Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 10:30 Autor: PAP

Socha: Sytuacja demograficzna jest poważna, stąd Strategia Demograficzna (krótka)

Sytuacja demograficzna jest bardzo poważna, cały okres transformacji gospodarczej to czas tzw. zimy demograficznej, stąd, aby odwrócić ten trend wsparcie finansowe rodzin, a teraz przygotowanie Strategii Demograficznej - wskazała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Rząd w połowie czerwca zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument przewiduje m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.


We wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha i przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska spotkały się w Warszawie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem oraz przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w ramach konsultacji społecznych projektu Strategii Demograficznej 2040.


"To dokument, który dotyczy naszej przyszłości, naszej, jako całego społeczeństwa i to w krótszej perspektywie czasu myślę niż nam się tak, na co dzień wydaje, dlatego, że sytuacja demograficzna, w której jesteśmy (...) jest bardzo poważna" - wskazała Socha na briefingu przed spotkaniem.


"Demografowie od wielu lat biją na alarm, jeśli chodzi o poziom dzietności w Polsce, dlatego, że tej prostej zastępowalności pokoleń nie mamy już od 30 lat. W zasadzie cały okres transformacji gospodarczej to jest czas tzw. zimy demograficznej, to oznacza, że dzisiaj po tych 30 latach nie oznacza, że jesteśmy populacją znacznie mniejszą, można powiedzieć, że ta krzywa populacji się bardzo wypłaszczyła i zaczyna właśnie spadać, widzimy przewagę zgonów nad liczbą urodzeń" - powiedziała wiceminister.


Zwróciła uwagę, że obraz struktury demograficznej w Polsce nie przypomina piramidy, która kiedyś była prezentowana w podręcznikach, tylko przypomina grzyba. "To oznacza, że w tym grzybie mamy liczną populację osób starszych, jeszcze liczną populację osób w wieku produkcyjnym, nas wszystkich tutaj obecnych, bo jesteśmy częścią, bądź w pobliżu tego echa wyżu powojennego, wyżu stanu wojennego, to są dzisiejsi 30-, 40-latkowie, bardzo liczne roczniki, które są teraz na rynku pracy, ale za 20-30 lat nas na rynku pracy już nie będzie. Przyjdą dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych, dzieci z przedszkoli. To są o wiele, wiele mniej liczne roczniki" - podała.


Podkreśliła, że rząd Zjednoczonej Prawicy już w pierwszych swoich rozwiązaniach po przyjęciu władzy w 2015 r. podjął decyzje, które miały służyć odwracaniu tego trendu poprzez wsparcie rodzin w Polsce w zakresie finansowym. "Dziś w drugiej kadencji (...) postawiono przed nami ogromne zadanie przygotowania Strategii Demograficznej, czyli programu o wiele szerszego, niż wsparcie finansowe" - powiedziała Socha.


Mówiąc o konsultacjach projektu Strategii Demograficznej wskazała, że samorządowcy są bardzo ważną grupą interesariuszy, gdyż - jak wskazała - w samorządach podejmowanych jest bardzo dużo decyzji dotyczących rodzin.


Wiceszefowa MRiPS wskazała, że kluczowe obszary zawarte w strategii, to: polityka mieszkaniowa, rynek pracy przyjazny rodzicom - stabilny i elastyczny, rozwój różnych form opieki nad dziećmi do 3 lat i kwestie związane z ochroną zdrowia, w tym z leczeniem niepłodności.


Jak mówiła, cieszy się, że równolegle z pracą nad projektem Strategii powstawały założenia do Polskiego Ładu. "Część z tych programów, o których od maja mówimy Polakom ma cel prodemograficzny, prorodzinny" - podkreśliła Socha.


Projekt Strategii Demograficznej 2040 to kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń. (PAP)


Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Iwona Żurek


dsr/ iżu/ mhr/


Kraj i świat

2021-09-19, godz. 16:20 Tomasz Śliwiński: od 2015 r. odzyskaliśmy ponad 500 dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej Od 2015 r. odzyskaliśmy ponad 500 dzieł sztuki, które zostały utracone w wyniku II wojny światowej z terenów obecnej Polski - powiedział Tomasz Śliwiński… » więcej 2021-09-19, godz. 16:10 Pekao Szczecin Open - Majchrzak przegrał w finale Czech Zdenek Kolar pokonał Kamila Majchrzaka 7:6 (7-4), 7:5 w finale tenisowego challengera Pekao Szczecin Open (korty ziemne, pula 132 289 euro). » więcej 2021-09-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Górnik Zabrze - Warta 1:0 (do przerwy) Górnik Zabrze - Warta Poznań 1:0 do przerwy Bramki: 1:0 Jesus Jimenez (38). Żółta kartka - Górnik Zabrze: Rafał Janicki. Warta Poznań: Jayson Papeau… » więcej 2021-09-19, godz. 16:00 MŚ w kajakarstwie – Borowska i Łubniewski dwukrotnie na podium Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski zdobyli po dwa medale mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Kopenhadze. Łącznie sześć polskich… » więcej 2021-09-19, godz. 16:00 Ekstraliga rugby - Lechia przegrała z Lublinie Dotychczasowy lider ekstraligi rugby Lechia Gdańsk doznała pierwszej porażki, w Lublinie z tamtejszymi Budowlanymi 17:29. Beniaminek Posnania Poznań nie zdobył… » więcej 2021-09-19, godz. 15:50 MP w kolarstwie torowym - 52-letni Skórski stanął na podium 52-letni Marek Skórski stanął na podium mistrzostw Polski elity w kolarstwie torowym, które od czwartku do niedzieli odbywały się w Pruszkowie. W sprincie… » więcej 2021-09-19, godz. 15:50 Motocyklowe MŚ - Włoch Bagnaia wygrał GP San Marino Włoch Francesco Bagnaia (Ducati) wygrał na torze Misano motocyklową Grand Prix San Marino w klasie MotoGP. Liderem klasyfikacji mistrzostw świata pozostał… » więcej 2021-09-19, godz. 15:40 Holandia/ Odsłonięcie pomnika pamięci ofiar Holokaustu w Amsterdamie Król Wilhelm-Aleksander odsłonił w niedzielę w Amsterdamie pomnik upamiętniający 102 tys. holenderskich ofiar Holokaustu. Autorem projektu jest polsko-amerykański… » więcej 2021-09-19, godz. 15:40 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Raków 0:3 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy PGE FKS Stal Mielec - Raków Częstochowa (0:3) powiedzieli: Marek Papszun (trener Raków): 'Chcemy iść w górę tabeli… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Prognoza pogody na 20 września Jak podaje IMGW, Islandia i Wyspy Brytyjskie będą w zasięgu niżu, także wschodnie i południowo-wschodnie rejony Europy będą w zasięgu niżów znad Ukrainy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »