Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 08:20 Autor: PAP

Warszawa/ "Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami Rzezi Woli" - 7 sierpnia

"Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami Rzezi Woli" organizowany przez Instytut Pileckiego (IP) odbędzie się 7 sierpnia - poinformowano na Fb IP. Uczestnicy spaceru będą mogli też obejrzeć wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha".

"Będziemy odkrywać tę dramatyczną historię, podążając śladami zdjęć odnalezionych w niemieckich archiwach, ukazujących Grupenfuhrera SS m. in. Heinza Reinefartha w miejscach, gdzie dokonywano zbrodni. Pójdziemy śladami śledztwa niemieckiej prokuratury, która po wojnie badała zbrodnie popełnione przez Heinza Reinefartha i podległych mu ludzi. Opowiemy o niemieckiej pacyfikacji ludności Woli. Zarysujemy sylwetkę jej kata. Zastanowimy się wspólnie nad odpowiedzialnością za dokonane w czasie wojny zbrodnie – Reinefarth mimo toczonego śledztwa nie usłyszał nawet zarzutów prokuratorskich. Pokażemy liczne nieznane dotąd zdjęcia" - czytamy na Fb Instytut Pileckiego.


Na zakończenie spaceru uczestnicy będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha", która mieści się w Kolonii Wawelberga, jednym z wielu osiedli na Woli, które prawie w całości zostało wymordowane przez Niemców.


Spacer rozpocznie się 7 sierpnia o godz. 10.30 w Parku Powstańców Warszawy przy "Pomniku Polegli Niepokonani". Spacer poprowadzi Kazimierz Przeszowski, historyk i przewodnik warszawski, pracownik Instytutu Pileckiego. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona. Aby wziąć w nim udział należy do 6 sierpnia wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem http://bityl.pl/jaYLk.


Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zamordowano - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludzie byli rozstrzeliwani, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej. (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ pat/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 08:50 Müller o sytuacji na granicy: opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia Opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście informacji przekazanych… » więcej 2021-09-28, godz. 08:50 USA/ Prezydent Duda w Fox News: Polacy są przywiązani do wolności Całość wywiadu amerykańskiej telewizji Fox News z prezydentem Andrzejem Dudą - którego fragmenty stacja wyemitowała w poniedziałek wieczorem - została… » więcej 2021-09-28, godz. 08:40 El. MŚ 2022 - Australia i Irak ponownie zagrają w Dausze Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) poinformowała, że Australia i Irak najbliższe mecze eliminacji mistrzostw świata jako gospodarze ponownie rozegrają… » więcej 2021-09-28, godz. 08:40 Afganistan/ Klienci banków wpadli w panikę; branża finansowa jest w „uścisku kryzysu" Branża finansowa jest w „uścisku kryzysu egzystencjalnego”, ponieważ klienci banków wpadli w panikę - komentuje sytuację w kraju dyrektor naczelny Islamskiego… » więcej 2021-09-28, godz. 08:30 Wielkopolskie/ Sześć ton nielegalnego tytoniu w ładunku części do silników Sześć ton nielegalnego tytoniu o wartości 540 tys. zł, które miały trafić do Wielkiej Brytanii jako ładunek części do silników, zarekwirowali funkcjonariusze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:20 Dolnośląskie/ Od soboty festiwal Twierdza Legend Wykłady poświęcone niewyjaśnionym zagadkom II wojny światowej, w tym na przykład tajemnicy Bursztynowej Komnaty, prezentacje atrakcji turystycznych Dolnego… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Przydacz: sytuacja z Borys i Poczobutem jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi Sytuacja wokół Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Niemcy/ Zastępcą Scholza lub Lascheta może zostać Habeck z Zielonych Po wyborach do Bundestagu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, która partia stworzy rząd, nie wiadomo, kto zostanie kanclerzem, nie wiadomo, kto… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Ujednolicone opakowania papierosów sprzyjają ograniczaniu palenia Usunięcie kolorowych oznaczeń marki z paczek papierosów znacznie obniża atrakcyjność papierosów w oczach klientów - ustalili naukowcy z Uniwersytecie Waterloo… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Czarzasty: myślę, że SPD wiele tematów ws. Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą Myślę, że SPD wiele tematów w sprawie Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »