Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 22:30 Autor: PAP

Wietnam przedłuża lockdown w regionie południowym

Wietnam przedłuży o dwa kolejne tygodnie lockown w południowej części kraju – poinformowały władze w sobotę. Dotyczy to m.in. notującego rekordowe liczby zakażeń miasta Ho Chi Minh, gdzie blokada życia gospodarczego i społecznego trwa już od dwóch miesięcy.

“Zastosowanie obostrzeń w regionie ma na celu utworzenie pasa bezpieczeństwa wokół miasta Ho Chi Minh i niedopuszczenie do dalszego rozprzestrzeniania się pandemii. Na opanowanie sytuacji mogą być potrzebne miesiące” – przekazał wicepremier Vu Duc Dam, stojący na czele zespołu odpowiedzialnego za walkę z pandemią koronawirusa.


Do soboty w całym kraju wykryto w sumie ponad 141 tys. zakażeń i poinformowano o zgonach 1161 pacjentów. Jeszcze pod koniec maja łączną liczbę chorych szacowano na zaledwie 7,2 tys. Ponad 60 proc. infekcji notuje się obecnie w Ho Chi Minh, największym mieście i centrum biznesowym blisko 100-milionowego kraju.


Zarówno tam, jak i w stołecznym Hanoi obowiązują restrykcyjne przepisy, w tym godzina policyjna, a ludzie mogą wychodzić z domów tylko w pilnej potrzebie. Wietnamczycy, z którymi rozmawiała PAP, opisywali zakaz przemieszczania się poza miasta i ścisłe kontrole mieszkańców w jego granicach i na drogach dojazdowych. Opowiadali również o konieczności posiadania pozwoleń z pieczątką przy każdym wyjściu na bazar po zakupy.


Do później wiosny Wietnam dzięki restrykcyjnym przepisom, powszechnej kampanii testów i śledzenia kontaktów zakażonych mógł się pochwalić dobową liczbą zakażeń na dwucyfrowym poziomie; był to jeden z najlepszych rezultatów na świecie. Sytuację diametralnie zmieniło jednak upowszechnienie się wariantu Delta koronawirusa.


W mijającym tygodniu do pomocy chorym w Ho Chi Minh zmobilizowano ponad 2100 osób z wykształceniem medycznym, w tym studentów i studentek oraz emerytowanych lekarzy i pielęgniarzy. Powstają także cztery nowe szpitale polowe, które będą dysponowały niemal 10,5 tys. łóżek. W czwartek władze zapowiedziały, że przyspieszą szczepienia przeciw koronawirusowi w Ho Chi Minh. Dotąd jednak wietnamska kampania szczepień przebiegała najwolniej w całej Azji Południowo-Wschodniej. Do końca lipca służby medyczne zaszczepiły zaledwie 0,6 proc. populacji kraju.


Tomasz Augustyniak (PAP)


tam/ akl/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 11:00 W tym roku JSW chce zwiększyć udział węgla koksowego w produkcji do ok. 85 proc. Wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce w tym roku zwiększyć udział tego typu surowca w całości produkcji… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów, wykryto 882 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 42,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 24,8 tys. antygenowych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 Źródła: Polska chce, by Bruksela nałożyła kolejne sankcje na Białoruś Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przedstawił w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw UE informację na temat sytuacji na granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-22, godz. 11:00 Grodzki: pierwsze korzenie wolności zostały zapuszczone przez KOR Pierwsze korzenie wolności zostały zapuszczone przez Komitet Obrony Robotników - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem działania… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (opis) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w środę minister… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Maląg: świadczenie "Dobry start" przyznano już niemal 4,1 mln dzieci Zdecydowana większość wniosków w ramach programu 'Dobry start' została już rozpatrzona, a świadczenie przyznano niemal 4,1 mln dzieci - poinformował PAP… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 USA/ Apple chce przez iPhony wykrywać depresję i inne choroby psychiczne Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Źródła i dokumenty, do których dotarł 'the Wall Street Journal' wskazują, że opracowany jest algorytm… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Pomorskie/ KAS przechwyciła ponad 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy Funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przechwycili ponad 10 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, których wartość rynkowa… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Ponad 19 mln 278 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-22, godz. 10:50 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (opis) (korekta) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w środę minister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »