Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 21:40 Autor: PAP

Dziś (sobota, 31 lipca) w kraju

Dziś jest sobota, dwieście dwunasty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.51, zachód o 20.32. Imieniny obchodzą: Alfonsa, Ernestyna, German, Helena, Ignacy.


# # #


168 lat temu w sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie po raz pierwszy użyto lamp naftowych według projektu Ignacego Łukasiewicza.93 lata temu Halina Konopacka zdobyła na Igrzyskach w Amsterdamie pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski.89 lat temu na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal w biegu na 10 000 m.89 lat temu w Gdyni po raz pierwszy obchodzono Święto Morza.87 lat temu Stefan Starzyński został mianowany komisarycznym prezydentem Warszawy.77 lat temu Komendant Główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 powstania w Warszawie.68 lat temu w Zakopanem zmarł Kornel Makuszyński, pisarz, felietonista, krytyk teatralny, autor książek dla dzieci i młodzieży m.in.: "Przygody Koziołka Matołka", "Szatan z VII klasy", "O dwóch takich, co ukradli księżyc".


62 lata temu Ministerstwo Handlu Wewnętrznego ogłosiło poniedziałek dniem bezmięsnym.54 lata temu w Krakowie urodził się Grzegorz Turnau, kompozytor, wokalista, poeta, wykonawca poezji śpiewanej; przez wiele lat związany z krakowską Piwnicą pod Baranami, autor takich utworów, jak "Bracka", "Cichosza", "Między ciszą a ciszą".17 lat temu w Warszawie uroczyście otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.


# # #


Dziś o godz. 18:00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta polowa na pl. Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego. Po mszy o godz. 19:00 odbędzie się Apel Pamięci i składanie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.


oloz/


# # #


W przedzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie zostanie odprawiona uroczysta msza św. polowa z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, uczestników Powstania Warszawskiego i organizacji kombatanckich.


Liturgii będzie przewodniczy ordynariusz białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego abp Józef Guzdek. Po zakończeniu mszy św. odbędzie się apel pamięci i ceremonia złożenia wieńcy pod pomnikiem.


mgw/


# # #


Na terenie dawnego lotniska Makowice-Płoty w Zachodniopomorskiem odbędą się w sobotę ostatnie koncerty na 27. Pol'and'Rock Festival. Na dużej scenie zagrają m.in. Black River, Slift, Pidżama Porno, Morgane Ji i Kasia Kowalska. Festiwal zakończy się koncertem Piotra Bukartyka. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej - organizatorzy udostępnili 20 tys. wejściówek, a wszystkie koncerty i spotkania można także oglądać m.in. na kanale YouTube festiwalu. Uczestnicy będą musieli opuścić teren lotniska do południa w niedzielę.


emb/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 17:20 Holandia/ Burmistrz Rotterdamu: nawet kanały Rotterdamu są dla niektórych lepsze niż ulice Warszawy Kilka dni temu burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb, mówiąć o trudnej sytuacji pracowników tymczasowych z Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział, że kraje… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 W. Brytania/ Były ambasador we Francji: spór wokół AUKUS może osłabić NATO Budząca podziały umowa między Australią i Stanami Zjednoczonymi w sprawie okrętów podwodnych oraz zarzuty Francji, że została oszukana mogą osłabić… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Horała: wkrótce zaktualizowany projekt „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce” Wkrótce gotowy będzie zaktualizowany projekt „Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce”, oparty m.in. o najnowsze prognozy, uwzględniające sytuację… » więcej 2021-09-20, godz. 17:20 Skuza: żadna gmina nie odnotuje spadku dochodów poniżej prognozowanego poziomu Żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed „Polskim Ładem” - powiedział PAP wiceminister finansów Sebastian S… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 20 września, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Francja/ Macron przeprosił Algierczyków, którzy walczyli po stronie Paryża Prezydent Emmanuel Macron przeprosił w poniedziałek w imieniu Francji harkis, czyli Algierczyków walczących u boku Francuzów w wojnie w Algierii w latach… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Warmińsko-mazurskie/ Ruszyły prace zabezpieczające budynek po niemieckim obozie KL Soldau Ruszyły pierwsze prace zabezpieczające, związane z ratowaniem popadającego w ruinę budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Chris Rock ogłosił, że ma koronawirusa. I apeluje do fanów, żeby się zaszczepili Amerykański komik wyznał w mediach społecznościowych, że zdiagnozowano u niego covid. Chris Rock ma nadzieję, że jego przypadek zmotywuje innych do tego… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 BGK chce stać się liderem projektów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju Bank Gospodarstwa Krajowego zamierza stać się liderem programów na rzecz zrównoważonego rozwoju - oświadczyli przedstawiciele zarządu BGK, którzy w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 17:10 Biały Dom: od listopada do USA będą mogli przyjeżdżać podróżni w pełni zaszczepieni Od początku listopada do USA będą mogli przyjeżdżać wszyscy podróżni w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, będą jednak musieli przedstawić też negatywny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »