Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 18:30 Autor: PAP

Grodzki: otrzymałem list od I prezes SN, odniosę się do niego zgodnie z literą orzeczenia TSUE

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że otrzymał w piątek list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. "Odniosę się do niego zgodnie z literą orzeczenia TSUE, w duchu Konstytucji RP, dla dobra praworządności i wszystkich obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - oświadczył.

I prezes Sądu Najwyższego skierowała cztery pisma o podobnej treści do: prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.


We wszystkich czterech pismach I prezes SN odniosła się do sytuacji w sądownictwie, która zaistniała m.in. po ostatnich orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. "Niezależnie od grożących Rzeczpospolitej Polskiej, ewentualnych, daleko idących konsekwencji finansowych niewykonania orzeczeń TSUE, zwracam uwagę na wynikający ze wspomnianych orzeczeń, faktyczny paraliż systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, który utrzymuje się od roku, a w ostatnich tygodniach drastycznie się nasilił" - napisała Małgorzata Manowska.


Jak dodała, z orzeczeń TSUE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że formułowane w nich zastrzeżenia względem polskiego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej nie dotyczą "praktyki orzekania w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego", lecz "mankamentów regulacji ustawowych, w oparciu o które system ten funkcjonuje". "Tym samym, doprowadzenie do stanu zgodności z prawem europejskim oraz standardami formułowanymi na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w oczywisty sposób wymaga dokonania niezwłocznie, a nade wszystko przemyślanych, zmian ustawowych" - podkreśliła I prezes SN.


Tomasz Grodzki poinformował, że w piątek list do niego dotarł. "Otrzymałem dzisiaj list I prezes SN. Odniosę się do niego zgodnie z literą orzeczenia TSUE, w duchu Konstytucji RP, dla dobra praworządności i wszystkich obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" - zapowiedział marszałek Senatu.


W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.


W ubiegłym tygodniu ETPC w orzeczeniu w sprawie adwokatki Joanny Reczkowicz przeciwko Polsce stwierdził "poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego po reformie legislacyjnej". Według ETPC w sprawie prawniczki, zawieszonej na trzy lata przez Izbę Dyscyplinarną, doszło do naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą. Polska ma wypłacić skarżącej 15 tys. euro odszkodowania.


Do apelu Manowskiej odniósł się w piątek prezydent Andrzej Duda. "Zgadzam się tutaj z panią prezes całkowicie" - powiedział. "Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze" - dodał.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ par/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 10:20 Nie żyje Melvin Van Peebles. Nazywano go ojcem chrzestnym afroamerykańskiego kina We wtorek 21 września wieczorem w swoim domu na Manhattanie w wieku 89 lat zmarł Melvin Van Peebles. O śmierci artysty poinformowali jego najbliżsi. Van Peebles… » więcej 2021-09-23, godz. 10:10 Szef MON o przedłużeniu stanu wyjątkowego: decyzja nie zapadła, ale presja migracyjna nie ustała Decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jeszcze nie zapadła, ale presja migracyjna na granicy nie ustała, natomiast wprowadzenie stanu wyjątkowego uspokoiło… » więcej 2021-09-23, godz. 10:10 Alżbeta Lenska ma nowe hobby - strzelanie. I teraz chce zagrać agentkę służb specjalnych Zwykle jest obsadzana w rolach pięknych kobiet, które przeżywają skomplikowane perypetie miłosne. Jednak teraz Alżbeta Lenska chciałaby się wcielić w… » więcej 2021-09-23, godz. 10:10 Ministerstwo Zdrowia: w szpitalach jest 1209 chorych z COVID-19 W szpitalach przebywa 1209 chorych z COVID-19, w tym 133 pacjentów jest podłączonych do respiratorów - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-09-23, godz. 10:10 Szef dyplomacji Pakistanu: trzeba być realistą i motywować talibów pomocą finansową Trzeba być realistą w stosunkach z talibami i motywować ich udzielaniem pomocy finansowej na odbudowę i rozwój Afganistanu - uważa minister spraw zagranicznych… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zgorzelski: z pewnością nie należy wykluczać współpracy z Gowinem przed przyszłymi wyborami Z pewnością nie należy wykluczać współpracy z Jarosławem Gowinem przed przyszłymi wyborami - uważa wicemarszałek Sejmu, polityk PSL Piotr Zgorzelski… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Żaryn: są dowody, że oficjalne białoruskie służby pomagają w transporcie migrantów na granicę Mamy dowody na to, że oficjalne białoruskie struktury są bardzo mocno zaangażowane w transport grup migrantów na polsko-białoruskie pogranicze. Oni są wręcz… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Edukacja i wspieranie niezależnych mediów metodą na rosyjską dezinformację (MediaRoom) Edukacja medialna oraz wspieranie niezależnych źródeł informacji to najlepsze sposoby na walkę z rosyjską falą fałszywych informacji, która w ostatnim… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Macierewicz w 45. rocznicę powstania KOR: była to pierwsza jawna, niepodległościowa struktura organizacyjna Komitet Obrony Robotników to była pierwsza od dziesiątków lat jawna, niepodległościowa struktura organizacyjna - mówił jeden ze współzałożycieli KOR… » więcej 2021-09-23, godz. 09:50 Pogrzeb fotoreportera Andrzeja Rybczyńskiego - 27 września Pogrzeb Andrzeja Rybczyńskiego, fotoreportera i artysty fotografa oraz wieloletniego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, odbędzie się 27 września w Warszawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »