Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 21:20 Autor: PAP

USA/ Biskup przyznał, że przez lata ukrywał molestowanie dzieci w swojej diecezji

Były biskup Albany w stanie Nowy Jork Howard Hubbard powiedział lokalnej gazecie, że przez dekady jego diecezja ukrywała molestowanie dzieci przez księży. Zamiast zgłaszać kapłanów-pedofilów na policję, tymczasowo wysyłano ich na porady psychologiczne.

Emerytowany biskup, który sam był wielokrotnie oskarżany o molestowanie seksualne, zawarł te informacje w przesłanym przez jego prawników oświadczeniu dla gazety "Albany Times Union", która poinformowała o tym w sobotę.


"Kiedy oskarżenie o występki seksualne było kierowane przeciwko księdzu w latach 70. i 80., zwykłą praktyką w diecezji Albany i poza nią było tymczasowe oddalenie księdza z posługi oraz wysłanie go na porady i leczenie" - oświadczył 82-letni Hubbard, który kierował diecezją w stolicy stanu Nowy Jork w latach 1977-2014. Dodał, że kiedy psycholog lub psychiatra stwierdził, że kapłan jest zdolny do powrotu do pracy, Kościół przywracał go do posługi.


"Profesjonalne porady, jakie otrzymaliśmy, były dawane w dobrej wierze, ale błędne, i głęboko żałuję, że za nimi podążaliśmy" - powiedział Hubbard.


Jak pisze miejscowy dziennik, ofiary molestowania ze strony księży w diecezji w Albany złożyły dotąd ok. 300 pozwów i dotyczą one ponad setki kapłanów, a także zakonnic i pracowników diecezji na przestrzeni dekad. Wśród oskarżonych jest sam Hubbard i jego zastępca, zmarły w 2005 r. ks. Edward Pratt. Pozwy są efektem stanowego prawa, który pozwoliło na wniesienie skarg przez ofiary wykorzystywania przez księży, także w przypadkach, gdy do tych wydarzeń doszło dekady temu.


W jednym z pozwów ciotka jednej z ofiar - która w wyniku traumy popełniła samobójstwo - zeznała, że kiedy zadzwoniła do biskupa i powiedziała mu, co przeżył jej bratanek z rąk jednego z duchownych, Hubbard przyznał, że o tym wiedział.


"Ojciec Gerry został wysłany do Nowego Meksyku, gdzie mają więcej szacunku dla księży" - miała usłyszeć w odpowiedzi kobieta. Inni zeznawali z kolei, że ówczesny biskup kazał im nikomu o tym nie mowić.


Mimo wielu oskarżeń przeciwko Hubbardowi on sam twierdził, że był liderem w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego, działając na rzecz lepszego sprawdzania księży oraz wypłacania odszkodowań ofiarom.


W 2015 r. diecezja Albany w odpowiedzi na skandal pedofilski opublikowała listę księży, na których ciążą wiarygodne oskarżenia o molestowanie. Według "Albany Times Union" 42 proc. spośród wymienionych w pozwach księży nie znajduje się na tej liście.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ akl/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota w większej części kraju z rozpogodzeniami i temperaturą do 20-22 stopni W sobotę przelotny deszcz możliwy będzie na północnym i południowym wschodzie Polski. W pozostałej części kraju przewidywane są przejaśnienia, z temperaturami… » więcej 2021-09-25, godz. 06:20 Ponad 19 mln 340 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 340 tys. osób. Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich powyżej 50 lat i pracowników… » więcej 2021-09-25, godz. 06:20 Łysek z pokładu Idy na muralu w Katowicach Słynny Łysek z pokładu Idy - koń pracujący w kopalni z opowiadania Gustawa Morcinka - został bohaterem muralu. We wtorek na ścianie jednej z kamienic w… » więcej 2021-09-25, godz. 06:20 Prof. de Barbaro: komunikat „zaszczep się” powinien być ostatnim zdaniem dłuższej rozmowy Żeby kogoś przekonać do szczepienia, trzeba dowiedzieć się, dlaczego nie chce on tego zrobić. Komunikat „zaszczep się” powinien być ostatnim zdaniem… » więcej 2021-09-25, godz. 06:10 USA/ Dwuletni chłopiec zastrzelił się z broni krewnego W teksaskim mieście Waco zmarł dwuletni chłopiec, który postrzelił się z załadowanej broni pozostawionej w plecaku przez 21-letniego krewnego. Według wstępnych… » więcej 2021-09-25, godz. 06:10 Migreny związane z gorszą jakością snu Dorośli i dzieci, u których występują migreny, częściej doświadczają gorszej jakości snu REM - wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology… » więcej 2021-09-25, godz. 06:10 Prof. M. Czuczwar: Na intensywnej terapii dominują niezaszczepieni, młodzi ludzie bez innych chorób Na intensywnej terapii dominują obecnie niezaszczepieni, młodzi ludzie. Leczymy np. 23-letniego mężczyznę bez żadnych chorób towarzyszących. - powiedział… » więcej 2021-09-25, godz. 06:00 Naukowcy proponują nowy sposób uzyskania paliwa - z napromieniowanych odpadów Organiczne odpady, powstające przy produkcji biodiesla, można przekształcić w odnawialny dodatek do benzyny, wykorzystując promieniowanie odpadów radioaktywnych… » więcej 2021-09-25, godz. 05:50 Prognoza pogody na 25 i 26 września Jak informuje IMGW, na południu i częściowo w centrum Europy zaznacza się wpływ wyżu znad Morza Śródziemnego, nad resztą kontynentu dominują niże… » więcej 2021-09-25, godz. 05:20 Lubelskie/ Koniec utrudnienia na dk 2 po wypadku w m. Rogoźnica Kolonia Przejezdna jest już droga krajowa nr 2 po wypadku w miejscowości Rogoźnica Kolonia, w którym ranne zostały trzy osoby - poinformowała w sobotę nad ranem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »