Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 18:30 Autor: PAP

Ukraina/ Szef MSZ: po raz pierwszy przyjęto strategię polityki zagranicznej

Na Ukrainie po raz pierwszy zatwierdzono strategię polityki zagranicznej - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba. Wśród priorytetowych kierunków polityki zagranicznej wymieniono m.in. przeciwdziałanie agresywnej polityce Rosji i kurs na członkostwo w UE i NATO.

"Ukraina po raz pierwszy od 30 lat otrzymała precyzyjną i zrozumiałą strategię polityki zagranicznej. Przez poprzednich 30 lat polityka zagraniczna też istniała, ale w związku z brakiem strategicznie przemyślanego podejścia mieliśmy wahania z jednej strony w inną i niewystarczającą efektywność pracy na niektórych kierunkach" - powiedział Kułeba po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowej i Obrony (RBNiO).


Przyjęcie przez RBNiO strategii minister nazwał "historycznym wydarzeniem".


Jak podkreślił Kułeba, cytowany przez portal Europejska Prawda, dokument precyzyjnie określa cel polityki zagranicznej prowadzącej do potwierdzenia pozycji Ukrainy w świecie jako silnego i cieszącego się autorytetem kraju.


Strategia przewiduje sześć priorytetowych kierunków ukraińskiej polityki zagranicznej: zagwarantowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, przeciwdziałanie agresywnej polityce Rosji, kurs na członkostwo Ukrainy w UE i NATO, rozwój ukraińskiego eksportu i przyciąganie inwestycji, obrona praw i interesów obywateli ukraińskich za granicą, promowanie pozytywnego obrazu Ukrainy na świecie.


Kułeba powiedział, że treść obszernej strategii można streścić następująco: Ukraina to aktywny uczestnik polityki międzynarodowej, kształtuje architekturę bezpieczeństwa dla siebie, regionu i świata oraz jest krajem możliwości ekonomicznych - informuje Europejska Prawda.


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 11:20 Ukraina/ Komentator o zamachu na doradcę prezydenta: psychologiczne zastraszenie Sądząc po tym, w jaki sposób dokonano środowego zamachu na doradcę prezydenta Ukrainy, można dojść do wniosku, że w ostrzelaniu pojazdu ważniejsze było… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Wielkopolskie/ Tysiąc przedszkolaków przeszkolono w udzielaniu pierwszej pomocy Ratownicy medyczni z Pleszewskiego Centrum Medycznego zakończyli program 'Ratownicy Medyczni Dzieciom'. Łącznie udało im się przeszkolić tysiąc dzieci -… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Rzecznik TSUE: instalowanie oprogramowania zmieniającego poziom emisji spalin sprzeczne z prawem Zainstalowanie w aucie oprogramowania zmieniającego, w zależności od temperatury otoczenia i wysokości nad poziomem morza, poziom emisji gazów zanieczyszczających… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 „Eternals” pierwszym filmem Marvela ze scenami seksu Czekający na premierę film „Eternals” dostał kategorię wiekową PG-13 - dla widzów od lat 13 w towarzystwie opiekuna. Nie byłoby w tym nic dziwnego… » więcej 2021-09-23, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarska - Warta chce wyjść z kryzysu Dwa remisy, trzy porażki i tylko jedna strzelona bramka - to bilans piłkarzy Warty Poznań w ostatnich pięciu meczach. 'Może te duże oczekiwania wobec samych… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 Wrocławski Teatr Pantomimy upamiętni Henryka Tomaszewskiego w 20. rocznicę śmierci W przypadającą 23 września dwudziestą rocznicę śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy w siedzibie teatru przygotowano… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów, wykryto 974 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23,7 tys. antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 37 proc., KO - 24 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 13 proc. Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, KO wsparłoby 24 proc. ankietowanych, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc.; Konfederacja mogłaby… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Kosiniak-Kamysz: próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to zła strategia Próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to strasznie zła strategia - powiedział w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »