Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 15:00 Autor: PAP

Zbigniew Namysłowski o Jerzym Matuszkiewiczu: "Duduś" był absolutnie moim idolem

"Duduś" był absolutnie moim idolem. Pierwszy mój wyjazd za granicę w 1958 r. do Danii był właśnie z "Dudusiem". Pojechaliśmy na wielki festiwal w Kopenhadze - i to było coś rewelacyjnego - powiedział PAP o zmarłym Jerzym Matuszkiewiczu saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski.

"O Jezu! +Duduś+ umarł" - westchnął na wieść o śmierci Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza saksofonista jazzowy i jego przyjaciel Zbigniew Namysłowski. "+Duduś+ był absolutnie moim idolem" - dodał muzyk.


+Melomani+ to był pierwszy zespół grający muzykę jazzową, który usłyszałem na żywo i +Duduś+ w nim rej wodził. Potem, w latach 50. mieli szereg imprez w Warszawie i na wszystkie chodziłem po to właśnie, żeby słuchać +Dudusia+" - wspominał. "Grał wtedy na klarnecie, na tenorze i potem na alcie" - wyjaśnił.


Namysłowski zaznaczył, że on sam "potem nieco ewaluował w kierunku bardziej modern jazzu". "Ale +Duduś+ pozostał moim największym bóstwem jazzowym" - podkreślił.


"+Duduś+ jako człowiek to był +rewelka+. Był przemiły, przesympatyczny, bardzo przyjacielsko nastawiony do wszystkich" - ocenił.


Przypomniał, że bardzo często grywali ze sobą. "Pierwszy mój wyjazd za granicę w 1958 r. do Danii był właśnie z +Dudusiem+. Pojechaliśmy na wielki festiwal w Kopenhadze i całe tournee po Danii - i to było coś rewelacyjnego" - powiedział muzyk.


"Potem z +Dudusiem+ wielokrotnie grywałem w warszawskich Hybrydach. Nawet przez chwilę byłem członkiem jego zespołu +Hot Club Melomani+, który był taką ostatnią odsłoną tego zespołu. Mieliśmy wspólna trasę, a w zespole byli Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda. Super było" - wspominał jazzman.


Dodał, że Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz bywał także gościem na Jazz Campingu Kalatówki. "My tam co roku prowadzimy spotkania muzyczne i +Duduś+ tam zawsze przyjeżdżał jako najważniejsza osoba" - podkreślił muzyk.


Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca. Miał 93 lata.


O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum".(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ pat/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 05:50 IMGW: początek zimy nie powinien przynieść większych chłodów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę dlugoterminową do stycznia 2022 roku. - Według naszych obliczeń, tegoroczna… » więcej 2021-09-27, godz. 05:40 Prognoza pogody na 27 i 28 września Jak informuje IMGW, wpływ wyżów zaznacza się od północno-wschodniej części Europy, przez Skandynawię, po częściowo wschodnią i centralną część… » więcej 2021-09-27, godz. 05:10 Niemcy/ SPD wygrała wybory do Bundestagu, CDU/ CSU na drugim miejscu (krótka) Socjaldemokraci z SPD wygrali niedzielne wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc… » więcej 2021-09-27, godz. 03:10 Nikaragua/ Po uwięzieniu 145 działaczy opozycji Ortega rozpoczął kampanię wyborczą Sprawujący dyktatorskie rządy prezydent Nikaragui Daniel Ortega rozpoczął kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Wcześniej aresztowano 145… » więcej 2021-09-27, godz. 02:20 Portugalia/ Rządzący socjaliści wygrali wybory samorządowe Rządząca krajem Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonio Costy wygrała niedzielne wybory samorządowe w Portugalii - wynika z danych po obliczeniu głosów… » więcej 2021-09-27, godz. 01:30 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD najsilniejszą partią w Saksonii W Saksonii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec, niedzielne wybory do Bundestagu wygrała populistyczno-prawicowa AfD - podała agencja dpa po przeliczeniu… » więcej 2021-09-27, godz. 01:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: CSU wygrała w Bawarii, ale z najgorszym wynikiem od 1949 r. W Bawarii niedzielne wybory do Bundestagu wygrała CSU, ale z rezultatem najgorszym do 1949 roku - podała agencja dpa, opierając się na oficjalnych wynikac… » więcej 2021-09-27, godz. 00:50 Lubelskie/ Koniec utrudnień na dk 19 w Annonówce Przejezdna jest już droga krajowa nr 19 w Annonówce na odcinku Radzyń Podlaski - Kock. W wyniku zderzenia samochodu z łosiem zginęła jedna osoba, a jedna… » więcej 2021-09-27, godz. 00:40 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD po raz pierwszy najsilniejszą partią w Turyngii Po raz pierwszy w wyborach do Bundestagu populistyczno-prawicowa AfD zdobyła najwięcej głosów w Turyngii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec - poinformowała… » więcej 2021-09-27, godz. 00:30 San Marino/ W referendum większość poparła legalizację aborcji Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »