Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 13:40 Autor: PAP

Senackie komisje przyjęły nowelę ustawy o pracy na morzu

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.

Za przyjęciem ustawy było 8 członków komisji, przeciw 5, a 3 senatorów wstrzymało się od głosu.


Nowela ma na celu implementację do polskiego prawa zmian wynikających z Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (Konwencja MLC). Poprawki mają podnieść poziom ochrony praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek, niezależnie od tego, czy upłynął okres, na jaki umowa była zawarta, lub czy strona umowy powiadomiła o jej zawieszeniu lub wypowiedzeniu.


Poprawki zapewniają także ciągłość wypłacania wynagrodzenia i innych świadczeń w ramach marynarskiej umowy o pracę w przypadku, gdy marynarz jest uwięziony na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statek, aż do czasu uwolnienia marynarza i jego repatriacji lub do daty śmierci marynarza podczas uwięzienia.


Poprawki rozszerzają też prawo marynarzy uwięzionych na statku do bezpłatnej repatriacji stanowiąc, że prawo do repatriacji może wygasnąć, jeśli marynarze nie upomną się o nie w rozsądnym czasie, z wyjątkiem przypadku, gdy są oni uwięzieni na statku lub poza nim w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.


Przewodniczący Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" Andrzej Kościk zwrócił podczas wtorkowego posiedzenia komisji uwagę na aspekt związany z opodatkowaniem wyżywienia dostarczanego marynarzom.


"Okazuje się, że na takich statkach, jak należące do polskiego Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych (PRCiP) i SAR (Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – PAP) do tej pory żywność jest opodatkowana. Dzieje się niesprawiedliwość. Marynarze w żegludze pełnomorskiej nie są opodatkowani faktem dostarczania żywności na statek, a marynarze w PRCiP są opodatkowani" – wyjaśniał Kościk.


Do przygotowania poprawki związanej z nieopodatkowaniem żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych zobowiązała się przewodnicząca posiedzeniu komisji senator Magdalena Kochan (KO). Jak wskazała, propozycja poprawki zostanie przedstawiona podczas drugiego czytania ustawy.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ pad/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 09:50 "Kommiersant": za rządów Merkel polityka nie wpłynęła na relacje gospodarcze Niemiec z Rosją Napięcia w relacjach między Moskwą i Berlinem w ostatnich latach rządów kanclerz Angeli Merkel nie wpłynęły silnie na gospodarkę; za główny sukces w… » więcej 2021-09-27, godz. 09:50 Golfowy Ryder Cup - pewne zwycięstwo USA nad Europą Golfiści USA pewnie pokonali na polu Whistling Straits w stanie Wisconsin zespół Europy 19:9 w 43. edycji prestiżowego turnieju Ryder Cup (Puchar Rydera)… » więcej 2021-09-27, godz. 09:50 Protasiewcz: nie będę przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego Nie będę przeciwko przedłużeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią - powiedział w poniedziałek poseł Jacek Protasiewicz (KP-PSL). » więcej 2021-09-27, godz. 09:50 25. Jazz Camping Kalatówki od poniedziałku Zbigniew Namysłowski, Jerzy Bartz, Robert Majewski, Marian Pawlik, Mateusz Smoczyński i wielu innych polskich muzyków jazzowych zagra podczas 25. Jazz Campingu… » więcej 2021-09-27, godz. 09:50 Wiceszef MSZ o Turowie: kluczowa dzisiejsze spotkanie ministrów Polski i Czech Kluczowe dla negocjacji ws. Turowa będzie poniedziałkowe spotkanie ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyki z czeskim odpowiednikiem; jeżeli dziś zobaczymy… » więcej 2021-09-27, godz. 09:40 Węgry/ Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 Wzrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 zanotowano kolejny tydzień z rzędu na Węgrzech: w ostatni weekend stwierdzono 1183 nowych zakażeń… » więcej 2021-09-27, godz. 09:30 Niemcy/ Podział mandatów w nowym Bundestagu W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu, według wstępnych wyników, najwięcej głosów zdobyła socjaldemokratyczna SPD - 25,7 proc., pokonując… » więcej 2021-09-27, godz. 09:30 Brukselskie media o wyborach w Niemczech: brak wyraźnego zwycięzcy Brukselskie portale informacyjne zajmujące się polityką unijną zwracają w poniedziałek uwagę, że niemieckie wybory do Bundestagu nie wyłoniły wyraźnego… » więcej 2021-09-27, godz. 09:20 Ranking ATP - Hurkacz awansował na 12. miejsce, prowadzi Djokovic Hubert Hurkacz awansował z 13. na 12. miejsce w światowym rankingu tenisistów. W czołówce bez zmian, na czele Serb Novak Djokovic, przed Rosjaninem Daniiłem… » więcej 2021-09-27, godz. 09:20 SG: Ponad 600 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano ponad 600 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »