Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 17:10 Autor: PAP

Dźwiękiem syren i minutą ciszy wielkopolanie uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dźwiękiem syren punktualnie o godz. 17., minutą ciszy i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci mieszkańcy Poznania uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości upamiętniające bohaterów powstania odbywają się także w innych miejscowościach w regionie.

W Poznaniu uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, z udziałem mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, a także kombatantów, odbywają się tradycyjnie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.


W godzinę „W” w całym mieście rozległ się dźwięk syren, po którym minutą ciszy uczczono pamięć bohaterów powstania.


Po uroczystości przy pomniku, kwiaty złożone zostaną także pod tablicą Armii Krajowej w krużgankach kościoła oo. Dominikanów. Następnie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry odprawiona zostanie msza św. w intencji Powstańców Warszawskich.


Uroczystości związane z upamiętnieniem 77. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się także w innych miejscach w regionie. Dokładnie o godz. 17., w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zabrzmiał największy dzwon w Polsce – „Maryja Bogurodzica”. Wcześniej w Licheniu odbył się koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego.


W Lesznie prezydent miasta złoży wiązankę kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej. Przy pomniku Gen. Stefana „Grota” Roweckiego, pomniku Żołnierzy Wyklętych, oraz przy obelisku Armii Krajowej w Lesznie zapłonęły znicze. W niedzielę w Lesznie, w ramach wydarzeń towarzyszących oficjalnym uroczystościom, zaplanowano także m.in. wystawę o Powstaniu Warszawskim, oraz prelekcję dotyczącą zrywu.


Syreny zawyły także w Gnieźnie, Koninie i Kaliszu. Z kolei w Pile zaplanowano m.in. koncert z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkania i koncerty pieśni patriotycznych zaplanowano także w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Czarnkowie i Chodzieży.


Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ pat/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 00:40 USA/Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z władzami zamieszkałego także przez polską społeczność miasta Linden, w stanie New Jersey. Spotkanie miało… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 Wielkopolskie/ Już bez utrudnień na dk 24 po tym, jak w przewrócone drzewo uderzyły dwa auta Nie ma już utrudnień w ruchu na dk 24 między Pniewami a Kwilczem, po tym jak w miejscowosci Lubosz w powalone na jezdnię drzewo uderzyły dwa auta osobowe… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 Lubuskie/ Po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko zablokowana dk 24 Po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko (woj. lubuskie) droga krajowa nr 24 jest tam zablokowana, są utrudnienia na odcinku Przytoczna - Skwierzyna… » więcej 2021-09-24, godz. 00:20 Niemcy/Przedwyborcza dyskusja czołowych polityków partii reprezentowanych w Bundestagu Po telewizyjnych debatach kandydatów na kanclerza Armina Lascheta (CDU), Annaleny Baerbock (Zieloni) i Olafa Scholza (SPD), telewizje ARD i ZDF wyemitowały w… » więcej 2021-09-24, godz. 00:10 Liga hiszpańska - bezbramkowy remis Barcelony w Kadyksie Barcelona zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z Cadiz w 6. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. To trzeci z rzędu mecz 'Dumy Katalonii' z tym rywalem… » więcej 2021-09-24, godz. 00:10 Węgry/Uczestnicy Szczytu Demograficznego podpisali wspólną deklarację Szefowie państw i rządów uczestniczący w IV Budapeszteńskim Szczycie Demograficznym podpisali wspólną deklarację wzywającą do wspierania rodzin - poinformowała… » więcej 2021-09-24, godz. 00:00 ONZ/Szef MSZ min. Zbigniew Rau spotkał się ze swym jordańskim odpowiednikiem Przy okazji 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Jordanii Ajmanem… » więcej 2021-09-24, godz. 00:00 Zachodniopomorskie/ 205 zdarzeń atmosferycznych w związku z silnym wiatrem 205 zdarzeń spowodowanych przez silne porywy wiatru to czwartkowy bilans na godz. 22.30 w Zachodniopomorskiem. W Pilchowie zerwana została linia energetyczna… » więcej 2021-09-24, godz. 00:00 Opublikowano rozporządzenie ws. zakazu noszenia mundurów i jego części m.in. podczas zgromadzeń W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, przygotowane przez MON, rozporządzenie dotyczące zakazu noszenia mundurów wojskowych lub jego części m.in. przez… » więcej 2021-09-24, godz. 00:00 Liga hiszpańska - 6. kolejka (aktl.) Wyniki meczów 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: czwartekGranada 2 - German Sanchez 9, Luis Milla 70-karnyReal Sociedad 3 - Aritz Elustondo 52… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »