Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 07:20 Autor: PAP

Królewskie Arkady Sztuki po raz 12. na Zamku Królewskim w Warszawie

Dwanaście występów, w tym program dla dzieci, zaplanowano w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki organizowanego po raz 12. na Zamku Królewskim w Warszawie w dniach od 6 do 28 sierpnia. Festiwal zacznie się od recitalu Katarzyny Żak "Miłosna Osiecka".

"Tradycyjnie w sierpniowe piątki i soboty swój repertuar zaprezentują niezależni, poszukujący twórcy, proponujący bardzo różnorodne spojrzenia na sztukę teatralną i muzykę – często zaskakujące odbiorców, a niekiedy będące dla nich intelektualnym wyzwaniem, zawsze jednak budzące emocje" - zapowiadają organizatorzy.


Między 6 a 28 sierpnia przewidzianych jest dwanaście występów, w tym także program dla dzieci.


Festiwal zainauguruje recital Katarzyny Żak "Miłosna Osiecka", na który złożą się osobiście wybrane przez artystkę utwory poetyki, których wspólnym mianownikiem jest miłość w różnych odcieniach. Wśród nich znajdą się dwa teksty poetyckie wcześniej nieadaptowane muzycznie.


Wśród spektakli teatralnych Zamek Królewski szczególnie poleca m.in. "Drom. Ścieżkami Romów" Teatru Migro – będący "porywającą poetycko-filozoficzną opowieść


o historii grupy etnicznej zamieszkującej od wieków niemal wszystkie kraje świata, a wciąż tak mało poznanej". "Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych stron świata – od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza po energetyczne rytmy flamenco.


Innym spektaklem, który będzie można zobaczyć w trakcie festiwalu jest "Dziadek", oparty na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego, autora spektaklu i twórcy Walny - Teatr. W dziadkowych zapiskach radość z prostych czynności życiowych, takich jak zbieranie jabłek czy sadzenie truskawek, przeplata się z trudnymi doświadczeniami – chorobą lub śmiercią bliskich. Fabuła spektaklu jest retrospekcją – zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego dziadka, a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu.


Ostatni wieczór teatralny w Królewskich Arkadach Sztuki wypełni spektakl "Fin Amore" – jest to osadzona w realiach średniowiecza historia miłości Jego i Jej – rycerza i damy. By zasłużyć na względy wybranki serca, On musi pokonać długą drogę pełną trudów i wyrzeczeń związanych z koniecznością sprostania wymogom kodeksu rycerskiego. W spektaklu nie chodzi jednak o przedstawienie jeszcze jednej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość.


Dla najmłodszych miłośników sztuki Zamek Królewski przygotował cztery spotkania w ramach cyklu "Arkady Dzieciom" – dwa teatralne i dwa muzyczne. W części teatralnej znajdzie się m.in. przedstawienie "Cmok. Smok" – nowatorsko zinterpretowana przez wykonawców Teatru Scena 96 historia Smoka Wawelskiego, a także opowieść o niezwykłych przygodach "Krawca Niteczki" w formie monodramu na podstawie opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Część muzyczną z kolei wypełnią warsztaty pod tytułem "Dzień dobry, muzyko" utrzymane w formie promenadowych koncertów z udziałem publiczności, prowadzone przez skrzypaczkę Monikę Kos-Nowicką i jej muzykujących przyjaciół.


Jak napisano w informacji prasowej, "wyjątkowo atrakcyjnie w tym roku zapowiadają się sobotnie wieczorne koncerty Festiwalu". Pierwszy z nich, w wykonaniu Silesian Tango Quintet oraz Kingi Rataj, odbędzie się z okazji setnej rocznicy urodzin Astora Piazzolli – wybitnego kompozytora argentyńskiego i wirtuoza bandoneonu, który zrewolucjonizował tradycyjne tango, łącząc je z jazzem i muzyką klasyczną, w efekcie czego powstało Tango Nuevo – styl, który do dziś inspiruje muzyków i słuchaczy na całym świecie.


Pełny program festiwalu dostępny jest pod adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/krolewskie-arkady-sztuki-2021.


Wstęp na wszystkie spektakle w ramach festiwalu jest bezpłatny. Poszczególne spektakle i warsztaty trwają do 60 minut. Wydarzenia dla dzieci przeznaczone są dla uczestników powyżej 5 lat.


Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ pat/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 13:00 Holandia / Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią powietrzną przed katastrofą samolotu Malaysia Airl… Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »