Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 19:00 Autor: PAP

Lublinianie uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Od dźwięków syren i odegrania hymnu narodowego rozpoczęły się w Lublinie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne uroczystości połączone były z rocznicą akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Wieczorem zaplanowano jeszcze koncert pieśni powstańczych.

Przy Pomniku Nieznanego Żołnierza mieszkańcy Lublina uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 w godzinę "W" zabrzmiały dźwięki syren i odegrano hymn narodowy. Następnie złożono kwiaty i znicze na płycie pomnika w centrum miasta. W wydarzeniu wzięli również udział kombatanci, przedstawiciele samorządowych i państwowych, służb mundurowych. Podczas obchodów głos zabrał żołnierz Armii Krajowej mjr Bogdan Walas.


"Powstanie nie osiągnęło zamierzonych celów politycznych i militarnych. Było jednak ważnym aktem propagandowo-ideowym, patriotycznym i moralnym. Było wyrazem i świadectwem obrony największych wartości: wolności ojczyzny i godności polskiego narodu" – zaznaczył Walas.


Tegoroczne obchody połączone były z 77. rocznicą akcji "Burza" na Lubelszczyźnie. W niedzielę popołudniu złożono kwiaty pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. Kazimierz, współautora planu akcji "Burza" na Lubelszczyźnie. Jak zaznaczył dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik, akcja rozpoczęła się na tych terenach 22 lipca po wkroczeniu wojsk sowieckich. "AK zmobilizowało dwie duże jednostki, odtwarzając jednostki wojska polskiego sprzed 1939 r., a mianowicie 3. Dywizję Piechoty w Zamościu oraz 9. Podlaską Dywizję Piechoty. W akcji +Burza+ wzięła udział również 27. Wołyńska Dywizja Piechoty, która przeszła przez Bug i wkroczyła w lasy parczewskie" – powiedział Krzysztofik.


Dodał, że do działań włączyły się też oddziały Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych. "W ramach akcji +Burza+ w ciągu 10 dni oddziały polskie lub też we współpracy z oddziałami sowieckimi wyzwoliły wiele miejscowości, np. Zamość, Lublin, Szczebrzeszyn, Kock, Firlej, Lubartów. Niestety ten wysiłek za chwilę poszedł na marne, ponieważ Sowieci nie chcieli tolerować ujawniających się władz cywilnych podległych II RP. I te władze dość szybko zostały aresztowane, a żołnierze AK byli wcielani siłą do armii Berlinga albo trafiali na zesłanie w głąb Związku Sowieckiego" – wyjaśnił dyrektor IPN w Lublinie.


Po uroczystościach na Placu Litewskim w Lublinie w kościele garnizonowym odbyła się msza św. w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników akcji "Burza". Na godz. 20 zaplanowano koncert "Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim" z udziałem garnizonowej orkiestry wojskowej, solistów oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych.


Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. (PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ robs/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 06:00 Przełomowa terapia infekcji odpornych na antybiotyki Specjalnie ukierunkowane bakteriofagi, czyli wirusy bakteryjne, wyposażone dodatkowo w antybiotyki są niezwykle obiecującą metodą zwalczania bakterii, na… » więcej 2021-09-18, godz. 06:00 Ponad 19 mln 191 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-18, godz. 05:50 ME siatkarzy - Polacy, jak dwa lata temu, ze Słoweńcami zagrają o finał Polscy siatkarze w sobotę zagrają ze Słoweńcami w katowickim Spodku o awans do finału mistrzostw Europy. Z tym samym rywalem i o taką samą stawkę walczyli… » więcej 2021-09-18, godz. 05:50 Prognoza pogody na 18 i 19 września Jak informuje IMGW, od Skandynawii na południe, w kierunku Niemiec i północnych Włoch rozciąga się obszar wysokiego ciśnienia, związany z wyżem znad… » więcej 2021-09-18, godz. 04:30 USA/Ponad 80 proc. dorosłych nowojorczyków zaszczepionych przeciwko Covid-19 Ponad 80 proc. dorosłych mieszkańców Nowego Jorku otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi - poinformował w piątek burmistrz… » więcej 2021-09-18, godz. 03:20 USA/Naukowcy: szczepionka Moderny najbardziej skuteczna przeciwko koronawirusowi Najnowsze badania wykazały, że spośród trzech zatwierdzonych szczepionek przeciwko koronawirusowi w USA, najbardziej skuteczna jest produkowana przez firmę… » więcej 2021-09-18, godz. 03:10 USA/Biden zwoła wirtualny szczyt poświęcony walce z pandemią Covid-19 Prezydent USA Joe Biden planuje zwołanie na środę 22 bm. wirtualnego szczytu poświęconego walce z pandemią Covid-19 na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego… » więcej 2021-09-18, godz. 02:10 Algieria/Zmarł były prezydent Abdelaziz Buteflika W wieku 84 lat zmarł były prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika - poinformował w piątek urząd prezydencki. Buteflika ustąpił z urzędu ponad 2 lata temu… » więcej 2021-09-18, godz. 01:00 Ponad 10 tys. migrantów koczuje na granicy USA z Meksykiem Ponad 10 tys. migrantów, w większości haitańczyków, koczuje pod mostem autostradowym na granicy USA z Meksykiem - poinformowały w piątek lokalne władze… » więcej 2021-09-18, godz. 00:10 Rekord Polski Wasick na 100 m st. dowolnym na krótkim basenie Katarzyna Wasick czasem 51,44 s ustanowiła rekord Polski na 100 m stylem dowolnym na krótkim basenie w zawodach International Swimming League w Neapolu. 29-letnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »