Ekstraklasa piłkarska - Lechia - Wisła Płock 1:0 (opis2)

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 1:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Dawid Kocyła (63-samobójcza).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Mario Maloca, Jarosław Kubicki. Wisła Płock: Jakub Rzeźniczak, Damian Michalski, Dusan Lagator.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 7 772.

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerovic - Mykoła Musolitin (58. Mateusz Żukowski), Mario Maloca, Michał Nalepa (89. Jan Biegański), Conrado - Joseph Ceesay (76. Bassekou Diabate), Tomasz Makowski, Jarosław Kubicki, Jakub Kałuziński (58. Maciej Gajos), Ilkay Durmus (89. Flavio Paixao) - Łukasz Zwoliński.

Wisła Płock: Bartłomiej Gradecki - Damian Michalski, Jakub Rzeźniczak, Anton Krywociuk (86. Luka Susnjara) - Kristian Vallo, Damian Rasak, Dusan Lagator (67. Dominik Furman), Piotr Tomasik - Mateusz Szwoch, Marko Kolar (67. Rafał Wolski), Dawid Kocyła.

W ostatnim meczu drugiej kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia Gdańsk wygrała w poniedziałek na własnym stadionie z Wisłą Płock 1:0 (0:0). Zwycięski gol padł w 63. minucie po samobójczym trafieniu Dawida Kocyły.

Pierwsi przed szansą stanęli zawodnicy Lechii. W 9. minucie po centrze z lewej strony Ilkaya Durmusa strzał Łukasza Zwolińskiego obronił Bartłomiej Gradecki. Pięć minut później groźnie zrobiło się pod bramką gospodarzy. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Mateusza Szwocha główkował Damian Rasak, ale Zlatan Alomerovic wybił piłkę na róg.

Zdecydowanie najbliższy szczęścia był w 30. minucie Jakub Kałuziński. Po złym wybiciu przez rozgrywającego drugie spotkanie w ekstraklasie golkipera przyjezdnych i zagraniu z lewej strony Durmusa, środkowy pomocnik miejscowych uderzył tuż obok słupka.

Drugą połowę od mocnego akcentu rozpoczęła ekipa z Płocka. W 47. minucie po centrze Szwocha z rzutu rożnego główkował Anton Krywoczuk, ale świetnie spisał się Alomerovic. W 54. minucie Marko Kolar popisał się skuteczną dobitką po główce Damiana Michalskiego, jednak po analizie VAR okazało się, że ten drugi w momencie oddania strzału znajdował się na pozycji spalonej.

180 sekund później mogło być 1:0 dla gdańszczan. Po nieudanym zagraniu do własnego bramkarza przez Jakuba Rzeźniczaka główkował Joseph Ceesay, ale Michalski, także głową, trącił zmierzającą do siatki piłkę i uratował swój zespół od utraty gola.

W 63. minucie lechiści objęli prowadzenie, a w tej sytuacji niezbyt fortunnie interweniował Kocyła. Skrzydłowy Wisły próbował zablokować dośrodkowanie z prawej strony Ceesaya, tymczasem po jego wślizgu piłka wpadła do bramki w tzw. krótki róg obok zaskoczonego Gradeckiego.

W 81. minucie biało-zieloni powinni podwyższyć wynik. Podopieczni trenera Piotra Stokowca wyprowadzili kontrę, w jej finalnej fazie Maciej Gajos idealnie podał do Łukasza Zwolińskiego, ten jednak przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem rywali.

Do drugiej połowy arbiter doliczył co najmniej osiem minut, bowiem spotkanie zostało przerwane z powodu odpalenia środków pirotechnicznych i zadymienia stadionu. Goście starali się doprowadzić do remisu, osiągnęli sporą przewagę, ale nie byli w stanie wypracować sobie dogodnej sytuacji i zagrozić dobrze zorganizowanej defensywie przeciwnika.

Tym samym Wisła poniosła drugą wyjazdową porażkę 0:1 - w inauguracyjnej kolejce uległa w Warszawie Legii. Z kolei Lechia, po remisie 1:1 w Białymstoku z Jagiellonią, zanotowała pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. (PAP)

Autor: Marcin Domański

md/ cegl/

2024-04-16, godz. 20:50 Szef dyplomacji USA przekazał Izraelowi, że nie chce eskalacji konfliktu Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział członkowi gabinetu wojennego Izraela Beniemu Gancowi, że Stany Zjednoczone nie chcą dalszej eskalacji… » więcej 2024-04-16, godz. 20:40 W. Brytania/ Już samo tworzenie seksualnych deepfeke'ów będzie przestępstwem Tworzenie obrazów typu deepfake o charakterze seksualnym będzie przestępstwem, nawet jeśli ich twórca nie zamierzał ich rozpowszechniać - ogłosił w wtorek… » więcej 2024-04-16, godz. 20:40 Radom/ Afera hejterska stała się głównym wątkiem kampanii przed II turą wyborów Afera hejterska z rzekomym udziałem radomskich działaczy PiS stała się we wtorek głównym tematem wystąpień kandydatów na prezydenta Radomia: popieranego… » więcej 2024-04-16, godz. 20:30 W środę nadzwyczajny szczyt UE; głównym tematem - konkurencyjność gospodarki Dwudniowy nadzwyczajny szczyt unijnych przywódców rozpocznie się w środę w Brukseli. Głównym punktem dyskusji 27 szefów państw i rządów będą wyzwania… » więcej 2024-04-16, godz. 20:20 Wielkopolskie/ Poważny wypadek w Rogoźnie; 5 osób poszkodowanych Do poważnego wypadku doszło we wtorek po południu w Rogoźnie (woj. wielkopolskie). W wyniku zderzenia czołowego auta osobowego z samochodem ciężarowym… » więcej 2024-04-16, godz. 20:20 Rumunia/ Nad bazą lotniczą pod Konstancą zauważono w poniedziałek tajemnicze drony Drony, prawdopodobnie komercyjne, zaobserwowano w nocy z poniedziałku na wtorek nad bazą lotniczą rumuńskich sił powietrznych pod Konstancą - powiadomił… » więcej 2024-04-16, godz. 20:10 Przegląd najważniejszych informacji dnia - wtorek 16 kwietnia Tusk: będziemy dążyć do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły chroniącej europejskie niebo https://serwis.pap.com.pl/sp/index/#/48224084… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Mozambik/ Co najmniej 8 członków jednej rodziny, w tym 6 dzieci, utonęło w Zambezi Co najmniej osiem osób, w tym sześcioro dzieci, utonęło, a dwie osoby uznano za zaginione po wywróceniu się łódki przewożącej dwanaście osób przez… » więcej 2024-04-16, godz. 20:00 Grecja/ Za 50 mln euro można kupić bezludną wyspę Tragonisi W Grecji wystawiono na sprzedaż wyspę Tragonisi na Morzu Egejskim. Bezludną wyspę można kupić za 50 milionów euro - informuje we wtorek portal Greek Re… » więcej 2024-04-16, godz. 19:40 Premier Belgii: przerwanie konferencji konserwatystów w Brukseli "nie do przyjęcia" 'Nieakceptowalne' - tak belgijski premier Alexander De Croo określił działania burmistrza jednej z brukselskich dzielnic, który zdecydował o przerwaniu międzynarodowej… » więcej