Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:20 Autor: PAP

Lubelskie/ Ponad 7 mln zł na projekt ułatwień dla niepełnosprawnych w parkach przyrodniczych

Ponad 7 mln zł przeznaczonych zostanie na opracowanie projektu ułatwień dla niepełnosprawnych w parkach narodowych, aby były one bardziej dostępne m.in. dla niewidomych czy osób z ograniczeniami mobilności. W pilotażu weźmie udział 10 parków przyrodniczych w Polsce.

Inauguracja projektu "Obszar chroniony, obszar dostępny" odbyła się w piątek w Poleskim Parku Narodowym na Lubelszczyźnie. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.


„7 mln zł ze środków europejskich przeznaczone zostanie na wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego. W ramach tego projektu 10 parków dostanie grant na opracowanie wytycznych, ale również na wdrożenie rozwiązań dostępnościowych, czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach osobom o szczególnych potrzebach, czyli osobom z niepełnosprawnościami czy seniorom” – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.


Podkreśliła, że opracowane wytyczne będą mogły być wdrażane w pozostałych parkach, „aby stawały się one coraz bardziej dostępne”. „Chociażby w następnej perspektywie finansowej, gdzie będziemy mieć środki europejskie do dyspozycji” – dodała.


Wiceminister rodziny zaznaczył, że największymi wyzwaniami będzie zagwarantowanie dostępności do parków przyrodniczych osobom z niepełnosprawnością ruchu i narządu wzroku.


„Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia osób niewidomych to nie będą wcale np. kwestie związane z robieniem tabliczek braille’owskich, tylko bazowanie na najnowszych technologiach, czyli tworzenie takich programów do nawigacji za pomocą smartfona, które w bardzo precyzyjny sposób będą potrafiły poprowadzić” – powiedział Wdówik.


Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller podpisali w piątek umowę na realizację projektu "Obszar chroniony, obszar dostępny". Budżet programu wynosi 7,3 mln zł, z czego blisko 7 mln to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.


Jak wyjaśnił Michałkiewicz, następnym krokiem będzie wyłonienie w konkursie 10 parków przyrodniczych, w których będą testowane w praktyce wypracowane dla niepełnosprawnych rozwiązania. Wśród nich będą parki górskie, nadmorskie, leśne i śródlądowo-akwenowe. Każdy z parków otrzyma grant w wysokości ok. 500 tys. zł.


Dodał, że propozycje udogodnień dla niepełnosprawnych będą zróżnicowane ze względu na indywidualne potrzeby osób, zależnie od rodzaju niepełnosprawności.


„Chcemy, żeby cała Polska we wszystkich swoich odsłonach była dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami. Przy tworzeniu tych modeli rozwiązań na pewno będziemy pracować z niepełnosprawnymi, wszystkie nasze projekty są szeroko konsultowane” – zaznaczył prezes PFRON.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 07:20 Przydacz: sytuacja z Borys i Poczobutem jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi Sytuacja wokół Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest bardzo trudna, władze białoruskie odmawiają kontaktu z nimi, ale nie ustajemy w wysiłkach na rzecz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:20 Niemcy/ Zastępcą Scholza lub Lascheta może zostać Habeck z Zielonych Po wyborach do Bundestagu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, która partia stworzy rząd, nie wiadomo, kto zostanie kanclerzem, nie wiadomo, kto… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Ujednolicone opakowania papierosów sprzyjają ograniczaniu palenia Usunięcie kolorowych oznaczeń marki z paczek papierosów znacznie obniża atrakcyjność papierosów w oczach klientów - ustalili naukowcy z Uniwersytecie Waterloo… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Czarzasty: myślę, że SPD wiele tematów ws. Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą Myślę, że SPD wiele tematów w sprawie Polski będzie konsultowało z Nową Lewicą - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Warszawa/ Społecznicy popierają decyzję konserwatora w sprawie woonerfu na Środkowej Podczas pikiety przed budynkiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków społecznicy wyrazili swoje poparcie dla decyzji mazowieckiego konserwatora prof. Jakuba… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Pekin - Kojonkoski: chiński projekt udał się lepiej niż myślałem Słynny trener skoków narciarskich Mika Kojonkoski podjął się przed trzema laty niemożliwego - zdaniem ekspertów - zadania nauczenia tej dyscypliny Chińczyków… » więcej 2021-09-28, godz. 07:10 Rolnictwo bez roślin: z dwutlenku węgla i wodoru... wyprodukowano skrobię Naukowcy w wyjątkowo wydajny energetycznie sposób wyprodukowali skrobię... z dwutlenku węgla i wodoru. Zrobili to bez pomocy żywych komórek, co może zapoczątkować… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Żaryn: na granicy mnożą się prowokacje ze stron białoruskiej Po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje polegające na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Nowy optyczny „tranzystor” przyspiesza obliczenia nawet 1000 razy Niezwykle energooszczędny przełącznik optyczny mógłby zastąpić tranzystory elektroniczne w nowej generacji komputerów manipulujących fotonami, a nie elektronami… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 "Dziennik Gazeta Prawna": Polska szarża w sprawie KPO Rząd rozważa pozwanie Komisji Europejskiej za bezczynność w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, przygotował też katalog spraw wymagających jednomyślności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »