Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 12:30 Autor: PAP

Senacka komisja przyjęła poprawki do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych

We wtorek senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przyjęła kilka poprawek do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych. Większość z nich miała charakter precyzujący zapisy przyjęte przez Sejm.

Omawiana we wtorek przez senatorów ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania tych instytucji u pracodawców.


W trakcie obrad komisja przyjęła kilka poprawek. Większość z nich miała charakter precyzujący zapisy przyjęte przez Sejm. Przykładowo zmieniono zapis mówiący, że korespondencja do kasy powinna być kierowana na adres pracodawcy. W wersji zaakceptowanej przez komisję zapis mówi, że adres kasy powinien być tożsamy z adresem pracodawcy, u którego działa.


Senatorowie zdecydowali się także na uściślenie, że kasy zapomogowo-pożyczkowe mogą powstawać w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. W wersji przyjętej przez Sejm była mowa wyłącznie o straży pożarnej, tymczasem w przypadku ochotniczych straży pożarnej nie jest możliwe tworzenie kas, ponieważ nie występuje tam zatrudnienie strażaków.


Dyskusję wzbudził zapis dotyczący możliwości zbierania przez kasy danych o stanie zdrowia członków kasy. Przedstawiciele rządu wskazywali, że ten zapis jest konieczny, bo w razie problemów ze zdrowiem członek kasy może uzyskać wyższą pożyczkę. Przedstawiciele biura legislacyjnego Senatu zwracali uwagę, że taki zapis może doprowadzić do sytuacji, kiedy kasa będzie zawsze zbierać dane o stanie zdrowia i w efekcie osoby o gorszym stanie zdrowia będą uzyskiwać niższe kwoty niż zdrowi członkowie kas. Ostatecznie jednak komisja zdecydowała się nie zmieniać zapisów, zezwalających kasie na zbieranie danych o stanie zdrowia.


Ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania tych instytucji u pracodawców. W ustawie określono zasady kontroli nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi u pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe. Według autorów przepisów, obecnie zasadą jest, że kontrolę nad kasami sprawuje działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa. W sytuacji gdy taka organizacja nie działa, kontrolę nad kasami sprawować będzie rada pracowników, a w razie jej braku - reprezentacja osób wykonujących pracę zarobkową wyłoniona w trybie przyjętym u danego pracodawcy.


Wprowadzono również przepisy, które rozstrzygają o losach kas zapomogowo-pożyczkowych w razie zmiany struktury organizacyjnej pracodawcy (np. połączenia lub podziału czy likwidacji). W takiej sytuacji walne zebranie członków będzie musiało podjąć uchwałę o dostosowaniu struktury organizacyjnej i statutu kas do struktury organizacyjnej pracodawcy.


Uzupełniono i doprecyzowano przepisy dotyczące m.in.: zasad udzielania pożyczki bądź zapomogi (np. szczegółowe określenie zasad poręczenia pożyczki), pokrywania kosztów działania międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej, możliwości podjęcia uchwały o likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej z własnej inicjatywy walnego zebrania członków, zasad dokonywania rozliczeń kwestii majątkowych w razie likwidacji kasy zapomogowo-pożyczkowej.


Ustawa wraz z poprawkami komisji może zostać rozpatrzona na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)


Autor: Marek Siudaj


ms/ pad/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 16:30 Bromber: zaprezentowaliśmy trzy warianty wzrostu najniższego wynagrodzenia (krótka3) Zaprezentowaliśmy trzy konkretne warianty, jak wyglądałyby wzrosty najniższego wynagrodzenia, ale też szeroko omówiliśmy kwestię wyceny świadczeń - poinformował… » więcej 2021-09-23, godz. 16:30 Niemcy/ Niezaszczepieni na kwarantannie bez rekompensaty od 1 listopada Osoby niezaszczepione na Covid-19 od 1 listopada nie będą otrzymywać rekompensaty za utracone wynagrodzenie w przypadku odbywania kwarantanny. Część ekspertów… » więcej 2021-09-23, godz. 16:30 Pomorskie/ Na wodach Zatoki Puckiej przewrócił się jacht, straż graniczna pomogła żeglarzowi Na wodach Zatoki Puckiej niedaleko Jastarni przewrócił się w piątek jacht z jedną osobą na pokładzie. Żeglarzowi pomogła załoga jednostki pływającej… » więcej 2021-09-23, godz. 16:30 Tajwan/ 24 chińskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy W czwartek 24 chińskie samoloty wojskowe naruszyły od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). 19 samolotów wleciało… » więcej 2021-09-23, godz. 16:20 KE ws. tzw. "stref wolnych od ideologii LGBT": widzimy ruch w dobrą stronę w Polsce Z uwagą zapoznajemy się z najnowszymi wydarzeniami związanymi z tzw. „strefami wolnymi od ideologii LGBT” w Polsce. Widzimy ruch w dobrą stronę i oczekujemy… » więcej 2021-09-23, godz. 16:20 Prezydent: oby nadchodzący rok pracy naukowej i dydaktycznej był owocny i przebiegał bez zakłóceń Serdecznie pozdrawiam całą społeczność akademicką w Polsce; życzę państwu, by nadchodzący rok pracy naukowej i dydaktycznej był jak najbardziej owocny… » więcej 2021-09-23, godz. 16:20 Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu. Na zaproszenie US Chamber of Commerce prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu; rozmowa dotyczyła relacji handlowych oraz… » więcej 2021-09-23, godz. 16:20 MKDNiS: W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich (komunikat) MKDNiS informuje: W Dusznikach-Zdroju powstaje ósmy ośrodek przygotowań olimpijskich Pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich… » więcej 2021-09-23, godz. 16:20 Litwa/ Obchody 80. rocznicy likwidacji wileńskiego getta z udziałem wicemarszałek Gosiewskiej W znajdujących się na obrzeżach Wilna Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie wojny Żydów, ale też Polaków, odbyły się w czwartek uroczystości… » więcej 2021-09-23, godz. 16:10 Poznań/ Punkt szczepień przeciw COVID-19 na MTP wznawia działalność Największy punkt szczepień w regionie, mieszczący się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wznawia działalność od 25 września - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »