Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 15:00 Autor: PAP

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

Na dnie Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 metrów, odnaleziono dobrze zachowany wrak niderlandzkiego żaglowca handlowego z XVII wieku, popularnej wówczas trzymasztowej fluity - informuje fiński serwis informacyjny Yle.

Wiek zatopionego statku, na którego ślad natrafiła w ubiegłym roku międzynarodowa grupa badawcza, ustalono na podstawie oględzin drewnianego kadłuba; tego lata odczytano rok budowy okrętu - 1636 r. Ponadto na rufie zachowało się zdobienie przedstawiające łabędzia - podaje Yle w reportażu.


Trzymasztowe fluity, z charakterystycznym zaokrąglonym kadłubem, w XVII i XVIII w. były jednymi z najpopularniejszych okrętów niderlandzkiej floty, która zdominowała handel morski w regionie Morza Bałtyckiego. Na odnalezionym okręcie brakuje jednak masztów; prawdopodobnie zostały oderwane w wyniku połowów trawlerów – uważają badający wrak.


Wrak spoczywa na dnie Zatoki Fińskiej między fińskim Hanko a estońską wyspą Hiuma (w Finlandii nazywaną także "ziemią diabła").


Nurkowanie na tym obszarze na głębokości 85 metrów nie jest wcale "zabawą dla dzieci"; wyprawa trwa cały dzień, czasu na badania jest tylko 20 minut, a wypłynięcie na powierzchnię zajmuje około dwóch godzin – opisuje nurek badawczy Jouni Polko. Dodaje, że dzięki sprzyjającym warunkom w wodach Bałtyku drewniany wrak jest dobrze zachowany. W tych wodach – inaczej niż w bardziej zasolonych morzach – nie występują mięczaki, które potrafią "pożreć" drewniane okręty nawet w dziesięć lat.


Na dnie Zatoki Fińskiej spoczywa wiele historycznych wraków. U południowych wybrzeży Finlandii, w regionie półwyspu Porkkala, znajduje się podwodny skansen, nazywany "Parkiem Wraków". Miejsce przyciąga nie tylko badaczy, ale także hobbystów i miłośników nurkowania wrakowego czy podwodnych wycieczek. Wraki spoczywają na różnych poziomach trudności – na głębokości 4-10, 10-14 oraz 17-20 metrów.


Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)


pmo/ akl/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 08:10 Śląskie/ 1,9 mln nielegalnych papierosów zamiast bakalii Śląska Krajowa Administracja Skarbowa przejęła ponad 1,9 mln nielegalnych papierosów. Znajdowały się w ciężarówce, która - zgodnie z dokumentacją przewozową… » więcej 2021-09-27, godz. 08:00 Meder: Sprawę zaszczepienia się trzecią dawką należy omówić z lekarzem (wywiad) Sprawę zaszczepienia się trzecią dawką należy omówić z lekarzem. Właśnie trwa rozpędzanie się akcji zabezpieczania trzecią dawką szczepionki przeciwko… » więcej 2021-09-27, godz. 07:50 W najbliższą środę Sąd Koleżeński PO zajmie się sprawą wykluczenia Pawła Zalewskiego Sąd Koleżeński PO rozpatrzy w najbliższą środę odwołanie Pawła Zalewskiego od majowej decyzji zarządu partii o wykluczeniu go z Platformy. Poseł (obecnie… » więcej 2021-09-27, godz. 07:50 Tajwan/ Minister obrony: do odstraszenia Chin potrzebujemy broni dalekiego zasięgu Tajwan musi dysponować bronią dalekiego zasięgu, by wzmocnić swoje zdolności odstraszania przed gwałtownie rozbudowującymi swój potencjał militarny Chinami… » więcej 2021-09-27, godz. 07:40 Białoruś/ Wiceszef MSW: pod pozorem zawracania migrantów trafiają do nas terroryści Zawracani na Białoruś migranci to potencjalni terroryści i ekstremiści, za którymi stoją zachodnie służby specjalne - oświadczył w niedzielę wieczorem… » więcej 2021-09-27, godz. 07:40 Kujawsko-Pomorskie/ DK nr 10 zablokowana w Żuchowie; 3 osoby ranne w wypadku Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Żuchowie (Kujawsko-Pomorskie). W poniedziałek rano zderzyły się tam samochód osobowy i auto dostawcze. Trzy osoby zostały… » więcej 2021-09-27, godz. 07:30 Krasnodębski dla Polska Times.pl: Chciałbym wierzyć, że strategia istnieje, że działania rządu są spójne Pytanie, jakie sobie stawiam w przypadku Turowa, jest takie, czy również rząd polski za każdym razem zastanawia się, co zrobi w następnym kroku, a nawet… » więcej 2021-09-27, godz. 07:30 Woś dla "Do Rzeczy": Prawo UE na pewno nie ma pierwszeństwa przed naszą konstytucją W naszej konstytucji jest jasno określone, że konstytucja ma zawsze pierwszeństwo. Prawo UE na pewno nie ma pierwszeństwa przed naszą konstytucją - mówi… » więcej 2021-09-27, godz. 07:30 Mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce zmotywowała futbolistów Cleveland Browns Mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce Amerykanka Katie Nageotte wykazała się talentami motywacyjnymi i oratorskimi podczas wizyty na treningu futbolistów zespołu… » więcej 2021-09-27, godz. 07:20 Dziemianowicz-Bąk: moim naturalnym wyborem jest zasilenie lewego skrzydła Nowej Lewicy Moim naturalnym wyborem jest zasilenie lewego skrzydła Nowej Lewicy - powiedziała PAP po dołączeniu do frakcji SLD posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »