Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 07:00 Autor: PAP

Gill-Piątek (Polska 2050): nie skupiamy się na elektoracie PO; przejmujemy się rosnącym zniechęceniem do polityki

Polska 2050 nie skupia się na elektoracie PO; przejmujemy się za to rosnącym zniechęceniem do polityki; około 6 mln Polaków nie odnajduje na scenie politycznej żadnego ugrupowania, na które mogłyby zagłosować; to grupa, do której się kierujemy - mówi PAP szefowa koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek.

Od połowy czerwca Polska 2050 prowadzi letnią kampanię "Poznajmy się", w ramach której parlamentarzyści, działacze i wolontariusze ruchu zamierzają odwiedzić wszystkie polskie powiaty. W trakcie akcji ma zostać wypracowany program, z którym Polska 2050 Szymona Hołowni pójdzie do następnych wyborów. Program zostanie zaprezentowany na ogólnopolskim zlocie, który odbędzie się na początku września.


Informacje o wydarzeniach w ramach kampanii "Poznajmy się" można znaleźć na stronie internetowej: https://poznajmysie.polska2050.pl, gdzie na mapie zaznaczone są planowane spotkania, które odbywają się w danym dniu oraz spotkania, które już się odbyły. Do tej pory - jak wskazuje licznik - przeprowadzono się 110 spotkań w 105 powiatach.


Na półmetku akcji Hanna Gill-Piątek mówiła PAP, że uczestnicy spotkań wypełniają ankiety dotyczące propozycji programowych. Zdradziła, że dotyczą one lokalnych inicjatyw, ale i propozycji ogólnopolskich.


Przykładowo - dodała - podczas jej spotkań w województwie łódzkim przewijał się m.in. postulat rozdziału Kościoła od państwa. Inną propozycją, która znajdzie się w programie Polski 2050 będzie uregulowanie zatrudnienia w spółkach Skarbu Państwa i spółkach samorządowych.


"Na terenie całego województwa bardzo aktywnie biznesowo działa Archidiecezja Łódzka. Podczas spotkań dowiadujemy się, że na cmentarzu w Brzezinach pogrzeb kosztuje 13 tys. zł, w Porszewicach kuria nabyła las, który postanowiła wyciąć pod kopalnie piasku, a mieszkańcy mają niewiele do powiedzenia. Z kolei w Krośniewicach burmistrz przekazała kurii w tajemnicy przed radnymi połowę udziałów w spółce komunalnej" - relacjonowała Gill-Piątek.


Zapowiedziała też, że będzie postulowała poszerzenie programu Polski 2050, o kwestie związane z gospodarką śmieciową, a także wzmocnienie w niej roli samorządów. "Problem pożarów wysypisk, importu śmieci i uciążliwości powtarza się często w rozmowach z mieszkańcami. A samorząd często jest bezradny. To trzeba zmienić" - podkreśliła posłanka.


"Wizyty w terenie pokazują, że ludzie potrzebują rozwiązania przyziemnych, bardzo długo leżących odłogiem spraw" - dodała szefowa koła Polska 2050.


Pytana, czy Polska 2050 swoje propozycje programowe chce przekuć w projekty ustaw i szukać dla nich poparcia w parlamencie, Gill-Piątek stwierdziła, że posłowie nie chcą, by "dobre projekty ustaw utknęły w sejmowej zamrażarce, a następnie uległy dyskontynuacji". Jak zauważyła, do złożenia projektu potrzebne jest 15 podpisów posłów, czyli takie inicjatywy koło Polski 2050 musiałoby podejmować z innym ugrupowaniem. "Nie chcemy, by cała para poszła w gwizdek. Wolimy zbierać poparcie w sprawach, w których mamy wpływ na rzeczywistość i tu jak najbardziej współpracujemy w Sejmie z innymi klubami" - zaznaczyła.


Na pytanie o strategię na odbudowę spadków w sondażach preferencji wyborczych Gill-Piątek podkreśliła, że "Polska 2050 robi swoją robotę". "Wiedzieliśmy, że część elektoratu po powrocie Donalda Tuska odpłynie, z tego powodu, że do tej pory była duża słabość Platformy, a teraz jest duża nadzieja. Zobaczymy, jak będzie dalej, bo Donald Tusk na razie niesie głównie kolejną wojnę polsko-polską, bez konkretnego programu" - oceniła Gill-Piątek. Jak przyznała, chętnie zobaczyłaby debatę programową między Hołownią a Tuskiem.


"My nie skupiamy się na elektoracie Platformy, choć wiemy, że duża jego część migruje w naszą stronę, by potem odpłynąć. Przejmujemy się za to rosnącym zniechęceniem do polityki - rekordowe 11 proc. Polaków nie wie dziś na kogo zagłosować, deklarowana frekwencja dramatycznie spada. Jest około 6 milionów osób w Polsce, które w tej chwili nie odnajdują na scenie politycznej żadnego ugrupowania, na które mogłyby zagłosować. To jest grupa, do której się kierujemy. Bez niej nie wygramy wyborów z Jarosławem Kaczyńskim. Nadzieja Donalda Tuska, że pokrzykiwaniem i naznaczaniem wyborców PiS-u się ich przekona, jest złudna" - oświadczyła posłanka.


Szefowa koła Polska 2050 mówiła też o potrzebie stworzenia warunków do przejścia dla elektoratu PiS. "Twardy elektorat PiS-u po strajkach kobiet bardzo się skurczył. Trzeba dać tym, którzy głosowali na PiS i się zawiedli, możliwość godnego przejścia na drugą stronę. My tę +kładkę+ musimy zbudować w Polsce 2050" - wskazała.


Gill-Piątek podkreśliła, że mimo spadku w sondażach, Polska 2050 nie odnotowała spadku zainteresowania transferami do koła wśród parlamentarzystów. "Mamy cały czas tę samą liczbę chętnych do dołączenia, przygotowujemy kolejne transfery w nowym sezonie politycznym" - zapowiedziała.(PAP)


autorka: Aleksandra Rebelińska


reb/ par/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 19:00 Holandia/ Sondaż: ponad 60 proc. obywateli chce przedterminowych wyborów parlamentarnych 61 proc. Holendrów opowiada się za przyspieszonymi wyborami do parlamentu - wynika z sondażu przeprowadzonego dla programu telewizyjnego EenVandaag. Trzem kolejnym… » więcej 2021-09-20, godz. 19:00 Andrzej Duda będzie jednym z bohaterów nowego programu Zoom TV „Polskie złote rączki” to utrzymany w lekkim tonie nowa program, której bohaterami są ludzie zajmujący się naprawami, remontami i przeprowadzkami. Wśród… » więcej 2021-09-20, godz. 18:40 USA/ Departament Stanu: nie uznajemy wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy Stany Zjednoczone nie uznają wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy - oznajmił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »