Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 14:20 Autor: PAP

Katowice ogłoszą konkurs na zaprojektowanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

W pierwszej połowie sierpnia samorząd Katowic ogłosi konkurs na zaprojektowanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Początkowo projekt miał być wypracowany podczas warsztatów studialno-projektowych, co spotkało się z krytyką środowiska architektów.

"Po podjętych dyskusjach miasto przystało na propozycję zorganizowania konkursu. Katowice określiły jasne i konkretne warunki, na które jednak nie przystali członkowie katowickiego oddziału SARP – dlatego miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu konkursu we własnym zakresie" - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.


Budowa Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki to jedno z przedwyborczych zobowiązań prezydenta Katowic Marcina Krupy na obecną kadencję. Muzeum imienia najsłynniejszego polskiego himalaisty ma powstać w dzielnicy Bogucice, u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej, gdzie przez wiele lat mieszkał Kukuczka, w pobliżu tamtejszej bazyliki.


Centrum ma upamiętniać Jerzego Kukuczkę, a także stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, mającą - jak wskazują samorządowcy - "inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów".


We wrześniu 2019 r., w ramach parlamentarnej kampanii wyborczej, starający się o mandat poselski z Katowic premier Mateusz Morawiecki podpisał – jako szef rządu - z prezydentem Katowic list intencyjny ws. budowy, wyposażenia i utrzymania Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, a także Centrum Nauki w Katowicach. Sygnalizowano wtedy, że obie instytucje mają powstać ok. 2023 r. Na projekty i budowę centrum himalaizmu władze Katowic zarezerwowały 65 mln zł.


Wiosną tego roku miasto podjęło decyzję, że ogłoszenie przetargu na projektowanie budynku poprzedzą warsztaty architektoniczne z udziałem chętnych ekspertów. Po ich zakończeniu komisja oceniająca miała wybrać trzy najlepsze projekty, a ich autorzy mieli następnie przeprowadzić konsultacje z rodziną Jerzego Kukuczki oraz środowiskiem himalaistów. W efekcie miała powstać wstępna koncepcja architektoniczna. Jej twórcy mieli otrzymać po 25 tys. zł, zaś najlepsza z wybranych trzech koncepcji byłaby podstawą do wyłonienia wykonawcy projektu. Dalszymi krokami byłyby dwa kolejne przetargi – na budowę obiektu i wykonanie interaktywnej ekspozycji w Centrum.


Po krytyce ze strony środowiska architektów, samorządowcy wyrazili gotowość odwołania ogłoszonych warsztatów architektonicznych i jednoczesnego ogłoszenia konkursu, który mógłby zostać poprowadzony przez podmiot zrzeszający uznanych fachowców – np. katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Miastu zależało jednak na gwarancji, że wybrany zostanie projekt nie tylko spektakularny, ale dający realną możliwość budowy i wyposażenia Centrum w określonych przez miasto kosztach.


"Chodziło o uniknięcie sytuacji, która miała miejsce trzy lata temu, kiedy katowicki Oddział SARP zorganizował na zlecenie miasta, za kwotę 209 tys. zł, konkurs na budowę stadionu miejskiego. Wtedy w regulaminie pojawił się zapis, że łączny koszt budowy stadionu z halą do siatkówki i otoczeniem nie może przekroczyć 186 mln zł brutto. SARP przeprowadził konkurs i wskazał najlepszy projekt, a zwycięzca przygotował projekt budowy kompleksu stadionu miejskiego z wyliczoną pierwotnie wartością realizacji na poziomie 561 mln zł" - wyjaśniał wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.


Pomimo długotrwałych negocjacji nie doszło do porozumienia z SARP, stąd - jak poinformowano w poniedziałek - miasto podjęło decyzję o przeprowadzeniu procedury konkursowej we własnym zakresie. "Ogłoszenie konkursu może nastąpić w pierwszej połowie sierpnia. Nadal zależy nam na głosie ekspertów z Katowic, dlatego do komisji konkursowej zostanie zaproszony przedstawiciel katowickiego SARP-u" – poinformował wiceprezydent Sobula.


Jak informował wcześniej Urząd Miasta, według wstępnej koncepcji wystawa w Centrum główna ma być podzielona na cztery części. Pierwsza skupi się na wprowadzeniu w tematykę chodzenia po górach i ukaże historię ich zdobywania przed czasami Jerzego Kukuczki. Druga część ekspozycji znajdzie się w dawnym domu himalaisty i ma przedstawiać jego historię. Główną częścią wystawy będzie przestrzeń o powierzchni ok. 900 m.kw. ukazująca poszczególne wyprawy Kukuczki, od przygotowań po przebieg, a także rywalizację katowickiego himalaisty z Reinholdem Messnerem. Ekspozycja przybliży też sylwetki innych śląskich himalaistów oraz współczesne trendy wspinaczkowe.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ je/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 03:20 Kanada/ Wiceprezes Hauwei odleciała do Chin Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media. 'Meng… » więcej 2021-09-25, godz. 02:30 Nigeria/ Ośmiu żołnierzy zginęło w zasadzce dżihadystów Co najmniej ośmiu żołnierzy wojsk rządowych zginęło w północno-wschodniej Nigerii w zasadzce dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim - poinformowały… » więcej 2021-09-25, godz. 01:40 Lubelskie/ Trzy osoby ranne w wypadku na dk 2 Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na dk 2 - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2021-09-25, godz. 01:30 Kanada/ Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei Na wniosek Stanów Zjednoczonych sąd w Vancouver zakończył w piątek postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei Meng Wanzhou - podały kanadyjskie media. » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 ONZ/ Duda: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie… » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 PIE: polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią Polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią, a jej zapotrzebowanie jest dwa razy większe niż bieżąca produkcja - stwierdza Polski Instytut… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Kanada/ Biskupi przeprosili za przymusowe szkoły dla Indian Kanadyjscy biskupi katoliccy w wydanym w piątek specjalnym komunikacie przeprosili Indian, wyrażając głęboki żal za udział katolików w prowadzeniu przymusowych… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Gala boksu w Obornikach – Sidorenko zremisowała walkę o mistrzostwo Europy Mająca polskie obywatelstwo Ołeksandra Sidorenko zremisowała walkę z Jeleną Jancijevic o pas zawodowej mistrzyni Europy w wadze lekkiej podczas gali 'Tymex… » więcej 2021-09-24, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Lech 1:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Lech (1:0) powiedzieli: Maciej Skorża (trener Lecha Poznań): 'W pierwszej połowie realizowaliśmy nasze założenia, choć mogliśmy… » więcej 2021-09-24, godz. 23:20 46. FPFF/ "Mój brat rybak" Alicji Sokół zwycięzcą konkursu filmów krótkometrażowych Film 'Mój brat rybak' Alicji Sokół został w piątek podczas 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni doceniony Nagrodą im. Lucjana Bokińca dla najlepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »