Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 14:50 Autor: PAP

Holandia/ Media: dziennikarze mediów publicznych skarżą się na ingerencje polityków

Holenderski dziennik "NRC" informuje o niezadowoleniu dziennikarzy mediów publicznych z powodu braku reakcji kierownictwa na ingerencje polityków. „To wpływa na naszą niezależność” - twierdzą cytowani przez gazetę dziennikarze.

Kilka tygodni temu media holenderskie ujawniły, że politycy współrządzącej, socjalliberalnej partii D66 mieli wpływ na przygotowanie programu o swojej liderce, minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag, który został wyemitowany w telewizji publicznej VPRO tuż przed wyborami parlamentarnymi w marcu. Dyrektorem generalnym VPRO jest były szef kampanii socjalliberałów Lennart van der Meulen.


"NRC" informuje w weekendowym wydaniu, że wśród dziennikarzy publicznego nadawcy narasta niezadowolenie i skarżą się oni na brak reakcji kierownictwa stacji na polityczne ingerencje.


Dziennikarze oskarżają też prezes zarządu publicznego nadawcy NPO Shuli Rijxman, że nie potępiła „rażącego naruszenia kodeksu dziennikarskiego” w ujawnionych przypadkach wpływania przez polityków na treść programów NPO.


Jak podaje dziennik, w ubiegłym tygodniu redakcje nadawcy NTR i programu publicystycznego "Nieuwsuur" wraz z komitetem redakcyjnym NOS pilnie poprosiły Rijxman o złożenie oświadczenia o tym, czy „w jej opinii wywierany jest niedozwolony wpływ polityczny”.


Dziennikarze poprosili prezes o podkreślenie, że „nadawcy (…) muszą wykonywać swoją pracę bez ograniczeń i dlatego muszą zachować dziennikarski dystans od partii politycznych i ich interesów”.


Z ujawnionej przez "NRC" odpowiedzi Rijxman wynika, że w systemie wielopartyjnym chodzi właśnie o to, by stowarzyszenia nadawcze reprezentowały określony ruch społeczny. „Twórca może mieć pewną sympatię polityczną, a także ją wyrażać. Zakres, w jakim jest na to miejsce, zależy od nadawcy” – stwierdza prezes.


Według Machtelda Veena, przewodniczącego rady redakcyjnej "Nieuwsuur", Rijxman myli neutralność i niezależność. „Kodeks dziennikarski stanowi, że wszyscy nadawcy muszą być niezależni” – cytuje Veena "NRC".


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ akl/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 MSZ po wyborach w Rosji: sytuacja może budzić wątpliwości, co do legitymacji nowych deputowanych Systemowa kampania władz Rosji wymierzona w społeczeństwo obywatelskie, opozycje i wolne media uniemożliwiła kandydowanie przedstawicielom opozycji; taka… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Małopolskie/ Posłowie PO rozpoczynają kontrolę w urzędzie marszałkowskim Posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczynają kontrolę w małopolskim urzędzie marszałkowskim. Chcą sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości przy… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Horała: być może uda się trochę zmniejszyć podwyżki opłat za obsługę lotów Trwają rozmowy ws. zapowiedzianych podwyżek opłat za obsługę operacji lotniczych, być może uda się je trochę zmniejszyć - mówił w poniedziałek w Katowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »