Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 21:30 Autor: PAP

HRW oskarża władze Libanu o przestępcze zaniechania w sprawie eksplozji w porcie w Bejrucie

Organizacja Human Rights Watch (HRW) oskarżyła we wtorek władze Libanu o przestępcze zaniechania, naruszenie prawa do życia i zablokowanie lokalnego śledztwa w sprawie eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 roku w porcie w Bejrucie.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka zaleciła powołanie oenzetowskiej misji śledczej mającej zbadać postępowanie wysokich rangą urzędników libańskich.


W gigantycznej eksplozji kilkuset ton saletry amonowej zginęło przed rokiem 214 osób a ponad 6,5 tys. zostało rannych. Saletra była składowana od 2014 roku w zniszczonym magazynie na terenie portu.


W 126-stronicowym raporcie HRW udokumentowała liczne uchybienia władz Libanu w kwestii bezpieczeństwa i zarządzania tymi niebezpiecznymi materiałami od przybycia ich do portu aż do ich eksplozji. Zidentyfikowano dziesiątki urzędników państwowych, celników i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy - według HRW - byli świadomi zagrożeń.


"Wiele osób popełniło kryminalne zaniedbania w zarządzaniu ładunkiem" - podsumowuje raport HRW, oparty na wielu wywiadach i setkach stron oficjalnej korespondencji, z których części nigdy nie upubliczniono.


"Dowody wyraźnie sugerują, że niektórzy urzędnicy państwowi byli świadomi (ryzyka) śmierci, jaką może spowodować obecność azotanu amonu w porcie i milcząco akceptowali to ryzyko" — twierdzi HRW.


Według tej organizacji naruszenia zaczęły się, gdy tylko ładunek dotarł z Gruzji na pokładzie statku "Rhosus", pływającego pod banderą Mołdawii.


Urzędnicy z Departamentu Robót Publicznych i Transportu "świadomie przechowywali azotan amonu w porcie w Bejrucie wraz z materiałami łatwopalnymi lub wybuchowymi przez prawie sześć lat", nawet po uzyskaniu raportów, które ostrzegały o "wyjątkowo niebezpiecznym" charakterze zasobów - czytamy w raporcie HRW.


"Zgodnie z prawem międzynarodowym (...) zaniechanie działania państwa przeciwko potencjalnym zagrożeniom dla życia ludzkiego jest naruszeniem prawa do życia" – dodała organizacja, konkludując, że eksplozja z 2020 roku może być, zgodnie z libańskim prawem, potencjalnie potraktowana jako "morderstwo z premedytacją" lub "zabójstwo". (PAP)


jo/ ap/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 09:10 Meksyk/ Przywódca Wenezueli Maduro weźmie udział w szczycie CELAC Prezydent Wenezueli Nicholas Maduro przybył w piątek do Meksyku, by wziąć udział w szczycie Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) -… » więcej 2021-09-18, godz. 08:50 Zginął górnik w kopalni Borynia W sobotę nad ranem zginął górnik w kopalni Borynia, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mężczyzna został przygnieciony podczas transportu… » więcej 2021-09-18, godz. 08:50 SG: ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Rzeszów/ Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistów. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Raport ZPP: EU-ETS nie działa zgodnie z ideą wolnego rynku Działania europejskiego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych EU-ETS nie można uznać za zgodne z ideą wolnego rynku - ocenia w specjalnym raporcie… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Tatry/ Niedźwiedzie pojawiają się w okolicach osiedli Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia zaczęły pojawiać się w okolicach osiedli pod Tatrami. Te wielkie drapieżniki były widywane m.in. w okolicach ścieżki… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Kanada przez wyborami, główne tematy: koszty życia, służba zdrowia, klimat, praca i domy Według badania przeprowadzonego przez Abacus Data najważniejsze w programach partii są koszty życia (38 proc.), poprawa systemu opieki zdrowotnej (25 proc.)… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Podkarpackie/ Silne opady deszczu; ponad 130 interwencji Przeszło 130 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów deszczu w regionie - poinformował w sobotę… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Kara 1,9 mln zł dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »