Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 18:50 Autor: PAP

Posłowie Solidarnej Polski chcą, by wkład własny do programu Kolej Plus był zabezpieczony w Polskim Ładzie

Posłowie Solidarnej Polski postulują, aby 15 proc. wkład własny, który samorządy muszą wnieść do inwestycji w ramach programu Kolej Plus był zabezpieczony w Polskim Ładzie.

"Chcemy, by ten program nie wykluczał najbiedniejszych samorządów" – podkreślił w piątek w Końskich (Świętokrzyskie) poseł Janusz Kowalski. Według niego Końskie są "symbolem odnawiania i stopniowej odbudowy lokalnych połączeń kolejowych".


W grudniu, pierwszy raz od 13 lat, ze stacji w Końskich mają odjechać pociągi. Uruchomienie połączenia kolejowego na trasie Tomaszów Mazowiecki - Końskie - Skarżysko-Kamienna jest możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy województwami łódzkim i świętokrzyskim. Na trasie będą kursowały cztery pary pociągów. Z uwagi na brak elektryfikacji trasy będą to składy spalinowe.


Następnym krokiem będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej 25. Samorządy kompletują potrzebne dokumentacje; będzie to podstawą do dalszej realizacji projektu w ramach programu Kolej Plus, który zakłada 85 proc. dofinansowania inwestycji.


W piątek w Końskich przedstawiciele Solidarnej Polski zapowiedzieli, że będą zabiegać w Ministerstwie Infrastruktury, aby samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie 15 proc. wkładu własnego z programu Polski Ład.


"Rok temu pan prezydent Andrzej Duda właśnie tu na peronie w Końskich podpisywał ustawę Kolej Plus" – zauważył poseł Mariusz Gosek. "Będziemy starali się, aby 15 proc. wkładu w inwestycje, leżące po stronie władzy samorządowej, trafiły jako dotacja z Polskiego Ładu i do tego będziemy przekonywali Ministerstwo Infrastruktury" – zaznaczył.


Poseł Janusz Kowalski ocenił, że w samorządy mogą mieć problem z wniesieniem 15 proc. wkładu własnego na realizację inwestycji kolejowych.


"Mamy dzisiaj świadomość, że zagwarantowanie wkładu własnego jest największym wyzwaniem dla samorządów, które chcą te połączenia odbudować. Zaczynamy zmasowaną akcję lobbingową, aby pieniądze z Polskiego Ładu były również przeznaczone na wkład własny dla samorządów, które ze względów na pandemię znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej" – powiedział Kowalski.


Jak dodał, jest już po pierwszych rozmowach w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Wartość programu Kolej Plus wynosi 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki z budżetu państwa a około 1 mld zł to środki jednostek samorządu terytorialnego. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ par/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 18:40 ONZ/ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem, z którym dyskutował o rozszerzeniu Unii Europejskiej… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 21-latek z Leżajska przeszedł operację w szpitalu Rydygiera w Krakowie 21-letni rowerzysta, który w poniedziałek w Leżajsku stracił rękę, przebywa w szpitalu Rydygiera w Krakowie, gdzie przeszedł już kilkugodzinną operację… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 Biały Dom: prezydenci Biden i Macron uzgodnili powrót ambasadora Francji do USA (krótka) Prezydent USA Joe Biden uzgodnił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że francuski ambasador wróci do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu - poinformował… » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 "Rinaldo" zainauguruje Festiwal Barokowy w Warszawie Premierą opery 'Rinaldo' Georga Friedricha Haendla Polska Opera Królewska rozpocznie 25 i 26 września Festiwal Barokowy. Festiwal potrwa do 23 październik… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Ostrawie. W środę polska tenisistka pokonała reprezentującą Kazachstan… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Dania/ Premier nie zgadza się z krytyką pod adresem USA w związku z AUKUS Dania jako jeden z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych nie zgadza się z krytyką Francji oraz UE pod adresem USA w związku z umową z Australią… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Łódź/ Eskalacja protestu mieszkańców osiedla, którzy chcą się przyłączyć do Strykowa Zakaz budowy domów na osiedlu Wzniesień Łódzkich doprowadził do eskalacji protestu mieszkańców. Nie zgadzamy się na zmiany w planie przestrzennym, bo spadają… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 UEFA domaga się rezygnacji z planu organizowania mundialu co dwa lata Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zaapelowała do światowej centrali FIFA o zrezygnowanie z planów organizowania mistrzostw globu co dwa lata. Wcześniej szef… » więcej 2021-09-22, godz. 18:10 Ratownicy medyczni: wynegocjowany 30 proc. dodatek dotyczy wszystkich pracowników medycznych ZRM Wypracowany w negocjacjach 30 proc. dodatek dotyczy wszystkich pracowników medycznych ZRM, czyli ratowników medycznych, pielęgniarek oraz lekarzy - podkreślił… » więcej 2021-09-22, godz. 18:10 Jarosińska-Jedynak: pracujemy nad deklaracją na Światowe Forum Miejskie Pracujemy nad deklaracją na 11. edycję Światowego Forum Miejskiego, która odbędzie się w czerwcu 2022 r. w Katowicach - powiedziała PAP w środę wiceminister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »