Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 22:20 Autor: PAP

wPolityce.pl: resort klimatu przygotował raport o skutkach "Fit for 55"

Portal wPolityce.pl dotarł do sporządzonego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na potrzeby rządu wstępnego raportu "Ocena kluczowych propozycji legislacyjnych, przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach pakietu +Fit for 55+”.

Eksperci resortu wskazują w nim na liczne zagrożenia wynikające z ewentualnego przyjęcia projektu Fransa Timmermansa w zaproponowanym przez niego kształcie: zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, ubóstwo energetyczne, gwałtowny wzrost cen, spadek konkurencyjności.


Analiza zawiera też propozycje stanowiska Polski w poszczególnych obszarach.


Jak podaje portal, w analizie zwrócono uwagę, że "w EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji - PAP) występuje problem braku równowagi miedzy liczbą otrzymywanych uprawnień do emisji, a rzeczywistymi emisjami w części państw członkowskich - beneficjentów Funduszu Modernizacyjnego”. Analitycy podkreślają przy tym, że "bardzo istotne jest zapewnienie równych szans dla wszystkich, w tym dla energetyki i przemysłu w UE".


"Zdaniem Rządu RP konieczne są odpowiednie zmiany w systemie EU ETS w tym zakresie. Rząd RP zgodził się na wyższy cel redukcyjny UE pod warunkiem zapewnienia odpowiednich rozwiązań w EU ETS oraz w sektorach poza systemem handlu. W obecnej propozycji KE to zagadnienie nie znajduje zadowalającego rozwiązania, gdyż Fundusz Modernizacyjny jest zwiększany jedynie o 2,5 proc. przy zmienionych 4 parametrach (PKB oraz danych dla okresu bazowego). Zmiana paramentów uszczupla pulę środków dla Polski" - stwierdzają eksperci.


Według wPolityce.pl eksperci zwracają uwagę, iż "istotne jest również utrzymanie w jak największym zakresie neutralności technologicznej, w tym przede wszystkim możliwości finansowania inwestycji gazowych, które będą miały ogromne znaczenie w okresie przejściowym, zwłaszcza w niektórych sektorach takich jak np. ciepłownictwo sieciowe".


Dokument ostrzega też, że 'osiągane niewielkie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wywołuje znaczne koszty dla gospodarstw domowych, obywateli i rodzin o niskich i średnich dochodach".


Eksperci zauważają, że "w przypadku większości krajów europejskich przemysł motoryzacyjny jest nastawiony nadal na produkcję pojazdów z silnikami wewnętrznego spalania”. Zatem – jak podkreślają - "jakiekolwiek zmiany celu redukcyjnego na 2025 r. będą miały duży wpływ na zatrudnienie i konkurencyjność, a przejście do nowych technologii będzie wymagało odpowiedniego wsparcia i czasu, aby uniknąć negatywnych skutków społecznogospodarczych".(PAP)


pif/ drag/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 11:20 Ukraina/ Komentator o zamachu na doradcę prezydenta: psychologiczne zastraszenie Sądząc po tym, w jaki sposób dokonano środowego zamachu na doradcę prezydenta Ukrainy, można dojść do wniosku, że w ostrzelaniu pojazdu ważniejsze było… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Wielkopolskie/ Tysiąc przedszkolaków przeszkolono w udzielaniu pierwszej pomocy Ratownicy medyczni z Pleszewskiego Centrum Medycznego zakończyli program 'Ratownicy Medyczni Dzieciom'. Łącznie udało im się przeszkolić tysiąc dzieci -… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Rzecznik TSUE: instalowanie oprogramowania zmieniającego poziom emisji spalin sprzeczne z prawem Zainstalowanie w aucie oprogramowania zmieniającego, w zależności od temperatury otoczenia i wysokości nad poziomem morza, poziom emisji gazów zanieczyszczających… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 „Eternals” pierwszym filmem Marvela ze scenami seksu Czekający na premierę film „Eternals” dostał kategorię wiekową PG-13 - dla widzów od lat 13 w towarzystwie opiekuna. Nie byłoby w tym nic dziwnego… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarska - Warta chce wyjść z kryzysu Dwa remisy, trzy porażki i tylko jedna strzelona bramka - to bilans piłkarzy Warty Poznań w ostatnich pięciu meczach. 'Może te duże oczekiwania wobec samych… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 Wrocławski Teatr Pantomimy upamiętni Henryka Tomaszewskiego w 20. rocznicę śmierci W przypadającą 23 września dwudziestą rocznicę śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy w siedzibie teatru przygotowano… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów, wykryto 974 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23,7 tys. antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 37 proc., KO - 24 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 13 proc. Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, KO wsparłoby 24 proc. ankietowanych, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc.; Konfederacja mogłaby… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Kosiniak-Kamysz: próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to zła strategia Próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to strasznie zła strategia - powiedział w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »