Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 10:20 Autor: PAP

W USA brakuje amunicji; pandemia spowodowała wzrost sprzedaży i użycia broni palnej

Od początku 2020 r. broń w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się w rekordowym tempie, ma to związek z pandemią Covid-19 i narastającą przemocą. Z tego powodu zaczyna drastycznie brakować amunicji - podaje we wtorek Associated Press.

Według Panjivy, firmy zbierającej i analizującej dane handlowe, import amunicji do USA z Rosji, państw Unii Europejskiej oraz Korei Południowej wzrósł o 225 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat. AP dodała, że choć producenci starają się wytworzyć jak najwięcej broni palnej, półki sklepowe w szybkim tempie robią się puste, a ceny amunicji są coraz wyższe.


Drastyczny wzrost sprzedaży broni FBI odnotowało już w 2020 r., informując wówczas o przeprowadzonych 39,7 mln postępowań sprawdzających. Od stycznia do czerwca 2021 r. takich postępowań towarzyszących zakupowi broni udokumentowano już 22,2 mln; dla porównania w ciągu całego 2010 było ich jedynie 14,4 mln.


Braki w amunicji mają wpływ na edukowanie posiadaczy broni - w tym na służby mundurowe. "Wielu instruktorów odwołało u nas kursy, ponieważ w ich firmach brakuje amunicji i nie są w stanie jej nigdzie kupić" - powiedział AP Jason Wuestenberg, dyrektor narodowego stowarzyszenia instruktorów używania broni palnej dla organów ścigania (NLEFIA). "Pójście na strzelnicę to coś więcej niż trafienie w cel. Strzelający uczą się takich podstaw jak celowanie bronią w bezpiecznym kierunku i nie trzymanie palców na spuście dopóki nie będzie się gotowym, by oddać strzał" - wyjaśnił.


Według amerykańskiej organizacji Brady, działającej przeciwko przemocy z użyciem broni, każdego dnia w Stanach Zjednoczonych 106 osób zostaje postrzelonych śmiertelnie, 95 osób zostaje celowo postrzelonych i przeżywa, 64 osoby umierają w wyniku samobójstwa z użyciem broni palnej. (PAP)


skib/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 16:00 Bix Aliu: Polskie Państwo Podziemne było symbolem poświęcenia Polaków dla wolności Polskie Państwo Podziemne było symbolem wyjątkowego poświęcenia Polaków dla wolności - napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d’affaires ambasady… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Wiceszef MON: zdecydowaliśmy o budowie specjalnych umocnień na granicy Po konsultacjach ze Strażą Graniczną zdecydowaliśmy o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion; to specjalne umocnienia, które będą służyły… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Szefowie MSWiA i MON: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta (opis) Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta. Dochodzi do masowych prób łamania jej integralności oraz prowokacji ze strony służb białoruskich… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Britney Spears szykuje się na szczery wywiad u Oprah Winfrey W życiu popularnej piosenkarki dzieje się ostatnio sporo, o czym informują zarówno media, jak i ona sama. Ale zdaje się, że o swoim burzliwym życiu Britney… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Dąbrowa Górnicza i Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę części głównej arterii miasta Umowę na przebudowę jednego z dwóch odcinków głównej śródmiejskiej arterii Dąbrowy Górniczej (Śląskie) podpisały w poniedziałek władze miasta i… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Niemcy/ Laschet deklaruje gotowość do rozmów o ewentualnej koalicji z Zielonymi i FDP Po posiedzeniu prezydium CDU w poniedziałek w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin / Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Strój jednego z amerykańskich polityków może być najmodniejszym przebraniem Halloween Przypadające na 31 października Halloween to dla Amerykanów okazja do zabawnych przebieranek i okrzyków “cukierek albo psikus”. Psikusem nie jest jeden… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy budżetowej na 2022 r. We wtorek rząd będzie omawiał projekt ustawy budżetowej na 2022 r., zajmie się także projektem ustawy okołobudżetowej i projektem „Strategii zarządzania… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Żaryn: na polsko-białoruskiej granicy coraz częściej identyfikowane są prowokacje ze strony Białorusinów Na polsko-białoruskiej granicy coraz częściej identyfikowane są różnego rodzaju prowokacje i incydenty organizowane przez stronę białoruską - powiedział… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Mazowieckie/ Podczas akcji charytatywnej "Ciechanów nie marnuje" ugotowana zostanie "Zupa Disco" Bank Żywności w Ciechanowie i PCK, przy wsparciu samorządu, zorganizują 29 września charytatywną akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »