Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 06:30 Autor: PAP

Barbara Nowak: jestem przeciwna przymusowi szczepienia nauczycieli

W interesie bezpieczeństwa w szkole nauczyciele powinni się zaszczepić, ale jestem przeciwna przymusom – powiedziała PAP małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Odnosząc się do szczepień uczniów, podkreśliła, że to powinna być wyłącznie decyzja rodziców.

Zespół ekspertów Polskiej Akademii Nauk (PAN) zabrał w tym tygodniu głos w sprawie szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców trzeba pilnie rozważyć obowiązkowe szczepienia w wybranych grupach w celu skutecznego ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Według ekspertów PAN warto rozważyć taki obowiązek nie tylko wśród medyków, ale też m.in. wśród nauczycieli i grup bezpośrednio kontaktujących się z innymi, np. listonoszy czy fryzjerów. Zalecenie obowiązku szczepień dla tych grup zawodowych wydała także Rada Medyczna przy premierze.


"Jestem wolnościowcem, nauczycielem, który bardzo marzył o wolnej Polsce. Rozpoczęłam pracę w szkole w stanie wojennym, w 1982 r. Uważam, że w interesie bezpieczeństwa w szkole nauczyciele powinni się zaszczepić, ale jestem przeciwna przymusom” – powiedziała PAP małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.


Jej zdaniem "nie brakuje sytuacji, które powodują niepewność w zawodzie", a wprowadzenie obowiązku szczepień może spotęgować braki kadrowe w oświacie.


"Rekomendacje takiego obowiązku, a potem jego wprowadzanie, może powodować nerwy. Naciski mogą spowodować odejścia np. na wcześniejszą emeryturę. Wtedy będziemy mieli poważny problem" – oceniła małopolska kurator, zwracając uwagę, że nauczyciele to starzejąca się grupa zawodowa i pojawiają się braki kadr w zależności od przedmiotu i regionu.


Podkreśliła, że nauczyciele wywalczyli sobie przywilej otrzymania szczepień już na początku Narodowego Programu Szczepień. Na szczepienia mogli się zgłaszać od lutego.


"Wielu się już zaszczepiło. W Krakowie większość jest zaszczepionych, ale są regiony, gdzie na całą szkołę zaszczepiło się tylko kilkoro nauczycieli" – powiedziała małopolska kurator.


Barbara Nowak kategorycznie sprzeciwia się obowiązkowi szczepień uczniów. Uważa, że decyzja o tym powinna należeć wyłącznie do rodziców.


"Jeżeli są argumenty naukowe na to, że szczepionka dla dzieci jest bezpieczna, to zgadzam się, że można dzieci szczepić. Ale decyzję o tym powinny podjąć tylko i wyłącznie rodzice, a nie jakieś zewnętrzne gremium. Wierzę w mądrość rodziców. Rozumiem też, jeśli mają różnego rodzaju wątpliwości" – powiedziała kurator.


Nowak skrytykowała także pomysł, by akcje szczepień uczniów prowadzić na terenie szkół.


"Absolutnie się z tym nie zgadzam. Mam obawy, że wcielenie takiego pomysłu w życie doprowadzi do wojny polsko-polskiej, a nie chcę, by taka przetoczyła się przez szkołę" – powiedziała kurator, zaznaczając, że "szkoła potrzebuje spokoju".


Ministerstwo Edukacji i Nauki szacuje, że zaszczepiło się ok. 70 proc. nauczycieli. Dwie dawki preparatu przyjęło ponad 474 tys. pracowników systemu oświaty, a na uczelniach – ponad 67 tys. osób. W tych liczbach nie ma nauczycieli, którzy szczepili się indywidualnie w ramach szczepień populacyjnych.


Barbara Nowak zaapelowała, aby stwarzać warunki i atmosferę sprzyjające komfortowi nauczycieli i zaznaczyła, że konieczne są nowe regulacje płacowe. Potrzebne są zwłaszcza – w ocenie kurator – zachęty dla młodych, nauczycieli, którzy zarabiają bardzo mało na początku ścieżki zawodowej. Docenienie finansowe należy się tej grupie zawodowej, zwłaszcza że – jak mówiła kurator – bardzo dobrze poradziła sobie w czasie pandemii, szybko przystosowując się do nowych metod i narzędzi nauczania.


Z danych resortu zdrowia wynika, że Polsce wykonano ponad 34,4 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17,4 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,3 mln osób.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 07:20 Podlaskie/ KAS zlikwidowała leśną bimbrownię; zabezpieczono 150 l alkoholu Blisko 150 litrów alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyła służba celno-skarbowa w leśnej bimbrowni zlokalizowanej w okolicach… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 Moorhouse o ocenzurowaniu w Rosji jego artykułu: godne ubolewania, ale nie zaskakujące Brytyjski historyk Roger Moorhouse powiedział PAP, że usunięcie przez rosyjskie władze z jego artykułu na temat II wojny światowej niewygodnych dla nich… » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 "Rzeczpospolita”: Ekstrapensje na posadach w rządzie Dzięki rozporządzeniu premiera w KPRM będą mogły powstać stanowiska z wysokimi zarobkami - informuje poniedziałkowa 'Rzeczpospolita”. » więcej 2021-09-20, godz. 07:20 USA/ "The Crown" króluje podczas 73. edycji nagród Emmy W niedzielę Międzynarodowa Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych ogłosiła laureatów Emmy. Grad statuetek w najważniejszych kategoriach spadł na serial „The… » więcej 2021-09-20, godz. 07:00 Kukiz: będę rozmawiał z prezydentem o tym, kiedy do Sejmu trafi projekt ustawy o sędziach pokoju Będę rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o tym, kiedy do Sejm skierowany do Sejmu projekt ustawy o sędziach pokoju - powiedział przewodniczący koła… » więcej 2021-09-20, godz. 07:00 Od października nie będzie możliwości złożenia wniosku o EKUZ poprzez e-mail Od 1 października 2021 r. wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie można złożyć on-line przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)… » więcej 2021-09-20, godz. 06:50 ME siatkarzy - Kochanowski: brak poważnych kontuzji największym sukcesem tego sezonu Jakub Kochanowski nie kryje, że zakończony w niedzielę sezon był dla reprezentacji bardzo trudny i bardzo długi. 'Największym sukcesem było to, że nikt… » więcej 2021-09-20, godz. 06:30 60 lat temu zginął reżyser filmowy Andrzej Munk – nie zrobił filmu o Adolfie Eichmannie 20 września 1961 r. w Kompinie (Łódzkie) ok. godz. 18 doszło do zderzenia fiata 600 z ciężarówką star 20. Kierowca fiata, 39-letni reżyser filmowy Andrzej… » więcej 2021-09-20, godz. 06:20 Chemiczny recykling - szansą dla przemysłu i dla przyrody Z pomocą recyklingu chemicznego możemy wykorzystać to, co już wyprodukowaliśmy i korzystać z tego ponownie - mówi dr inż. Patrycja Maria Jutrzenka Trzebiatowska… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Współtwórca broadwayowskiego „West Side Story” zachwycony ekranizacją Spielberga W grudniu tego roku w kinach będzie można zobaczyć długo oczekiwaną ekranizację legendarnego musicalu „West Side Story” wyreżyserowaną przez Stevena… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »