Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:20 Autor: PAP

Think Tank PE: rządy na całym świecie wprowadziły wiele nowych środków nadzoru cyfrowego

Rządy na całym świecie wprowadziły wiele nowych środków nadzoru, wykorzystując przy tym zawansowane technologie sztucznej inteligencji i duże zbiory danych – wskazali autorzy analizy przygotowanej na zlecenie Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego.

Jak zauważyli, stale pogłębia się zjawisko wykorzystywania technologii cyfrowych przez reżimy, dlatego UE musi w dalszym ciągu uzupełniać zestaw narzędzi do walki z cyfrowym autorytaryzmem.


W raporcie dotyczącym zastosowania technologii cyfrowych w charakterze środka kontroli społecznej podkreślono, że "rok 2020 – w odpowiedzi na pandemię Covid-19 - obfitował w rozwój technologii wzmacniających nadzór cyfrowy". "Rządy na całym świecie wprowadziły wiele nowych środków nadzoru, wykorzystując przy tym zawansowane technologie sztucznej inteligencji i duże zbiory danych. Stopień zaawansowania tych technologii może oddziaływać na szerokie spektrum praw człowieka, począwszy od prawa do prywatności, wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się do praw społecznych i ekonomicznych, m.in. prawa do pracy i ubezpieczeń społecznych" - napisano.


Dodano, że kraje, które były liderami w stosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii w walce przeciwko Covid-19, miały rozwinięte systemy nadzoru jeszcze przed wybuchem kryzysu zdrowotnego, a pandemia stała się jedynie "katalizatorem w procesie rozbudowy tych systemów". Jednym z takich państw – przypomniano – są Chiny, na których inwigilacyjne działania zwrócono uwagę w raporcie Freedom House "Freedom of the Net 2020". "Chiny są liderem w stosowaniu nadzoru biometrycznego, co jest szczególnie powszechnym zjawiskiem w autonomicznym regionie Sinciang-Ujgur. Chińskie władze używają identyfikacji biometrycznej do śledzenia i ograniczania działań Ujgurów poprzez wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy i obowiązkowe gromadzenie danych wrażliwych, takich jak próbki DNA i skany tęczówki" – czytamy.


Autorzy analizy wskazali, że także rządy wielu krajów demokratycznych "wdrażają nadzór biometryczny przy jednoczesnej znikomej lub zerowej ochronie praw człowieka". Wśród państw, które rozwijają narzędzia do rozpoznawania twarzy w przestrzeni publicznej – jak poinformowali - znajdują się m.in. Kirgistan, Indie, kraje Ameryki Łacińskiej oraz Stany Zjednoczone. "Te zmiany zwiększają zdolność władz do monitorowania obywateli zarówno online, jak i offline, a także ułatwiają rozprawianie się z pokojowymi demonstrantami i krytycznymi mediami oraz represjonowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Zwiększają również ryzyko wprowadzania przez rządy cenzury" – ocenili.


W raporcie zaznaczono, że "na szczeblu globalnym i regionalnym podjęto już wysiłki, by sprostać wyzwaniom związanym z nowymi technologiami, ale wciąż wiele pozostaje do zrobienia". "UE musi ulepszyć przepisy i podstawowe instrumenty polityki zagranicznej. W ostatnich latach zestaw narzędzi polityki zagranicznej UE stał się bardziej kompleksowy, skierowany na walkę z +cyfrowym autorytaryzmem+. Jednak zjawisko wykorzystywania technologii cyfrowych przez reżimy autorytarne stale się pogłębia, dlatego Unia musi w dalszym ciągu uzupełniać swój zestaw narzędzi" – stwierdzono.


W zaleceniach eksperci proponują m.in. rozszerzenie globalnego zasięgu wartości UE poprzez regulacje dotyczące nowych technologii, uczynienie kwestii represji cyfrowych centralną częścią unijnej dyplomacji wysokiego szczebla i strategii geopolitycznej, a także wywieranie większego nacisku na prywatne przedsiębiorstwa funkcjonujące w krajach trzecich, co ma skłonić je do przestrzegania bardziej rygorystycznych standardów w tym zakresie. "Tam, gdzie są firmy współodpowiedzialne za cyfrowe represje, winne cenzury lub naruszające Wytyczne ONZ dotyczące Biznesu i Praw Człowieka, UE może stosować pewne formy sankcji. Należy do nich m.in. wykluczenie z kontraktów unijnych - nawet jeśli generalnie priorytetem UE są (słusznie) wysiłki mające na celu pozytywny dialog i współpracę" – czytamy.


W ocenie autorów analizy Parlament Europejski jest "dobrze przygotowany, by wspomagać monitoring tego obszaru polityki". "Jednym z największych wyzwań jest dopilnowanie, aby różne aspekty polityki stały się bardziej spójne i eksponowały zobowiązanie do złagodzenia represji cyfrowych. Kwestia ta jest obecnie na tyle poważna, że nie można jej stawić czoła wyłącznie poprzez sporadyczne projekty finansowania lub wielostronnego dialogu" – podsumowali. (PAP)


dap/ kic/ kib/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 06:30 Ekspert: bardziej czuła metoda wykrywania raka szyjki macicy pod koniec 2022 r. Do końca 2022 r. przewiduje się wprowadzenie u nas w badaniach przesiewowych bardziej czułej metody molekularnej wykrywania raka szyjki macicy - poinformował… » więcej 2021-09-17, godz. 06:30 Dr Rohoziński: przybycie Polaków do Kazachstanu odbywało się w apokaliptycznej atmosferze Przybycie Polaków do Kazachstanu odbywało się w apokaliptycznej atmosferze i faktycznie szczególnie pierwsza zima, była spełnieniem ich obaw - powiedział… » więcej 2021-09-17, godz. 06:30 Prawdopodobnie od 1 października w szpitalu w Radomiu pojawią się nowi anestezjolodzy i wrócą pacjenci Prawdopodobnie od 1 października Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu będzie miał umowę ze spółkę z Łodzi, która zapewni niezbędną kadrę lekarską… » więcej 2021-09-17, godz. 06:30 Yulimar Rojas celuje w 16 metrów w trójskoku Mistrzyni olimpijska i świata Yulimar Rojas chciałaby w przyszłym sezonie pokonać granicę 16 metrów w trójskoku. Do niej należy też obecny rekord świata… » więcej 2021-09-17, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: koniec tygodnia pod znakiem deszczu i chłodniejszych dni W piątek w województwach świętokrzyskim, małopolskim i śląskim obowiązywać będą ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Jak powiedziała PAP… » więcej 2021-09-17, godz. 06:20 82. rocznica napaści ZSRS na Polskę 82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia… » więcej 2021-09-17, godz. 06:10 Badanie: 69 proc. przeciwników szczepień obawia się negatywnego wpływu IV fali COVID na finanse 69 proc. przeciwników szczepień ocenia, że nadciągająca wysoka fala zachorowań na COVID-19 wpłynie negatywnie m.in na ich finanse czy zdrowie - wynika z… » więcej 2021-09-17, godz. 06:10 Kompozycja mikrobiomu jelitowego związana z zaburzeniami zdrowia psychicznego U osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, schizofrenia, zaburzenia dwubiegunowe czy lękowe występują podobne cechy mikrobiomu jelitowego… » więcej 2021-09-17, godz. 06:10 Indonezja/ Ekolodzy: milionom hektarów dżungli grozi zagłada 21 mln hektarów dżungli może zostać zniszczonych, jeśli rząd nie powstrzyma zakładania kolejnych plantacji palm olejowych - ostrzegli w czwartek indonezyjscy… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Ponad 19 mln 167 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 19 mln 167 tys. osób. W czwartek Rada Medyczna przy premierze podjęła decyzję o zarekomendowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »