Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:50 Autor: PAP

PIE: w ciągu ostatniego roku Polska zwiększyła wymianę handlową z Wietnamem o 21,5 proc.

W okresie od sierpnia 2020 r. do maja 2021 r. Polska zwiększyła wymianę handlową z Wietnamem o ponad 21 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród krajów Unii Europejskiej - poinformował w piątek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

PIE przypomniał, że 1 sierpnia minie rok funkcjonowania EVFTA, czyli umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem, która przewiduje stopniowe zniesienie wszystkich ceł na produkty przywożone z UE do Wietnamu oraz 99 proc. ceł w przywozie z Wietnamu do UE.


Napisano, że pomimo pandemii unijny eksport towarów do Wietnamu nie zmalał podczas pierwszych 10 miesięcy obowiązywania EVFTA, a import wzrósł o 7,2 proc. Zaznaczono, że na tle UE Polska należy do krajów, które najbardziej zwiększyły swój handel z Wietnamem. "W okresie od sierpnia 2020 r. do maja 2021 r. polski eksport do Wietnamu był wyższy o 21,5 proc., a import o 26 proc., w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jednocześnie polski eksport poza UE zmalał o 1,5 proc., a import o 5,5 proc." - czytamy w informacji PIE.


Napisano, że za wzrost polskiego eksportu do Wietnamu w ciągu pierwszych 10 miesięcy obowiązywania EVFTA odpowiada zwiększona sprzedaż miedzi. Wyraźnie zwiększył się też eksport pojazdów specjalnego przeznaczenia, nieelektrycznych maszynek do golenia, kauczuku, części do obwodów scalonych, aparatury sygnalizacji dźwiękowej, wieprzowiny oraz mączek zwierzęcych niejadalnych dla ludzi.


Z kolei na wzrost polskiego importu z Wietnamu - jak zauważyli eksperci PIE - najbardziej przyczyniły się zwiększone dostawy części do kamer wideo. Wartość ich dostaw do Polski w okresie sierpień 2020 - maj 2021 wyniosła 556 mln euro, wobec 260 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak zauważył PIE, w ciągu pierwszych 10 miesięcy obowiązywania umowy zwiększył się też polski import mikrofonów, głośników i słuchawek oraz drukarek. "Wzrost importu z Wietnamu w tym okresie wydaje się być przede wszystkim efektem zmian w łańcuchach dostaw związanych z wahaniami popytu światowego w efekcie pandemii" - czytamy.


"Wietnam, obok Chin, Hongkongu i Tajwanu, stał się jednym z największych beneficjentów pandemii COVID-19. W 2020 r. jego udział w światowym eksporcie zwiększył się o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to kontynuacją trendu zarysowanego już wcześniej podczas amerykańsko-chińskiej wojny handlowej" - powiedział analityk z zespołu handlu zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego Łukasz Ambroziak. Dodał, że zwiększenie udziału Wietnamu w globalnych łańcuchach dostaw, a w efekcie wzrost gospodarczy i rosnące dochody mieszkańców w połączeniu z obowiązującą umową między UE a Wietnamem sprawiają, że perspektywy wzrostu sprzedaży polskich produktów na rynku wietnamskim są obiecujące. "Na liberalizacji handlu mogą zyskać przede wszystkim eksporterzy wyrobów farmaceutycznych, produktów rolno-spożywczych, przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego" – wskazał.


PIE przypomniał, że z dniem wejścia w życie umowy EVFTA zniesiono cła na 65 proc. linii taryfowych w przywozie z UE do Wietnamu (m.in. na część maszyn, produktów farmaceutycznych i chemikaliów) oraz na 71 proc. linii w przywozie z Wietnamu do UE. Pozostałe cła w przywozie do Wietnamu zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 10 lat, a cła w przywozie do UE - w ciągu maksymalnie 7 lat.


Zaznaczono, że UE nie otworzy całkowicie rynku na import z Wietnamu najbardziej wrażliwych towarów rolnych, obejmujących około 1 proc. linii taryfowych w imporcie UE z Wietnamu. Bezcłowe kontyngenty przewidziano m.in. w przywozie ryżu, kukurydzy, czosnku, grzybów, jaj, cukru, etanolu i tuńczyka w puszkach.


Stopniowa liberalizacja (w ciągu 7 lat) obejmie w przywozie z Wietnamu do UE m.in. wietnamskie wyroby włókiennicze i obuwie. W przywozie z UE do Wietnamu okresy przejściowe przewidziano dla wołowiny (3 lata), części produktów chemicznych (3-7 lat), produktów mleczarskich (5 lat), mrożonej wieprzowiny, motocykli, części produktów farmaceutycznych, części samochodowych, wina i napojów spirytusowych (7 lat) oraz samochodów i drobiu (10 lat).


Oprócz ceł Umowa EVFTA reguluje także szereg innych kwestii, a w wielu z nich wykracza poza zobowiązania obu stron wynikające z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu. Umowa przewiduje zmniejszenie wielu z istniejących barier pozataryfowych w handlu oraz zwiększa dostęp do wietnamskiego rynku usług i zamówień publicznych dla unijnych firm.(PAP)


autor: Ewa Wesołowska


ewes/ pad/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 14:50 Tomczyk: w MON istniał proceder kradzieży cennych przedmiotów (krótka) W wyniku audytu zidentyfikowaliśmy w MON szereg nieprawidłowości, w tym proceder polegający na kradzieży cennych przedmiotów przez najważniejszych współpracowników… » więcej 2024-04-25, godz. 14:50 Prezydent: w wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw; opowiadanie o złej pozycji Polski w UE jest bzdurą … W wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego znalazło się wiele kłamstw i manipulacji; opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą… » więcej 2024-04-25, godz. 14:40 Kuźmiuk: własna waluta chroni nas przed szokami zewnętrznymi Własna waluta chroni nas przed szokami zewnętrznymi; dzięki złotemu obroniliśmy wzrost polskiego PKB i polski rynek pracy; z własną walutą nadrabiamy zdecydowanie… » więcej 2024-04-25, godz. 14:40 Szef MSZ: to rząd prowadzi politykę zagraniczną, prezydent ją realizuje, nawet gdyby się z nią nie zgadzał (kr… Konstytucja mówi, iż to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prezydent ją reprezentuje, więc nie jest od jej komentowania tylko od jej realizowania, nawet… » więcej 2024-04-25, godz. 14:40 BioMaxima SA zaprasza inwestorów na konferencję wynikową (MediaRoom) Zarząd BioMaxima, polskiego producenta wyrobów do laboratoryjnej diagnostyki medycznej i mikrobiologii przemysłowej zaprasza inwestorów na konferencję, podczas… » więcej 2024-04-25, godz. 14:40 Węgry/ Orban na konferencji CPAC: porządek świata się zmienia, musimy wygrać najbliższe wybory Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek, że porządek świata się zmienia, a postępowi liberałowie już wyczuwają niebezpieczeństwo. Występując… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 CBOS: 44 proc. dobrze ocenia działalność prezydenta; 49 proc. - niezadowolonych z niej Prezydenturę Andrzeja Dudy dobrze ocenia w kwietniu 44 proc. badanych, a niezadowolenie z niej wyraża 49 proc. - wynika z sondażu CBOS. Działalność Sejmu… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 Rumunia/ Były premier ponownie z zarzutami użycia górników przeciwko demonstrantom w 1990 r. Były premier Rumunii Petre Roman usłyszał w czwartek ponownie zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości w związku z tzw. Mineriadą z 1990 roku, gdy… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 Sejmowa komisja zdrowia za zmianą planu finansowego NFZ na 2024 r. W projekcie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 r. jest prawie 5,4 mld zł więcej na świadczenia, leki i podwyżki dla pracowników… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-04-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-04-25 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »