Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 17:20 Autor: PAP

Trzciołek: złoty odrobił straty z początku tygodnia

Dane o inflacji rozbudziły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce. W rezultacie złoty odrobił straty w stosunku do euro i dolara, jakie poniósł na początku tygodnia – powiedział PAP Arkadiusz Trzciołek, strateg rynków walutowych w PKO BP.

W piątek na fixingu NBP euro kosztowało 4,5731 zł, a dolar – 3,841 zł. Oznacza to, że w ciągu tygodnia złoty umocnił się w stosunku do obu walut, choć w przypadku dolara jest ono wyraźniejsze, jako że przekracza 1 proc.


„Publikacja lipcowej inflacji zauważalnie rozbudziła rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, które wydawało się, że zostały stłumione podczas lipcowego posiedzenia RPP na początku miesiąca. Takie nastroje wspierały również notowania polskiego złotego, który odrobił straty wobec głównych walut z początku tygodnia” – powiedział PAP Arkadiusz Trzciołek, strateg rynków walutowych w PKO BP.


W przyszłym tygodniu, jak wskazuje Arkadiusz Trzciołek, nie będzie danych makroekonomicznych z Polski, które mogłyby mocniej wpłynąć na notowania złotego. Dlatego będą one zależeć m.in. od decyzji czeskiego banku centralnego. Można się bowiem spodziewać, że – wzorem władz pieniężnych Węgier – zdecyduje się on na podwyżkę stóp.


„Notowania na rynku pochodnych instrumentów dłużnych sugerują, że budują się oczekiwania, że polska RPP również dołączy do innych banków w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakładamy, że kurs EUR/PLN pozostanie zauważalnie poniżej 4,60, a USD/PLN w pobliżu 3,85 w najbliższych dniach” – powiedział strateg rynków walutowych PKO BP.


Jego zdaniem, na kurs złotego będą wpływać także inne dane ze świata, zwłaszcza te napływające z USA.


„Dla notowań polskiej waluty wciąż istotne pozostają wydarzenia w zagranicznej polityce pieniężnej wpływające na notowania EUR/USD. Na lipcowym posiedzeniu Fed nie dał odpowiedzi kiedy rozpocznie ograniczanie tempa skupu aktywów. Dane inflacyjne jednak wciąż rosną i oddalają się od 2-proc. celu. Istotna w tym tygodniu będzie publikacja z amerykańskiego rynku pracy, gdzie mocniejszy wzrost zatrudnienia mógłby hamować ostatnią słabość dolara” – powiedział Arkadiusz Trzciołek. (PAP)


Autor: Marek Siudaj


ms/ drag


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 06:40 Hołownia o koalicji wyborczej: nie można wykluczyć żadnej opcji Nie ma ani rozmów, ani deklaracji w sprawie budowy bloku wyborczego z PSL i partą Jarosława Gowina - powiedział PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Gdy… » więcej 2021-09-22, godz. 06:40 Lublin/ Dowód rejestracyjny zamiast biletu w środę w komunikacji miejskiej Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przysługiwać będą w środę w Lublinie wszystkim okazicielom ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Ogłoszono… » więcej 2021-09-22, godz. 06:40 PSL: czas pokaże, czy powstanie blok wyborczy z Gowinem Nie koncentrujemy się wokół partii politycznych, tylko wokół postulatów gospodarczych i ideowych; czy powstanie jeden blok wyborczy, czy nie, to pokaże… » więcej 2021-09-22, godz. 06:40 Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena… » więcej 2021-09-22, godz. 06:30 Prof. Zajkowska: zadbajcie o swoich dziadków i babcie; przekonajcie ich do szczepień Zadbajcie o swoich dziadków i babcie; przekonajcie ich do szczepień - zaapelowała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z USK w Białymstoku. W jej ocenie… » więcej 2021-09-22, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w środę do Polski zacznie wchodzić deszczowy i wietrzny niż W środę będzie pochmurnie z przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Jak powiedział PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron, w nocy nad Polskę od Wybrzeża… » więcej 2021-09-22, godz. 06:20 Podkarpackie/ Komunikacja miejska za darmo; w Rzeszowie również atrakcje dla dzieci W ramach obchodzonego w środę Dnia bez Samochodu komunikacja w stolicy Podkarpacia będzie darmowa - poinformował PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta… » więcej 2021-09-22, godz. 06:10 Zakończyły się zdjęcia do serialu „Obi-Wan Kenobi” W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego kolekcja nagród Ewana McGregora wzbogaciła się o pierwszą w jego karierze statuetkę Emmy. Popularny aktor… » więcej 2021-09-22, godz. 06:10 Hormony stresu mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia Najnowsze badania pokazują, że osoby z wysokim poziomem hormonów stresu częściej zapadają na nadciśnienie. To natomiast ważny czynnik ryzyka chorób układu… » więcej 2021-09-22, godz. 06:10 Śląskie/ Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla kierowców w Dniu bez Samochodu W przypadający w najbliższą środę Dzień bez Samochodu kierowcy będą mogli podróżować za darmo pojazdami Zarządu Transportu Metropolitalnego - organizatora… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »