Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 21:00 Autor: PAP

Hiszpania/ Eurodeputowany partii Vox: Nie chcemy wyjść z UE, chcemy ją zreformować

Federaliści w UE dążą do ograniczenia uprawnień państw członkowskich, jednak są siły polityczne, które sprzeciwiają się temu dryfowi - powiedział eurodeputowany hiszpańskiej partii Vox Jorge Buxade w wywiadzie dla dziennika „ABC”. Nie chcemy wyjść z UE, chcemy ją zreformować od środka - dodał.

Polityk Vox oskarżył Komisję Europejską, że „nie działa na rzecz jedności wewnętrznej państw, gdyż zmierza do rozwiązania krajów członkowskich w celu utworzenia jednego superpaństwa”.


Jednak rozwiązaniem nie jest zerwanie z UE, ale zreformowanie jej od środka - ocenił Buxade, który uważa, że tożsamość narodowa i tradycje są jedyną drogą przeciwstawienia się globalistycznym trendom.


Eurodeputowany zwrócił uwagę, że - zgodnie z traktatami - UE nie jest państwem, ale organizacją międzynarodową, której członkami są suwerenne państwa. „Opowiadamy się za wypełnianiem traktatów unijnych, dlatego bronimy suwerennych kompetencji państw członkowskich" - powiedział. "UE nie powstała po to, aby utworzyć jedno superpaństwo, w którym Włochy, Węgry czy Hiszpania znikną wraz ze swoimi kulturami” - dodał.


Według Buxade „UE tworzy warunki dla przyciągania nielegalnej imigracji, broni otwartych granic i podstępnej idei otwartych społeczeństw”, tymczasem „nie ma żadnej dzielnicy, gminy czy miasta, gdzie wprowadzona wielokulturowość byłaby sukcesem”. „Widzimy to w Molenbeek w Brukseli albo w Raval w Barcelonie” - wskazał.


Polityk odniósł się do zarzutów ze strony KE o łamaniu praworządności przez niektóre kraje członkowskie, jak Węgry. „Praworządność to wypełnianie obowiązującego prawa. Jeżeli rząd Węgier działa zgodnie z prawem węgierskim, to nie narusza praworządności" – stwierdził.


"Jeżeli zostaje uchwalona ustawa o ochronie nieletnich przed indoktrynacją seksualną ze strony jakiejkolwiek grupy, zastrzegając rodzicom kompetencje w edukowaniu i wychowywaniu dzieci w zakresie seksualności, to dzieje się zgodnie z przepisami” - powiedział Buxade.


Eurodeputowany zwrócił uwagę, że jednocześnie KE „daje miliardy dla Maroka, Turcji, Algierii, Tunezji czy Egiptu - krajów, gdzie istnieje przestępstwo homoseksualizmu, czego przecież nie ma na Węgrzech, w Polsce czy innych krajach UE”. „Takie są decyzje elit unijnych, których nie wybraliśmy, ale których nie możemy zastąpić” - powiedział.


Zdaniem Buxade, gdyby Węgry zostały wyrzucone z UE za nieprzestrzeganie praworządności, „doszłoby do największego kryzysu”, a nawet „rozsypałby się europejski projekt”. Z tego powodu „nie chcą pozwolić, aby (premier Viktor) Orban ponownie wygrał (wybory), chcą zdusić jego rząd, doprowadzić do zmiany, podobnie jak to się stało z (prezydentem Donaldem) Trumpem w USA” - stwierdził.


Buxade podkreślił, że w instytucjach unijnych nikt nie chce dyskutować o sprawach, które naprawdę bolą obywateli, jak nielegalna imigracja, niepewność jutra, wielokulturowe dzielnice, brak wolności obywateli i rodzin, bezrobocie czy brak odpowiedniej polityki przemysłowej, która sprzeciwiłaby się ekonomicznej potędze komunistycznych Chin.


Dlatego Vox chce od środka zreformować UE. W tym celu partia podpisała na początku lipca Deklarację w Sprawie Przyszłości Europy, skierowaną przeciwko "dryfowi elit unijnych i wspólnotowych instytucji".


Według "ABC", do tej pory deklarację podpisało 18 partii europejskich „najbardziej bliskich prawicy, a przez wielu określanych jako faszyzujące”. „Lewica i zwolennicy tzw. postępowego konsensusu są przyzwyczajeni do przyklejania etykietek, ale zniewaga zawsze jest bezużyteczna" - skomentował Buxade.


Deklarację podpisało m.in. Prawo i Sprawiedliwość. Dokument wymienia wśród celów obronę Europy respektującej suwerenność, wolność i tradycje krajów członkowskich.


„Federalizacja na siłę, wbrew prawdziwej woli narodów europejskich i na marginesie parlamentów krajowych stanowi zamach na oryginalny projekt europejski, to narzucanie modelu społeczeństwa coraz bardziej oddalonego od zasad i wartości chrześcijańskich, od historycznych korzeni Europy” - stwierdził lider Vox Santiago Abascal po podpisaniu Deklaracji.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ ap/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 11:30 W "Dialogu" kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków W Centrum Partnerstwa Społecznego 'Dialog' w Warszawie rozpoczęło się w czwartek spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego… » więcej 2021-09-23, godz. 11:30 Buda: jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby rozwiązać problem Turowa Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby rozwiązać problem kopalni Turów. Decyzja o odwołaniu wizyty premiera na Węgrzech ma charakter techniczny. Premier koncertuje… » więcej 2021-09-23, godz. 11:30 Szymański: korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej, nie tylko na transferach bezpośrednich (opis) Korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej; zyski Polski w obszarze przepływów handlowych są około 10-krotnie wyższe niż bilans transferów… » więcej 2021-09-23, godz. 11:20 Ukraina/ Komentator o zamachu na doradcę prezydenta: psychologiczne zastraszenie Sądząc po tym, w jaki sposób dokonano środowego zamachu na doradcę prezydenta Ukrainy, można dojść do wniosku, że w ostrzelaniu pojazdu ważniejsze było… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Wielkopolskie/ Tysiąc przedszkolaków przeszkolono w udzielaniu pierwszej pomocy Ratownicy medyczni z Pleszewskiego Centrum Medycznego zakończyli program 'Ratownicy Medyczni Dzieciom'. Łącznie udało im się przeszkolić tysiąc dzieci -… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Rzecznik TSUE: instalowanie oprogramowania zmieniającego poziom emisji spalin sprzeczne z prawem Zainstalowanie w aucie oprogramowania zmieniającego, w zależności od temperatury otoczenia i wysokości nad poziomem morza, poziom emisji gazów zanieczyszczających… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 „Eternals” pierwszym filmem Marvela ze scenami seksu Czekający na premierę film „Eternals” dostał kategorię wiekową PG-13 - dla widzów od lat 13 w towarzystwie opiekuna. Nie byłoby w tym nic dziwnego… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarska - Warta chce wyjść z kryzysu Dwa remisy, trzy porażki i tylko jedna strzelona bramka - to bilans piłkarzy Warty Poznań w ostatnich pięciu meczach. 'Może te duże oczekiwania wobec samych… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 Wrocławski Teatr Pantomimy upamiętni Henryka Tomaszewskiego w 20. rocznicę śmierci W przypadającą 23 września dwudziestą rocznicę śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy w siedzibie teatru przygotowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »