Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:40 Autor: PAP

Sąd UE odrzucił wniosek o zawieszenie uchylenia immunitetu trojga katalońskich europosłów

Sąd UE odrzucił w piątek wniosek trojga katalońskich eurodeputowanych - w tym byłego szefa rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta - o zastosowanie środków tymczasowych i zawieszenie uchylenia immunitetu dokonanego przez Parlament Europejski.

W marcu Parlament Europejski zagłosował za odebraniem immunitetu byłemu szefowi rządu Katalonii Carlesowi Puigdemontowi i dwojgu innym katalońskim politykom - Antoniemu Cominowi i Clarze Ponsati, których władze w Madrycie oskarżyły o zorganizowanie nielegalnego referendum niepodległościowego.


Puigdemont i Comin, którzy wyjechali do Belgii z obawy przed aresztowaniem, zostali członkami Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2019 r., a Ponsati oficjalnie objęła mandat w styczniu 2020 r.


Za trojgiem Katalończyków Hiszpania wystawiła europejskie nakazy aresztowania, domagając się ich ekstradycji w związku z ich rolą w zorganizowaniu referendum niepodległościowego w 2017 r., które hiszpański sąd uznał za nielegalne.


Po decyzji PE europosłowie złożyli wniosek do Sądu UE o zastosowanie środków tymczasowych zawieszających wykonanie decyzji o uchyleniu immunitetu. Argumentowali, że decyzja Parlamentu pozwoli każdemu państwu członkowskiemu i Wielkiej Brytanii zatrzymać ich lub ograniczyć wolność przemieszczania się i wydać władzom Hiszpanii.


Sąd UE w Luksemburgu odrzucił w piątek wniosek, stwierdzając, że "nie ma powodu, aby sądzić, że belgijskie organy sądowe lub organy innego państwa członkowskiego mogłyby wykonać europejskie nakazy aresztowania wydane przeciwko posłom i przekazać ich władzom hiszpańskim".


Jak dotąd Belgia odrzucała żądania Hiszpanii. W styczniu belgijski sąd odmówił ekstradycji Lluisa Puiga, innego byłego członka rządu Katalonii mieszkającego obecnie w Belgii, któremu władze hiszpańskie zarzucają niewłaściwe wykorzystanie funduszy publicznych.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ kib/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 15:20 Rosja/ BBC: "grupa Wagnera" nie werbuje najemników z Krymu i Donbasu Rosyjska firma najemnicza zwana 'grupą Wagnera' rozpoczęła nabór - przypuszczalnie - do pracy w Mali, przy czym nie przyjmuje w swoje szeregi nikogo, kto urodził… » więcej 2021-09-27, godz. 15:20 Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu (krótka) Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 Jarosław Juszkiewicz zwycięzcą 16. konkursu dziennikarskiego Silesia Press Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice zwyciężył w 16. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press, rozstrzygniętego w poniedziałek… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - Polacy trenują w Inzell, w weekend start kontrolny Prawie 20-osobowa reprezentacja Polski kobiet i mężczyzn przebywa na trzytygodniowym zgrupowaniu w niemieckim Inzell. Tam też biało-czerwoni mają zaplanowane… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 Szef MSWiA na komisji sejmowej: na granicy nadal niebezpiecznie; wiele prowokacji W poniedziałek w południe szef MSWiA Mariusz Kamiński rozpoczął przedstawianie sejmowej komisji informacji o sytuacji panującej na granicy polsko-białoruskiej… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Brudziński: może niech migrantów wezmą pod swój dach ci pożyteczni idioci, którzy ganiali jak potłuczeni wzdłuż… Może niech tych koczujących na polsko-białoruskiej granicy migrantów wezmą pod swój dach ci pożyteczni idioci, którzy ganiali jak potłuczeni wzdłuż… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Joński i Szczerba: przygotujemy mapę nepotyzmu i korupcji PiS Przygotowujemy, razem z parlamentarzystami KO, mapę nepotyzmu i korupcji PiS. Pokażemy ją na poziomie wojewódzkim i dojdziemy do każdego powiatu - poinformowali… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Śląskie/ Karolczak: Metropolia potrzebuje zmiany prawa by zbudować spalarnię Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia potrzebuje nowelizacji ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, aby powołać spółkę celową do budowy jednej… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Podkarpackie/ Sejmik uchylił stanowisko dot. LGBT (krótka) Sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek swoje stanowisko z maja 2019 r. dotyczące „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT”… » więcej 2021-09-27, godz. 15:00 Zjazd PZPS - Kasprzyk zrezygnował z walki o reelekcję na stanowisku prezesa (opis) Jacek Kasprzyk wycofał się z walki o drugą kadencję na stanowisku prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Swoją decyzję ogłosił podczas zjazdu, jeszcze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »