Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 20:40 Autor: PAP

We Wrocławiu zakończyło się VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne

O inicjatywach integracji subregionalnej, a także o zaangażowaniu parlamentów w odbudowę gospodarek po pandemii Covid-19 rozmawiali w piątek we Wrocławiu uczestnicy VII Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego.

W piątek zakończyło się dwudniowe VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne, które obradowało w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Stronę polską reprezentowały marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka; na czele delegacji hiszpańskiej stanęła przewodnicząca Kongresu Deputowanych Meritxell Batet Lamańa.


„To było naprawdę niezwykle udane spotkanie. Podczas dzisiejszych konsultacji, które były podzielone na cztery panele poruszaliśmy kwestie ważne i dla Hiszpanów, i dla nas. Mówiliśmy o współpracy subregionalnej, o kwestii Trójmorza, o tym, jakie znaczenie ma ta inicjatywa. Mówiliśmy również o znaczeniu grupy Wyszehradzkiej, o Bukaresztańskiej Dziewiątce, pokazywaliśmy, jak ważna jest taka współpraca” – podkreśliła Witek na briefingu prasowym po zakończeniu Forum.


Wskazała, że podczas debat rozmawiano także o spustoszeniu, jakie wywołała pandemia koronawirusa oraz jak sobie z tym radzić. „Muszę powiedzieć, że podczas rozmów znajdowałam same podobieństwa między nami a Hiszpanami. Oni również chcą planować dalekosiężnie. Uważają, podobnie jak my, że to jest najlepszy czas na to, żeby odbić się od tego dołka gospodarczego i wyjść na prostą. Podobnie jak my uważają też, że w tej chwili w sposób szczególny trzeba pomóc regionom, które są słabsze i biedniejsze, bo - podobnie jak my - stawiają na zrównoważony rozwój” – podkreśliła Witek.


Marszałek poinformowała, że podczas Forum poruszano również kwestie dotyczące bezpieczeństwa. „Mówiliśmy o wzrastającym terroryzmie, a także o nielegalnej migracji i jak sobie z tym radzić” – powiedziała.


Dodała, że podczas rozmów prowadzonych między parlamentarzystami, ze strony hiszpańskiej padła propozycja, aby przeprowadzać wzajemne konsultacje dotyczące przyszłości Unii Europejskiej w ramach polsko-hiszpańskiej grupy. „Parlamentarzyści po stronie polskiej i hiszpańskiej nawiązali już ze sobą kontakt i będziemy chcieli zorganizować takie pierwsze konsultacje tutaj w Polsce” – przekazała Witek.


„Muszę powiedzieć, że dawno nie uczestniczyłam w tak konkretnych, bardzo ważnych rozmowach, z których coś wyniknęło. Okazało się, że w tych tematach, które poruszaliśmy nie było różnic, były same podobieństwa, wspólne cele i chęć nawiązania ścisłej współpracy. Mam nadzieję na bardzo dobrą współpracę polsko-hiszpańską w przyszłości” – podsumowała Witek.


Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka podkreśliła, że uczestnicy Forum zwracali również uwagę na wyzwania, jakie stoją przed Unią Europejską w obliczu nadchodzącej odbudowy. „Rozmawialiśmy o kwestiach, które nas łączą, o dalszej integracji, o tym, co możemy zrobić, aby współpraca w 27 krajach bardziej spajała Unię Europejską, która stoi przed poważnymi wyzwaniami” – wskazała wicemarszałek.


Zwróciła uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej i z tego względu ciąży na nich szczególna odpowiedzialność w kwestii utrzymania bezpieczeństwa. „Ale też wszystkie kraje europejskie są zobowiązane do tego, żeby przez następne pokolenia w Europie panował pokój. Środkiem do tego jest nasza współpraca w ramach Unii Europejskiej” – podkreśliła Morawska-Stanecka.


Wicemarszałek Senatu dodała, że uczestnicy Forum rozmawiali także o tym, w jaki sposób kraje Unii Europejskiej będą wykorzystywać środki z Funduszu Odbudowy. „Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce Krajowe Plany Odbudowy były tworzone przez stronę rządową, niemniej jednak jako parlamentarzyści zwróciliśmy uwagę, że to nie zwalnia parlamentów z obowiązku wdrażania tych programów - mało tego, nie zwalnia ich z obowiązku kontroli, czy te środki z Funduszu Odbudowy będą trafiały tam, gdzie są naprawdę potrzebne” – mówiła.


W tym kontekście wicemarszałek zwróciła uwagę na kwestię wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej oraz ich cyfryzację i nowe technologie. „Epidemia koronawirusa pokazała, że ten system jest niezmiernie potrzebny obywatelom UE. Dowiedzieliśmy się, że akurat na to strona hiszpańska przeznaczać będzie bardzo dużą część środków w ramach KPO” - dodała. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ par/


Kraj i świat

2021-09-29, godz. 01:10 Hiszpania/ Lawa z wulkanu na La Palmie dotarła do oceanu Lawa z wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, dotarła po dziewięciu dniach do Oceanu Atlantyckiego. Nad wybrzeżem wyspy unosi… » więcej 2021-09-29, godz. 01:10 Korea Płn. podała, że we wtorek testowała nowy pocisk hipersoniczny Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) poinformowała w środę, że wystrzelona we wtorek w kierunku Morza Japońskiego rakieta była testowanym obecnie… » więcej 2021-09-29, godz. 00:30 Szwajcaria/ Linie lotnicze zwolnią niezaszczepionych pracowników pokładowych Spółka-córka Lufthansy, Swiss, która kilka tygodni temu wprowadziła obowiązkowe szczepienia dla personelu pokładowego, poinformowała we wtorek, że od… » więcej 2021-09-29, godz. 00:10 W. Brytania/ W Londynie premiera "Nie czas umierać" - nowego filmu o Jamesie Bondzie Z półtorarocznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa, ale jak zwykle w obecności wielu gwiazd, odbyła się we wtorek wieczorem w Royal Albert Hall… » więcej 2021-09-28, godz. 23:40 Piłkarska LM - sensacja w Madrycie, PSG pokonał Manchester City (podsumowanie) Do sensacji doszło we wtorek w Madrycie, gdzie miejscowy Real przegrał z Sheriffem Tyraspol 1:2 w meczu 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów. W hicie tej serii… » więcej 2021-09-28, godz. 23:20 Piłkarska LM - gole Messiego i Benzemy (dokumentacja) Lionel Messi zdobył bramkę dla Paris-Saint Germain w wygranym 2:0 meczu Ligi Mistrzów z Manchesterem City. To 121. trafienie w tych rozgrywkach Argentyńczyka… » więcej 2021-09-28, godz. 23:10 Piłkarska LM - wyniki, program Wyniki i program 2. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów: wtorek, 28 wrześniagrupa AParis Saint-Germain - Manchester City 2:0 (1:0)RB Lipsk - Club Brugge 1:2… » więcej 2021-09-28, godz. 23:10 Wicepremier Gliński pogratulował pomysłu organizacji Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków (korekta) 'Gratuluję pomysłu organizacji 1. Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków' - powiedział na spotkaniu w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie… » więcej 2021-09-28, godz. 22:50 Niemcy/ Szef bawarskich chadeków pogratulował Scholzowi Szef bawarskich chadeków Markus Soeder (CSU) podkreślił podczas konferencji prasowej we wtorek, że utworzenie nowego rządu jest zadaniem SPD jako najsilniejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (28-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-09-28 o godz. 21:50Lotto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »