Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 19:40 Autor: PAP

Naukowcy z Hongkongu: lockdown przyczynia się do krótkowzroczności u dzieci

Naukowcy z Hongkongu stwierdzili, że w ciągu ostatniego roku zdiagnozowano więcej przypadków krótkowzroczności wśród dzieci. Powiązano to z lockdownami wprowadzanymi z powodu pandemii Covid-19, kiedy więcej czasu spędzano w domach przed ekranami.

W badaniu uczestniczyły dzieci w wieku 6-8 lat. Okazało się, że w 2020 roku odnotowano prawie trzykrotny wzrost zdiagnozowanych przypadków krótkowzroczności w porównaniu do wcześniejszych lat.


Jak powiedział dr Jason Yam z uniwersytetu w Hongkongu, czynności takie jak czytanie, pisanie czy oglądanie telewizji zwiększają ryzyko krótkowzroczności, z kolei częste przebywanie na świeżym powietrzu pełni rolę ochronną. "W Hongkongu nie tylko szkoły były zamknięte przez długie miesiące, ale także takie obiekty rekreacyjne jak place zabaw, boiska sportowe, kampingi czy parki" - dodał.


"W oczywisty sposób dzieci spędzały większość czasu czytając, oglądając telewizję, używając komputerów, smartfonów oraz innych urządzeń cyfrowych" - wskazał.


W raporcie opublikowanym w "British Journal of Ophthalmology" Yam wyjaśnił, że w badaniu wzięto pod uwagę dwie grupy dzieci: jedną wyselekcjonowaną w 2015 roku i przebadaną ponownie po trzech latach, zaś drugą wyselekcjonowaną na przełomie 2019 i 2020 roku i skontrolowaną po ośmiu miesiącach.


Naukowcy nie tylko sprawdzili wzrok dzieci, ale też zadali im pytania ile czasu spędzają na zewnątrz a ile na korzystaniu z urządzeń cyfrowych.


Badanie ujawniło, że w drugiej grupie dzieci na początku pandemii spędzały na zewnątrz średnio 75 minut dziennie, co po ośmiu miesiącach spadło do 24 minut. Jednocześnie o ile na przełomie 2019 i 2020 roku badani korzystali z urządzeń z ekranami średnio 3,5 godziny na dobę, to w drugiej połowie ubiegłego roku robili to przez 8 godzin dziennie.


"Nasze badanie wykazało, że mniejsza ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu a więcej przed ekranami wiąże się z szybszym postępowaniem krótkowzroczności. Choć brzmi to nieszkodliwie, ale w praktyce może oznaczać nabycie predyspozycji do wielu powikłań i zwiększyć ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku na dalszych etapach życia" - zaznaczył dr Yam. (PAP)


skib/ ap/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 08:20 J. J. Kasprzyk: Armia Andersa wyzwalając Bolonię wiedziała, że do wolnej Polski już nie wróci Żołnierze Armii Andersa - 2. Korpusu Polskiego, którzy 21 kwietnia 1945 r. wyzwolili Bolonię, wiedzieli, że do wolnej Polski już nie wrócą - mówi PAP… » więcej 2021-09-22, godz. 08:10 Polskie małe i średnie firmy powinny szybciej się cyfryzować (MediaRoom) Pandemia stała się akceleratorem cyfryzacji w Polsce. Nastąpił wzrost outsorcingu, dalsza cyfryzacja usług publicznych, coraz więcej procesów odbywa się… » więcej 2021-09-22, godz. 08:10 Francja/ Ekspert: skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią będą niekorzystne dla Francji Skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią w zakresie bezpieczeństwa na Pacyfiku (AUKUS) będą długofalowe i niekorzystne dla Francji - mówi… » więcej 2021-09-22, godz. 08:10 Warmińsko-mazurskie/ W pożarze obory zginęło 146 sztuk bydła Nocą wybuchł pożar w gospodarstwie rolnym w Bartnikach w powiecie Lidzbark Warmiński. Spłonęła obora, w której było 150 sztuk bydła, zdołano uratować… » więcej 2021-09-22, godz. 08:00 W. Brytania/ Wystawa plakatów i grafik "Solidarności" w Oksfordzie Tworzone w podziemiu plakaty, grafiki i ulotki były w latach 80. w Polsce ważnym sposobem na przełamywanie monopolu informacyjnego partii komunistycznej - mówi… » więcej 2021-09-22, godz. 08:00 Australia/ Seria wstrząsów wtórnych po porannym trzęsieniu ziemi Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5.9, do jakiego doszło w godzinach porannych czasu miejscowego w Melbourne, służby geologiczne odnotowały jeszcze 6 nieco… » więcej 2021-09-22, godz. 07:40 Olsztyn/ W środę bezpłatna podróż pociągami regionalnymi w obrębie MOFO Podróżujący w środę pociągami REGIO na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna (MOFO) będą mieli możliwość przejazdu bez biletu. Przewoźnik… » więcej 2021-09-22, godz. 07:40 USA/ Prezydent Duda spotka się z przywódcami krajów bałtyckich i ratownikami z WTC W drugim dniu swojej wizyty w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii i weźmie udział w wirtualnym szczycie… » więcej 2021-09-22, godz. 07:40 Czwarty TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia pod hasłem "Sąsiedzi" - od środy Czwarty TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia, odbywający się od środy do niedzieli, odbędzie się pod hasłem 'Sąsiedzi'. W tym roku przyjrzymy się naszym… » więcej 2021-09-22, godz. 07:30 Ekstraklasa siatkarek - #VolleyWrocław celuje w play off Z Anną Kaczmar na rozegraniu, reprezentantką Czech Andreą Kossanyiovą na przyjęciu i Dawidem Murkiem na ławce trenerskiej #VolleyWrocław ma walczyć o pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »