Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 14:20 Autor: PAP

Kraków/ Setki wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych

Prawie pół tysiąca w liceach samorządowych, 330 w liceach niesamorządowych, 1100 w technikach i 717 w szkołach branżowych – co najmniej tyle pozostało wolnych miejsc w pierwszych klasach krakowskich szkół ponadpodstawowych na rok 2021/2022.

W poniedziałek 2 sierpnia szkoły ponadpodstawowe ogłosiły listy osób przyjętych spośród zakwalifikowanych w lipcu. Osoby przyjęte to te, które do 30 lipca złożyły w szkole świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.


Jak powiedział w poniedziałek PAP zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Domajewski, w Krakowie pozostaje 475 wolnych miejsc w liceach samorządowych, 1110 w technikach, 717 w szkołach branżowych. Są też 330 miejsca w liceach niesamorządowych, które skorzystały z tego samego systemu rekrutacyjnego co miasto Kraków.


W Krakowie tylko w samorządowych szkołach ponadpodstawowych na tegorocznych ósmoklasistów czekało 9069 miejsc. W lipcu do tych szkół zakwalifikowało się 7537 kandydatów.


Decyzją radnych Krakowa, ósmoklasiści mogą składać podania o przyjęcie do tylu szkół, do ilu chcą. Rekordzista starał się dostać do 108. Ale byli i tacy, którzy złożyli podanie tylko do jednej placówki i nie dostali się do niej.


Zgodnie z danymi systemu rekrutacyjnego ok. 1600 ósmoklasistów nie dostało się do żadnej szkoły w Krakowie (co nie oznacza, że nie dostali się do szkoły w innym mieście-PAP).


"Wynika to przede wszystkim ze złożenia podań wyłącznie do szkół, w których próg punktowy był zdecydowanie wyższy niż wyniki niezakwalifikowanego kandydata" – powiedział z-ca dyrektora Wydziału Edukacji.


Ósmoklasiści niezakwalifikowani do żadnej szkoły mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która potrwa od 3 do 5 sierpnia, poza systemem elektronicznym. W tym roku kandydaci najchętniej aplikowali do klas w liceach ogólnokształcących: nr X (klasy z rozszerzonym j. polskim, biologią i j. angielskim oraz matematyką, geografią i j. angielskim), nr VII (matematyka, geografia, j. angielski), nr VIII (matematyka, informatyka, j. angielski), nr IV (matematyka, geografia, j. angielski) oraz nr XLII (matematyka, informatyka, j. angielski).


W przypadku techników niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Łączności (specjalność technik-programista), a także Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie oraz Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 w Zespole Szkół Energetycznych (w obu przypadkach specjalności technik informatyk).


Wielu urzędników krytykuje brak jednolitego systemu rekrutacyjnego w kraju. Obecny system nie informuje, ile podań jest zdublowanych i robi, zdaniem urzędników, zamieszanie w statystykach – np. pokazuje, że 1600 uczniów nie dostało się do szkół, ale nie pokazuje, ilu z nich zapisało się do 10 szkół w Krakowie, ilu do 10 szkół w innym mieście.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 00:20 Rosja/ Rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach parlamentarnych Na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w piątek rano czasu miejscowego głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu, które zaplanowane… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Puda po głosowaniach: dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali, będę się starał sprostać wymaganiom również tych, którzy są niezadowoleni z mojej działalności - mówił minister… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Piekarska: pomyliłam się w głosowaniu Poseł Katarzyna Piekarska (KO) oświadczyła, że pomyliła się w głosowaniu nad wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy, a jej zamiarem było głosowanie… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Macron i Merkel zapowiadają ścisłą współpracę do czasu utworzenia nowego rządu RFN Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli, że będą ściśle współpracować w najważniejszych kwestiach międzynarodowych… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Za odwołaniem Pudy cała opozycja; przeciw - PiS i Kukiz'15 Za odwołaniem ministra rolnictwa Grzegorza Pudy opowiedzieli się w czwartek w Sejmie posłowie opozycji: KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Premier: rolnicy pamiętają, kto był grabarzem polskiego rolnictwa, pan Balcerowicz Rolnicy doskonale pamiętają tego, kto jest grabarzem polskiego rolnictwa, polskiej transformacji, pamiętają pana Leszka Balcerowicza; Boże broń przed Balcerowiczem… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Puda: jeśli 200 mln zł. nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. » więcej 2021-09-16, godz. 23:30 Morawiecki: Nie ma ważniejszej sprawy dla nas niż polskie rolnictwo Nie ma ważniejszej sprawy dla nas, dla PiS, dla Zjednoczonej Prawicy, niż polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Mor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »