Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:30 Autor: PAP

Sąd nakazał Nisztorowi zapłacić 10 tys. zł oraz przeprosić szefa PZPN Zbigniewa Bońka (krótka)

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że dziennikarz Piotr Nisztor naruszył dobra osobiste szefa PZPN Zbigniewa Bońka, publikując na jego temat artykuły sugerujące m.in. powiązania z SB. Nisztor ma zapłacić 10 tys. na cel społeczny oraz opublikować przeprosiny.

Analogiczną kwotę za jeden z opublikowanych na temat prezesa PZPN artykułów zapłacić musi wydawca "Gazety Polskiej Codziennie" spółka Forum.


Boniek pozwał tę spółkę oraz dziennikarza "GPC" Piotra Nisztora za serię artykułów sugerujących m.in. powiązania z SB oraz konflikt interesów związany ze sprawowaną przez niego funkcją. W pozwie o naruszenie dóbr osobistych prezes PZPN domagał się przeprosin oraz 150 tys. zł na cel społeczny w przypadku pozwu dotyczącego dziennikarza, a 50 tys. w przypadku pozwu dotyczącego spółki.


W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie w większości uwzględnił wytoczone przeciwko Nisztorowi powództwo. Dziennikarz musi zapłacić 10 tys. na cel społeczny oraz – po uprawomocnieniu się wyroku - opublikować oświadczenie z przeprosinami pod adresem prezesa PZPN m.in. w swoich mediach społecznościowych. Sąd nie uznał za konieczne usuwanie tekstów dziennikarza z przestrzeni publicznej.


W uzasadnieniu piątkowego wyroku sędzia Rafał Wagner podkreślił, że sprawa, o której mowa, jest "obszerna i wielowątkowa". "Dotyczy historii i teraźniejszości, polityki, biznesu, sportu" – wymieniał.


"Nie ma żadnych podstaw do twierdzenia, sugerowania, insynuowania, że Zbigniew Boniek miał w przeszłości powiązania z władzami komunistycznej Polski i Służbą Bezpieczeństwa, i że wspierał ówczesną władzę, współpracował z nią bądź donosił na kogokolwiek" – podkreślił sędzia.


Sąd nie dopatrzył się jednak naruszenia dóbr osobistych w zakresie informacji publikowanych na temat brata i bratanka Bońka. "Nie ma podstawy do ograniczenia pracy mediów w wyjaśnianiu potencjalnych konfliktów interesów" – powiedział sędzia Wagner.


Jak podkreślił, brat prezesa PZPN prowadzący działalnością gospodarczą powiązana z funkcjonowaniem Związku "musi być przygotowany na pytania dotyczące celu, zakresu i obustronnych korzyści związanych ze współpracą". "To on powinien wykazać, że jest lepszy, tańszy, bardziej doświadczony i dlatego zasługuje na dane zlecenie. Dziennikarz ma prawo, a nawet obowiązek stawać pytania, a czytelnicy mają prawo do wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości" – ocenił sędzia.


Wyrok jest nieprawomocny.(PAP)


autorka: Sonia Otfinowska


sno/ jann/


Kraj i świat

2021-09-23, godz. 11:00 Wrocławski Teatr Pantomimy upamiętni Henryka Tomaszewskiego w 20. rocznicę śmierci W przypadającą 23 września dwudziestą rocznicę śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy w siedzibie teatru przygotowano… » więcej 2021-09-23, godz. 11:00 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów, wykryto 974 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 41,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23,7 tys. antygenowych - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Sondaż dla wPolityce.pl: ZP - 37 proc., KO - 24 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 13 proc. Na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, KO wsparłoby 24 proc. ankietowanych, Polskę 2050 Szymona Hołowni - 13 proc.; Konfederacja mogłaby… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Kosiniak-Kamysz: próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to zła strategia Próbuje się rozbić jedność zawodów medycznych, to strasznie zła strategia - powiedział w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Ponad 19 mln 320 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 HBO Max pokaże serial o pandemii, który powstał jeszcze przed pandemią W grudniu tego roku na platformie streamingowej HBO Max pojawi się serial zatytułowany „Station Eleven”. Produkcja opowiada o pustoszącej świat pandemii… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 "Gazeta Krakowska": "Sądeczanin" chce pogrążyć marszałka? Prokuratura bada czy zgodnie z prawem wydał publiczne … Czy doszło do nieprawidłowości przy organizacji Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju? Tą sprawą zajmie się prokuratura, która badać będzie… » więcej 2021-09-23, godz. 10:50 Szwecja/ Otwarto Muzeum Wraków, wśród eksponatów zabytki z Zatoki Gdańskiej W Sztokholmie otwarto w czwartek Muzeum Wraków, poświęcone statkom spoczywającym na dnie Morza Bałtyckiego. Wśród eksponatów są elementy wyposażenia… » więcej 2021-09-23, godz. 10:40 DB Cargo Polska zmienia oblicze transportu kolejowego w Europie (MediaRoom) Podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, DB Cargo zaprezentował nowy, wielofunkcyjny wagon modułowy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym… » więcej 2021-09-23, godz. 10:40 Ekstraklasa piłkarska - w 9. kolejce mistrz zagra z wicemistrzem (zapowiedź) Broniący tytułu piłkarze Legii Warszawa podejmą w sobotę wicemistrza poprzednich rozgrywek Raków Częstochowa w najciekawiej zapowiadającym się meczu 9… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »