Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 11:40 Autor: PAP

Śląskie/ Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej - po raz drugi wirtualnie

Organizowana od 31 lat w Cieszynie letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w tym roku po raz drugi odbędzie się wirtualnie. Słuchacze z wielu krajów świata będą uczyć się języka i poznawać polską kulturę z wykorzystaniem platform internetowych i komunikatorów.

"Dużym wyzwaniem logistycznym jest ułożenie odpowiedniego harmonogramu zajęć dla uczestników z różnych stref czasowych. Zajęcia będą odbywać się w trzech pasmach – dla strefy azjatyckiej, europejskiej i amerykańskiej" - wyjaśniła Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.


Np. między Chinami a Brazylią jest nawet 11 godzin różnicy, dlatego niektóre aktywności zostaną nagrane i dostępne w dowolnym terminie, zaś lektoraty będą prowadzone od siódmej rano dla sześciu grup azjatyckich do 19.15 dla obu Ameryk.


31. edycja letniej szkoły językowej dla obcokrajowców rozpocznie się w niedzielę, zaś oficjalną inaugurację zaplanowano na poniedziałkowy poranek. Zajęcia potrwają do 22 sierpnia. Tradycyjnie 15 sierpnia zaplanowano międzynarodowy konkurs ortograficzny – sprawdzian z polskiego, który wyłoni Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Następnie odbędzie się Spotkanie Kultur i Tradycji, podczas którego słuchacze zaprezentują kulturę i tradycje krajów swojego pochodzenia.


"Wydarzenia te będą udostępnione dla wszystkich chętnych na stronach Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz na profilu Szkoły na Facebooku. Międzynarodowe dyktando będą mogli napisać wszyscy chętni z całego świata" - zapowiada Maria Czempka-Wewióra.


Zajęcia, warsztaty, wykłady i seminaria będą prowadzone z wykorzystaniem platform internetowych i komunikatorów. Przedstawiciele Szkoły zapewniają, że po trzech semestrach wymuszonej przez pandemię pracy online nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Śląskiego i pracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu zajęć. Jak mówią, trudna sytuacja przyniosła dobre rezultaty – powstało mnóstwo atrakcyjnych materiałów dydaktycznych i opracowano nowe formy uczenia.


Jak co roku uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się w grupach językowych o różnych poziomach zaawansowania, do których zostaną przydzieleni na podstawie wyników z testów plasujących. Codzienna nauka będzie bardzo intensywna - program wypełnią lekcje języka polskiego i seminaria z wiedzy o Polsce, dotyczące m.in. polskiej literatury, kultury, sztuki, historii i sytuacji społeczno-politycznej, a także program kulturalny.


Wykłady poprowadzą specjaliści z wielu dziedzin – nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Śląskiego. Dodatkowo słuchacze wezmą udział w grach i zabawach językowych, spotkaniach teatralnych i filmowych, spektaklu poetyckim, warsztatach muzycznych i kulinarnych. Zaplanowano też wirtualne wycieczki do Cieszyna, Katowic, Pszczyny, Tarnowskich Gór, Krakowa oraz do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Lektorzy przygotowali w tym celu serię reportaży, rozmów z przewodnikami i ćwiczeń, które będą prezentowali podczas spotkań online.


Równolegle do letniej szkoły odbędzie się zdalny kurs dla lektorów obcokrajowców - Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ jako jedyny ośrodek w Polsce uzyskała akredytację do prowadzenia takiego kursu. Wezmą w nim udział nauczyciele, lektorzy i osoby, które w przyszłości zamierzają wykonywać te zawody, promując polski język i kulturę kraju za granicą.


Dla uczestników zaplanowano cykl zajęć lektoratowych z języka polskiego jako obcego o nachyleniu metodycznym, a także warsztaty, seminaria i konwersatoria z zakresu m.in. dydaktyki, przemian we współczesnej polszczyźnie, programów multimedialnych wykorzystywanych na różnych etapach edukacji, tekstów kultury, testowania i sprawdzania, kina polskiego oraz systemu certyfikacji.


Projekty w ramach letniej szkoły językowej są współfinansowane ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz z pieniędzy unijnych, w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, a także ze środków budżetu państwa.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ pad/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 02:40 USA/Uzbrojony osobnik zaatakował sklep spożywczy w Tennessee Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień w czwartek po południu, czasu lokalnego do osób znajdujących się w sklepie z artykułami żywnościowymi w miejscowości… » więcej 2021-09-24, godz. 02:30 Remigiusz Mróz zameldował się na planie "Chyłki", a fani zasypali go pytaniami Autor poczytnych kryminałów opublikował na swoim facebookowym profilu selfie z obsadą serialu „Chyłka”. „Piąty sezon już się kręci” - oznajmił… » więcej 2021-09-24, godz. 02:10 USA/Konsul generalny RP i burmistrz Linden komplementują Polonię (krótka2) W trakcie wizyty prezydenta Dudy w Linden konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił znaczącą rolę Polonii w małych miasteczkach. Wskazał… » więcej 2021-09-24, godz. 01:40 Prezydent Duda spotkał się w czwartek z Polonią w Linden w stanie New Jersey (krótka) Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w czwartek wieczorem spotkanie z społecznością polsko-amerykańską w Linden w stanie New Jersey. » więcej 2021-09-24, godz. 01:10 Były premier Katalonii Carles Puigdemont zatrzymany na Sardynii Poszukiwany od 2017 r. przez hiszpański wymiar sprawiedliwości były premier Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany przez włoską policję w czwartek… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 USA/Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z władzami zamieszkałego także przez polską społeczność miasta Linden, w stanie New Jersey. Spotkanie miało… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 Wielkopolskie/ Już bez utrudnień na dk 24 po tym, jak w przewrócone drzewo uderzyły dwa auta Nie ma już utrudnień w ruchu na dk 24 między Pniewami a Kwilczem, po tym jak w miejscowosci Lubosz w powalone na jezdnię drzewo uderzyły dwa auta osobowe… » więcej 2021-09-24, godz. 00:40 Lubuskie/ Po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko zablokowana dk 24 Po zderzeniu dwóch busów w miejscowości Chełmicko (woj. lubuskie) droga krajowa nr 24 jest tam zablokowana, są utrudnienia na odcinku Przytoczna - Skwierzyna… » więcej 2021-09-24, godz. 00:20 Niemcy/Przedwyborcza dyskusja czołowych polityków partii reprezentowanych w Bundestagu Po telewizyjnych debatach kandydatów na kanclerza Armina Lascheta (CDU), Annaleny Baerbock (Zieloni) i Olafa Scholza (SPD), telewizje ARD i ZDF wyemitowały w… » więcej 2021-09-24, godz. 00:10 Liga hiszpańska - bezbramkowy remis Barcelony w Kadyksie Barcelona zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z Cadiz w 6. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. To trzeci z rzędu mecz 'Dumy Katalonii' z tym rywalem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »