyczna, finansowa. W tym roku opiekujemy się poszkodowanymi. Staramy się wspierać w kwestiach operacji, kupna protez. Współpracujemy też z diasporą białoruską w różnych krajach. Pomagamy także zorganizować noclegi dla osób, które ich potrzebują na początku, pomagamy znaleźć zatrudnienie i wraz z Uniwersytetem Warszawskim organizujemy kursy języka polskiego.


Wspieramy różne grupy Białorusinów. Oprócz tego pomagamy rodzinom więźniów politycznych na Białorusi. Działamy także w innych miastach - w Białymstoku, we Wrocławiu. Sytuacja wciąż jest bardzo zła, represje stale się pogłębiają.


PAP: Czy poza doraźną pomocą organizujecie również życie diaspory białoruskiej w Polsce?


Aleś Zarembiuk: Świadczymy także pomoc psychologiczną, w piątki organizujemy spotkania integracyjne dla kobiet. Mamy również zajęcia indywidualne dla osób, które potrzebują wsparcia. To wszystko funkcjonuje w ramach Domu Białoruskiego w Warszawie, ale organizujemy także inne wydarzenia w Polsce, w tym koncerty, wystawy, śniadania biznesowe dla przedsiębiorców białoruskich, obozy integracyjne, szkolenia i spotkania.


PAP: Jak wygląda obecnie dynamika migracji z Białorusi do Polski - jak wpłynęły na to utrudnienia, które stosuje stale reżim Alaksandara Łukaszenki?


Aleś Zarembiuk: Zamykanie granic lądowych ma ogromny wpływ na to, że coraz mniej Białorusinów może przyjechać do Polski. Jeśli ktoś wybierze podróż samolotem, to musi pokonać długą drogę przez Stambuł, Tbilisi lub Moskwę - to jest jedyna możliwa szansa, żeby wyjechać z Białorusi. Represji jest dużo w ostatnim czasie i liczba osób, które opuściły Białoruś w ostatnich miesiącach jest mniejsza. Ponadto każda osoba, która chciałaby wyjechać nie zawsze może to zrobić także ze względów finansowych. Na dzień dzisiejszy ponad tysiąc Białorusinów zwróciło się o ochronę międzynarodową w Polsce i około 400 osób ją otrzymało.


Rozmawiał: Mateusz Roszak (PAP)


autor: Mateusz Roszak


mro/ godl/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 19:00 Prezydent: wystąpię do Sejmu, aby wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego (krótka2) Kiedy wniosek ws. przedłużenia stanu wyjątkowego zostanie do mnie skierowany, wystąpię do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Syria/ Lekarze bez Granic: brak dostępu do wody pitnej zagraża zdrowiu ponad 3 mln osób Kryzys związany z brakiem dostępu do wody pitnej osiągnął 'punkt krytyczny' i zagraża zdrowiu ponad trzech milionów mieszkańców prowincji Idlib na północy… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 W Brukseli wystawa obrazów najlepszych polskich malarzy współczesnych (korekta) Wystawa obrazów najlepszych polskich malarzy współczesnych została zainaugurowana we wtorek w Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE. Wśród… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Prezes PZKosz Piesiewicz: za rozstaniem z Taylorem zarząd opowiedział się jednogłośnie Za rozstaniem z Mike'em Taylorem zarząd opowiedział się jednogłośnie - powiedział prezes Polskiego Związku Koszykówki Radosław Piesiewicz. W wywiadzie… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 MAP liczy na kierunkową zgodę KE ws. programu dla górnictwa do końca tego roku Resort aktywów państwowych liczy, że do końca tego roku uda się uzyskać kierunkową zgodę Komisji Europejskiej na polskie propozycje dotyczące programu… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Mazowieckie/ Zielone Płuca dla Płocka - ruszyły nasadzenia w ramach projektu na rzecz bioróżnorodności i klimatu W ramach projektu „Zielone Płuca dla Płocka - nasadzenia w 2021 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu” na terenie tego miasta pojawi się ponad 6 tys… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Gdańsk/ Dr Marek Szymaniak zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. naukowych Dr Marek Szymaniak został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. naukowych. Dotychczasowy kierownik Działu Naukowo-Edukacyjnego… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Wielkopolskie/ Volkswagen Crafter trafił do uczniów w Swarzędzu; będzie służył do nauki zawodu Wyprodukowany w zakładach Volkswagen Poznań we Wrześni Volkswagen Crafter trafił do Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Będzie tam wykorzystywany w celach… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Warszawa/ Jerzy Targalski spoczął na Powązkach Wojskowych We wtorek w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza święta pogrzebowa dr. Jerzego Targalskiego, historyka, politologa, orientalisty… » więcej 2021-09-28, godz. 18:50 Prezydent: przedłużenie stanu wyjątkowego wydaje się być uzasadnione (krótka) Wydaje się, że przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej o 60 dni będzie uzasadnione - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »