Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 06:30 Autor: PAP

Przegląd badań: skuteczność iwermektyny w walce z COVID-19 niepotwierdzona

Przegląd dostępnych badań na temat działania iwermektyny w leczeniu infekcji SARS-CoV-2 nie potwierdził jej skuteczności. Ten przeciwpasożytniczy lek stosowany jest np. w przypadku świerzbu u ludzi i zakażeń jelitowymi robakami u bydła.

Naukowcy z COVID-19 Evidence Ecosystem (CEOsys) oraz Cochrane Infectious Disease Group (CIDG) przeanalizowali opisane w literaturze naukowej badania na temat działania iwerkemtyny w leczeniu COVID-19.


W ubiegłym roku laboratoryjne testy wskazały na słabe działanie tej substancji przeciw SARS-CoV-2, lecz uznano, że dawki musiałyby być zbyt duże, aby w praktyce dało się ją zastosować.


Wczesne niewielkie badania wskazały jednak na silnie obniżoną śmiertelność przy jej użyciu, co skłoniło niektóre grupy do lobbowania za powszechnym stosowaniem leku.


14 badań uwzględnionych w opisanej teraz analizie objęło niemal 1700 osób.


W 13 z badań sprawdzono wpływ leku na łagodną lub umiarkowaną postać COVID-19, porównując ją do placebo lub tylko do standardowej opieki.


Jedno badanie sprawdziło znaczenie iwermektyny w zapobieganiu infekcji i porównało jej stosowanie do braku interwencji.


W analizie naukowcy uwzględnili śmiertelność oraz wpływ na stan pacjenta - czy się poprawił, pogorszył, czy pojawiły się skutki uboczne leczenia.


Badacze twierdzą, że nie mogą potwierdzić, że w porównaniu do placebo czy typowej opieki podanie iwermektyny zmniejsza liczbę zgonów następujących w czasie miesiąca, że poprawia lub pogarsza stan pacjenta, nasila lub osłabia niechciane efekty, ani czy zwiększa lub zmniejsza prawdopodobieństwo ujemnego wyniku testu na COVID-19 po 7 dniach od końca leczenia.


Naukowcy również nie potwierdzili, że lek zapobiega infekcji, ani że obniża ryzyko śmierci po ekspozycji na wirusa.


Zwracają przy tym uwagę, że brakuje dobrej jakości dowodów, które potwierdzałyby skuteczność leku, co wynika m.in. z niskiej jakości wielu badań.


„To wspaniała analiza przeprowadzona przez doświadczony zespół. Rozgłos związany z iwermektyną napędzany był przez kilka badań, których wyniki odnośnie skali działania iwermektyny nie są wiarygodne. Z tego wynikają wnioski uzyskane w tym przeglądzie. Badanie pokazujące silne efekty zostało wycofane jako fałszywe. Ostrożne oceny to podstawa pracy zespołu z Cochrane i przy tak silnej potrzebie znalezienia leku wyjątkowo ważne jest przestrzeganie zasad nauki” - mówi Paul Garner z CIDG.


Więcej informacji: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD015017.pub2/full (PAP)


Autor: Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 15:40 Raport: problem przemocy w sporcie dotyka nawet 90 proc. dzieci Zdecydowana większość badanych (90 proc.) doświadczyło w dzieciństwie przynajmniej raz przemocy w środowisku sportowym; najczęściej była to przemoc emocjonalna… » więcej 2024-04-16, godz. 15:40 MKiŚ: Joanna Piekutowska została Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska została wybrana na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformował we wtorek resort klimatu. Piekutowska od 1992 roku… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Piłkarska LM - komentatorzy i kibice w Hiszpanii pełni wiary przed rewanżami Barcy i Realu Dziennikarze piłkarscy i kibice FC Barcelony oraz Realu Madryt są pełni wiary w postawę swoich zespołów przed rozpoczynającymi się we wtorek meczami rewanżowymi… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Włochy/ Pawilon Izraela na Biennale Sztuki zamknięty do czasu uwolnienia zakładników Pawilon Izraela na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, który miał zostać zainaugurowany we wtorek, będzie zamknięty dopóty, dopóki nie dojdzie do zawieszenia… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Gniazdująca w Anwilu para sokołów wędrownych doczekała się potomstwa Trzy pisklęta sokołów wędrownych wykluły się w ostatnich dniach w gnieździe na kominie elektrociepłowni, na terenie zakładu spółki Anwil z Grupy Orlen… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Prokurator Generalny o użyciu Pegasusa w Polsce: kontrola objęła 578 osób (opis) W latach 2017-2022 kontrola operacyjna przy użyciu Pegasusa objęła 578 osób - wynika z informacji Prokuratora Generalnego przesłanej do Sejmu i Senatu. Najwięcej… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek nową ustawę o mobilizacji, przyjętą 11 kwietnia br. przez ukraińską Radę Najwyższą (parlament)… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Premier o "żelaznej kopule": nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów Premier Donald Tusk podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative (tzw. 'żelaznej kopule') to nie alternatywa wobec czegokolwiek… » więcej 2024-04-16, godz. 15:30 Premier: polskim żołnierzom w Libanie nic nie zagraża (krótka2) Premier Donald Tusk zapewnił we wtorek, że polskim żołnierzom w kontyngencie wojskowym w Libanie nic nie zagraża i nie są zaangażowani w akcje, które byłyby… » więcej 2024-04-16, godz. 15:20 Ukraina/ Rzecznik: co najmniej 37 000 osób zaginęło w ciągu dwóch lat rosyjskiej inwazji Co najmniej 37 000 Ukraińców jest uważanych za zaginionych w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę - poinformował we wtorek ukraiński rzecznik ds. praw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »