Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 15:20 Autor: PAP

Podlaskie/ Rozpoczął się wędrowny festiwal teatralny "Wertep"

Spektakle i widowiska teatrów dla dzieci i dorosłych, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek 13. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.


"Wertep" rozpoczął się w piątek po południu w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.


Jak podkreślił organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, festiwal to nie jest tylko prezentacja spektakli, ale też pretekst do spotkań całych rodzin i sąsiadów. "+Wertep+ to jest spotkanie" - powiedział.


Na plenerowych scenach zaprezentują się w tym roku przede wszystkim polskie zespoły teatralne, ale swoje klaunowskie zabawy pokaże też partner stowarzyszenia "Pocztówka", norweska grupa Studium Actoris. W sumie zagranych zostanie 60 spektakli.


W tym roku nową przestrzenią będzie Hajnówka Centralna - Stacja Kultura, czyli nowe miejsce "Pocztówki", gdzie przygotowano trzy sceny, w tym jedną na dachu. W stacji będzie można zobaczyć jedną z premier "Hazard life" Teatru A3, natomiast na dachu teatr ten zagra "Plan lekcji", który jest spektaklem z audiodeskrypcją.


Tradycyjnie w synagodze w Orli odbędzie się koncert. W tym roku zagra Ola Balińska i Berjozkele, a będzie można posłuchać kołysanek i tzw. pieśni wieczornych śpiewanych w jidysz.


Festiwal zakończy się 8 sierpnia w Hajnówce, gdzie w amfiteatrze będzie można zobaczyć dziewięć różnych spektakli.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ pat/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 14:40 W Krakowie uczczono 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego Odczytaniem Apelu Poległych, salwą honorową i złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczczono w Krakowie 82. rocznicę powstania Polskiego… » więcej 2021-09-27, godz. 14:40 Puigdemont przybył z Sardynii do Brukseli; zapowiada dalsze podróże na rzecz secesji Katalonii Były premier Katalonii Carles Puigdemont dotarł w poniedziałkowe popołudnie do Brukseli z Sardynii, gdzie w czwartek został tymczasowo aresztowany w związku… » więcej 2021-09-27, godz. 14:40 MZ: do końca roku szpitale same będą określały obsadę lekarsko-pielęgniarską Do końca grudnia 2021 r. szpitale będą zwolnione z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej zgodnie z wymaganiami. O obsadzie na oddziałach decydować… » więcej 2021-09-27, godz. 14:40 Dolnośląskie/ Już w grudniu ruszy ruch kolejowy na linii Wrocław-Sobótka Zakończono prace na torach między Wrocławiem a Sobótką i już w grudniu ruszy ruch kolejowy na tej linii. Dzięki inwestycji za ponad 200 mln zł po ponad… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Białystok/ Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus - 1-3 października Promocji młodych artystów - uczniów i studentów - ma służyć Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, który po raz 13. odbędzie się w Białymstoku… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Synoptyk IMGW: poniedziałek w większości kraju pogodny i bez opadów Do końca dnia poniedziałek w większości kraju będzie pogodny i bez opadów deszczu - powiedział PAP Szymon Ogórek, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Rosja rozpocznie badania nowej szczepionki przeciw Covid-19 Rosja rozpocznie badania kliniczne nowej szczepionki przeciwko Covid-19, preparatu o nazwie Betuvax-CoV-2; odpowiednią zgodę wydało ministerstwo zdrowia. W… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Za nami Wielka Warszawska – wyścigowe święto stolicy (MediaRoom) W miniony weekend po raz 108. w Polsce i 76. na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbyła się Wielka Warszawska - najwyżej dotowana i najważniejsza porównawcza… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (27-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-27 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-27, godz. 14:30 Kevin Bacon będzie gwiazdą filmu, który nazywany jest horrorem LGBTQIA+ Popularny aktor po raz kolejny wraca do horroru, gatunku, od którego rozpoczął swoją pełną sukcesów. Bacon, który w wieku 22 lat zagrał w filmie „Piątek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »