Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 21:10 Autor: PAP

USA/ W Nowym Jorku biało-czerwona flaga z kotwicą w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego

Biało-czerwona flaga z kotwicą Polski Walczącej zawisła w niedzielę, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w nowojorskiej siedzibie organizacji polonijnej Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) i pozostanie tam przez 63 dni. Na maszt wciągnął ją 99-letni uczestnik zrywu, porucznik Bolesław Biega.

„Jestem bardzo wzruszony, że po 77 latach tyle osób się tutaj zgromadziło. Tak dużo osób jeszcze pamięta o tym, co robiliśmy, że walczyliśmy o wolną Polskę, że walczyliśmy o wolną Warszawę. Było to dla nas bardzo ważne. Chociaż nie zdołaliśmy dokonać tego, co chcieliśmy, robiliśmy wszystko, co można było wtedy zrobić” – powiedział PAP sędziwy powstaniec. Walczył on w szeregach batalionu „Kiliński”.


Niedzielną uroczystość zainaugurowały dźwięki syren dokładnie o godzinie "W", kiedy przed 77 laty rozpoczęło się Powstanie. Przybyli m.in. reprezentanci Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) z p.o. naczelnego komendanta Tadeuszem Antoniakiem, a także przedstawiciele Kadetów Pułaskiego, największych organizacji polsko-amerykańskich, szkół polonijnych i harcerze.


Gospodarz uroczystości, dyrektor PSFCU Bogdan Chmielewski wyraził radość ze wspólnego zgromadzenia amerykańskich Polaków na rocznicowym wydarzeniu.


„Zebraliśmy się przede wszystkim po to, aby uczcić pamięć powstańców. To oni walczyli o to, że my dzisiaj, a nasze dzieci w przyszłości będą mogły żyć w wolnej, niepodległej Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, w takich warunkach, jak żyjemy. Hołd dla nich powinien być oddawany przez setki następnych lat. (…) Jeżeli nie jest warte oddać życie za wolność i niepodległość własnej ojczyzny, własnego narodu, to w takim razie co jest (tego) warte” – pytał retorycznie Chmielewski.


Wyrazy szacunku dla uczestników walk w Powstaniu Warszawskim złożył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Dziękował za odwagę i gotowość do służby ojczyźnie z narażeniem życia takim bohaterom jak porucznik Biega i innym, którzy już nie żyją.


„Cieszę się, że Polonia amerykańska nieustannie pamięta o tak trudnych i bolesnych momentach polskiej historii, jakim było Powstanie Warszawskie. Dzisiejszy akt wspólnego wciągnięcia flagi powstańczej i wasza obecność tutaj są inspiracją do pracy na rzecz dobra wspólnego. Niech pamięć o zasługach żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców okupowanej Warszawy skłania nas wszystkich do refleksji nad dziejami walk o Polskę wolną, sprawiedliwą i bezpieczną” – wzywał Kubicki w liście odczytanym przez jego zastępcę konsula Stanisława Starnawskiego.


Apelował o przekazywanie najważniejszych wartości przyszłym pokoleniom poprzez dalsze propagowanie historii Polski na co dzień.


„Jest bardzo istotne, że upamiętniamy Powstanie Warszawskie za granicą, na wzór wydarzeń w Polsce rykiem syren i wciągnięciem powstańczej flagi na maszt o godzinie +W+. Obowiązkiem naszego pokolenia jest uczczenie tych prawdziwych bohaterów, którzy brali udział w warszawskich walkach” – powiedział PAP Antoniak.


Hołd odważnym i bezinteresownym warszawiankom i warszawiakom, którzy zginęli w walce o swoje miasto, złożyła podczas uroczystości członkini Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku Emily Gallagher.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ akl/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 08:50 Ukraina/ Minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem, ponad 120 zgonów Na Ukrainie zarejestrowano minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 120 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało ukraińskie ministerstwo… » więcej 2021-09-23, godz. 08:50 Kierwiński: wspólne spotykanie się z politykami PiS to nie jest dobry kierunek W sytuacji, w której codziennie niszczone jest państwo polskie przez polityków PiS, bycie w miejscu, w którym są ci politycy, to nie jest najlepszy pomysł… » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Burmistrz Zgorzelca: widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest przerażające Widmo zamknięcia kopalni Turów z dnia na dzień jest dla nas przerażające, ponieważ z pracą w kompleksie elektrowni i kopalni związanych jest około 8 tys… » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Liga MLS - siódma bramka Klimali w sezonie Patryk Klimala zdobył bramkę dla New York Red Bulls w zremisowanym 1:1 (0:1) meczu z New York City FC w piłkarskiej lidze MLS. To siódmy gol Polaka w tym … » więcej 2021-09-23, godz. 08:20 Szef MSZ Chin za zniesieniem sankcji wobec Afganistanu Szef dyplomacji Chin Wang Yi wezwał podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20 do zniesienia sankcji nałożonych na Afganistan. » więcej 2021-09-23, godz. 08:00 Japonia/ Premier: zwiększymy przekazywanie szczepionek przeciw Covid-19 do innych krajów Premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział w czwartek, że jego kraj zwiększy liczbę szczepionek przeciw Covid-19 przekazywanych państwom potrzebującym. » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 Prezydent Duda weźmie udział w szczycie żywnościowym ONZ i spotka się z Polonią Wirtualny udział w szczycie żywnościowym ONZ oraz spotkanie z przedstawicielami Polonii w stanie New Jersey to główne punkty trzeciego dnia wizyty prezydenta… » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 24 września – kulminacja Roku Norwida Nowe muzeum poświęcone Norwidowi, konferencje naukowe, koncerty, przedstawienia i wystawy - to niektóre wydarzenia obchodzonego właśnie Roku Norwidowskiego… » więcej 2021-09-23, godz. 07:40 Szwedzki gwiazdor NHL zniknął na trzy lata i odnalazł się jako znany ...guru Johnny Oduya, szwedzka gwiazda ligi NHL, w której rozegrał 850 meczów i zdobył dwa razy Puchar Stanleya, po zakończeniu kariery przed trzema laty nagle zniknął… » więcej 2021-09-23, godz. 06:50 W czwartek w KPRM konferencja o przyszłości UE z udziałem ekspertów i ministra. ds. UE W czwartek o godz. 10.00 w kancelarii premiera rozpocznie się konferencja 'Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »