Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 07:20 Autor: PAP

USA/ Szef Fundacji Ofiar Komunizmu: Amerykanie nie są świadomi skali szkód wyrządzonych przez komunizm

Wielu Amerykanów nie ma świadomości o tym, jak wiele ofiar pochłonął komunizm. Ma to ogromne konsekwencje - powiedział w rozmowie z PAP amb. Andrew Bremberg, szef Fundacji Ofiar Komunizmu (VOC). Jak przyznał, niepokoi go wzrastająca popularność socjalizmu wśród Amerykanów.

"Wielu Amerykanów słysząc o +ofiarach komunizmu+ myśli, że jest to coś, co dotyczy tylko odległej przeszłości i ma niewielkie znaczenie współcześnie. Niestety nie mają koncepcji skali tragedii, nie wiedzą że mogło to być nawet 100 mln ofiar" - mówi PAP Bremberg, były ambasador USA przy ONZ w Genewie, a obecnie szef założonej przez Kongres USA w 1993 r. fundacji. Instytucja ma w tym roku oddać do użytku Muzeum Ofiar Komunizmu w centrum Waszyngtonu.


Bremberg ma nadzieję, że nowa placówka da okazję wielu przybywającym do Waszyngtonu turystom przybliżyć historie i realia komunistycznych reżimów.


"Ta nieznajomość skali problemu ma ogromne konsekwencje. Dzięki edukacji, ludzie mają dobre rozeznanie skali Holokaustu i dzięki temu nie kwestionujemy, że ma to znaczenie także i dziś. Ale nie uczymy wystarczająco o tym, ile ofiar pochłonął komunizm. A to ważne, bo wciąż ponad miliard ludzi żyje w systemie komunistycznym. Więc ta liczba ofiar ciągle wzrasta" - mówi rozmówca PAP.


Pytany o to, czy do komunistycznych reżimów zalicza dzisiejsze Chiny, Bremberg odpowiedział twierdząco.


"Oczywiście; nie musi mi pan wierzyć na słowo; dopiero co Chiny z wielką pompą obchodziły stulecie założenia Komunistycznej Partii Chin. To w równym stopniu komunistyczny reżim, jak wcześniej" - ocenił. Jak dodał, różnica jest taka, że Państwem Środka rządzą obecnie "komuniści, którzy nauczyli się liczyć i pozwolili elementom gospodarki działać pod mniejszą kontrolą państwa".


"Ale nadal kontrola centrali, kontrola partii dotycząca tego, jakie firmy mogą funkcjonować jest silnie obecna. To jest totalitarny reżim, którego kontrola sięga niemal wszystkich obszarów" - zaznaczył.


Bremberg stwierdził, że zaniepokojony jest coraz większą popularnością socjalizmu wśród młodych Amerykanów. Wskazał na czerwcowy sondaż dla portalu Axios, w którym pozytywną ocenę socjalizmu zadeklarowała rekordowa liczba 41 proc. respondentów w wieku 18-34.


"To martwi, bo te liczby są bardzo wysokie, a socjalizm to siostrzana ideologia komunizmu. Ale musimy jednak pamiętać, że wielu ludzi, zwłaszcza młodych, używa tego terminu nie znając jego znaczenia" - mówi Bremberg. Jak twierdzi, jest to m.in. konsekwencja popularności byłego kandydata na prezydenta senatora Berniego Sandersa, który określa się mianem socjalisty, choć w rzeczywistości jest socjaldemokratą na wzór skandynawski.


"Dlatego cieszyła mnie ostatnio wypowiedź prezydenta Bidena, który odnosząc się do sytuacji na Kubie, stwierdził że komunizm jest upadłą ideologią, a socjalizm nie jest wiele lepszy" - mówi ambasador.


Według Bremberga, o bankructwie komunizmu świadczy dziś szczególnie sytuacja Kuby, gdzie niedawno doszło do największych od lat antyreżimowych manifestacji. Jak dodaje, w protestach uczestniczyły dotąd apolityczne środowiska, np. artystów.


"Dziś na Kubie można zostać aresztowanym za śpiewanie piosenek, których słowa tylko w najogólniejszy sposób nawiązują do wolności, a reżim powstrzymuje demonstracje odłączając internet" - mówi szef VOC. Jak podkreśla, dla Kubańczyków i innych żyjących w państwach komunistycznych osób, ważne są przykłady Polski i innych krajów, które wybiły się na wolność.


"Słyszę to wielokrotnie rozmawiając z działaczami z krajów takich jak Kuba. I słyszę też od ludzi z państw Europy Środkowej i Wschodniej, jak ważny był dla nich przykład i wsparcie USA" - mówi Bremberg. "Dlatego Ameryka musi nadal robić wszystko, co może, by naciskać na te reżimy, by szanowały prawa człowieka i dały ludziom wpływ na to, jak są rządzeni" - dodał.Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jm/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 MSZ po wyborach w Rosji: sytuacja może budzić wątpliwości, co do legitymacji nowych deputowanych Systemowa kampania władz Rosji wymierzona w społeczeństwo obywatelskie, opozycje i wolne media uniemożliwiła kandydowanie przedstawicielom opozycji; taka… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Małopolskie/ Posłowie PO rozpoczynają kontrolę w urzędzie marszałkowskim Posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczynają kontrolę w małopolskim urzędzie marszałkowskim. Chcą sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości przy… » więcej 2021-09-20, godz. 18:10 Horała: być może uda się trochę zmniejszyć podwyżki opłat za obsługę lotów Trwają rozmowy ws. zapowiedzianych podwyżek opłat za obsługę operacji lotniczych, być może uda się je trochę zmniejszyć - mówił w poniedziałek w Katowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »