Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 21:00 Autor: PAP

Hiszpania/ Eurodeputowany partii Vox: Nie chcemy wyjść z UE, chcemy ją zreformować

Federaliści w UE dążą do ograniczenia uprawnień państw członkowskich, jednak są siły polityczne, które sprzeciwiają się temu dryfowi - powiedział eurodeputowany hiszpańskiej partii Vox Jorge Buxade w wywiadzie dla dziennika „ABC”. Nie chcemy wyjść z UE, chcemy ją zreformować od środka - dodał.

Polityk Vox oskarżył Komisję Europejską, że „nie działa na rzecz jedności wewnętrznej państw, gdyż zmierza do rozwiązania krajów członkowskich w celu utworzenia jednego superpaństwa”.


Jednak rozwiązaniem nie jest zerwanie z UE, ale zreformowanie jej od środka - ocenił Buxade, który uważa, że tożsamość narodowa i tradycje są jedyną drogą przeciwstawienia się globalistycznym trendom.


Eurodeputowany zwrócił uwagę, że - zgodnie z traktatami - UE nie jest państwem, ale organizacją międzynarodową, której członkami są suwerenne państwa. „Opowiadamy się za wypełnianiem traktatów unijnych, dlatego bronimy suwerennych kompetencji państw członkowskich" - powiedział. "UE nie powstała po to, aby utworzyć jedno superpaństwo, w którym Włochy, Węgry czy Hiszpania znikną wraz ze swoimi kulturami” - dodał.


Według Buxade „UE tworzy warunki dla przyciągania nielegalnej imigracji, broni otwartych granic i podstępnej idei otwartych społeczeństw”, tymczasem „nie ma żadnej dzielnicy, gminy czy miasta, gdzie wprowadzona wielokulturowość byłaby sukcesem”. „Widzimy to w Molenbeek w Brukseli albo w Raval w Barcelonie” - wskazał.


Polityk odniósł się do zarzutów ze strony KE o łamaniu praworządności przez niektóre kraje członkowskie, jak Węgry. „Praworządność to wypełnianie obowiązującego prawa. Jeżeli rząd Węgier działa zgodnie z prawem węgierskim, to nie narusza praworządności" – stwierdził.


"Jeżeli zostaje uchwalona ustawa o ochronie nieletnich przed indoktrynacją seksualną ze strony jakiejkolwiek grupy, zastrzegając rodzicom kompetencje w edukowaniu i wychowywaniu dzieci w zakresie seksualności, to dzieje się zgodnie z przepisami” - powiedział Buxade.


Eurodeputowany zwrócił uwagę, że jednocześnie KE „daje miliardy dla Maroka, Turcji, Algierii, Tunezji czy Egiptu - krajów, gdzie istnieje przestępstwo homoseksualizmu, czego przecież nie ma na Węgrzech, w Polsce czy innych krajach UE”. „Takie są decyzje elit unijnych, których nie wybraliśmy, ale których nie możemy zastąpić” - powiedział.


Zdaniem Buxade, gdyby Węgry zostały wyrzucone z UE za nieprzestrzeganie praworządności, „doszłoby do największego kryzysu”, a nawet „rozsypałby się europejski projekt”. Z tego powodu „nie chcą pozwolić, aby (premier Viktor) Orban ponownie wygrał (wybory), chcą zdusić jego rząd, doprowadzić do zmiany, podobnie jak to się stało z (prezydentem Donaldem) Trumpem w USA” - stwierdził.


Buxade podkreślił, że w instytucjach unijnych nikt nie chce dyskutować o sprawach, które naprawdę bolą obywateli, jak nielegalna imigracja, niepewność jutra, wielokulturowe dzielnice, brak wolności obywateli i rodzin, bezrobocie czy brak odpowiedniej polityki przemysłowej, która sprzeciwiłaby się ekonomicznej potędze komunistycznych Chin.


Dlatego Vox chce od środka zreformować UE. W tym celu partia podpisała na początku lipca Deklarację w Sprawie Przyszłości Europy, skierowaną przeciwko "dryfowi elit unijnych i wspólnotowych instytucji".


Według "ABC", do tej pory deklarację podpisało 18 partii europejskich „najbardziej bliskich prawicy, a przez wielu określanych jako faszyzujące”. „Lewica i zwolennicy tzw. postępowego konsensusu są przyzwyczajeni do przyklejania etykietek, ale zniewaga zawsze jest bezużyteczna" - skomentował Buxade.


Deklarację podpisało m.in. Prawo i Sprawiedliwość. Dokument wymienia wśród celów obronę Europy respektującej suwerenność, wolność i tradycje krajów członkowskich.


„Federalizacja na siłę, wbrew prawdziwej woli narodów europejskich i na marginesie parlamentów krajowych stanowi zamach na oryginalny projekt europejski, to narzucanie modelu społeczeństwa coraz bardziej oddalonego od zasad i wartości chrześcijańskich, od historycznych korzeni Europy” - stwierdził lider Vox Santiago Abascal po podpisaniu Deklaracji.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ ap/


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 19:00 Francja/ Wprowadzono zakaz prowadzenia tzw. terapii konwersyjnych wobec osób LGBTQ Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, uchwaliło ustawę zakazującą tzw. terapii konwersyjnych. Za ich stosowanie w celu zmiany orientacji… » więcej 2022-01-26, godz. 19:00 Holandia/ Szef MSZ: Europa nie obroni się przed agresją Rosji bez pomocy USA Europa nie jest w stanie się obronić w przypadku inwazji Rosji - uważa minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra i dodaje, że 'przyznaje to ze wstydem'… » więcej 2022-01-26, godz. 19:00 Kasprzyk: Powstańcy Styczniowi pokazali, że niepodległość nie ma ceny Musimy tak jak Powstańcy Styczniowi umiłować wolność i niepodległość wspólnoty narodowej ponad wszystko. To lekcja z powstania - powiedział w środę… » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 Warszawa/ "Diablo" Włodarczyk złożył wniosek o odroczenie kary Sąd penitencjarny odrzucił wniosek Krzysztofa 'Diablo' Włodarczyka o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. 1 lutego bokser powinien się stawić… » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 Sejm/ Komisje wysłuchały informacji szefów MZ i MS o okolicznościach śmierci Izabeli z Pszczyny i jej dziecka (op… Komisje sejmowe wysłuchały w środę informacji ministrów zdrowia i sprawiedliwości o okolicznościach śmierci Izabeli z Pszczyny i jej dziecka. Śmierć… » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 CNN: USA i sojusznicy rozważają rozmieszczenie dodatkowych wojsk w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inni członkowie NATO rozważają rozmieszczenie kilku tysięcy dodatkowych żołnierzy w państwach wschodniej flanki Sojuszu… » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 Sejm przerwał obrady (anulowanie) W środę po godz. 18 Sejm przerwał obrady, które zostana wznowione w czwartek o godz. 9. (PAP) » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 Kraków/ Koniec przebudowy ul. Kostaneckiego, w piątek przywrócony ruch Zakończyła się kompleksowa przebudowa ulicy Kostaneckiego w Krakowie-Prokocimiu, prowadzącej do szpitala dziecięcego i do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego… » więcej 2022-01-26, godz. 18:50 MFiPR: możliwość udzielania pomocy publicznej na zwalczanie skutków pandemii przedłużona Możliwość udzielania pomocy publicznej na zwalczanie skutków pandemii została przedłużona - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej… » więcej 2022-01-26, godz. 18:40 Rozporządzenie wprowadzające naukę zdalną dla starszych uczniów opublikowane W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zawieszające od czwartku do 27 lutego 2022 r. zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »