Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 07:00 Autor: PAP

Ukraina/ Nauczyciel języka polskiego na Wołyniu: przypominamy o powiązaniach z Polską

W naszej szkole uczymy języka polskiego, ale też kultury i historii; przypominamy, że Rokitno było i pozostaje związane z Polską - opowiada Rusłan Alimamedow, nauczyciel języka polskiego z Rokitna na Wołyniu na zachodzie Ukrainy.

Szkoła języka polskiego w tym miasteczku działa od 2016 roku w ramach organizacji pozarządowej Nowa Rokytniwszczyna. Placówka powstała dzięki wsparciu lokalnego przedsiębiorcy, który na rzecz szkoły zmniejszył powierzchnię swojej firmy, udostępniając jej lokal biurowy. Zajęcia są darmowe, pomagają ludzie dobrej woli - mówi Alimamedow.


Dzieci pracują w 10-osobowych grupach wiekowych, a lekcje odbywają się popołudniami w dni powszednie albo w weekendy. Średnio liczba uczniów placówki sięga stu, najmłodsi mają siedem lat.


"Cieszymy się, bo to nie jest tylko nauka języka, ale też historii, kultury, tradycji. Dla tych najmłodszych to jest mało znana historia, dlatego przypominamy cały czas, że Rokitno było i pozostaje związane z Polską" - wskazuje nauczyciel, który w latach 90. brał udział w założeniu Towarzystwa Kultury Polskiej w tym mieście.


Nauczyciel zaznacza, że stara się, by zajęcia były interaktywne i atrakcyjne. "Oglądamy np. bajki, legendy polskie (...) Dostaliśmy też literaturę dzięki pomocy konsulatu RP w Łucku" - informuje.


Alimamedow ocenia, że zainteresowanie językiem polskim rośnie. Chętni do udziału w zajęciach to nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy mają polskie korzenie, i osoby planujące wyjazd do Polski. W szkole prowadzone są też lekcje angielskiego, a na zajęcia przyjeżdżają zainteresowani z okolicznych wiosek.


Jak podkreśla Alimamedow, sam od dziecka miał kontakt z językiem polskim. "Moja babcia, świętej pamięci Piekarska, była Polką, tak jak reszta członków rodziny ze strony mamy (...) Język polski słyszałem od trzeciego roku życia - babcia śpiewała mi kołysanki po polsku. Pamiętam też, że w V klasie znalazłem w domu elementarz, to też pomogło. A teraz codziennie mam po 4-5 godzin polskiego razem z uczniami, to też jest praktyka" - mówi Alimamedow, który studiował w Polsce.


"Teraz dzieci są na wakacjach, ale od września znów ruszamy" - zapowiada.


Szkołę w Rokitnie odwiedziła w lipcu polska delegacja na czele z wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatą Gosiewską.


Z Rokitna Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ akl/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 21:10 Wicepremier Gliński pogratulował pomysłu organizacji Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków 'Gratuluję pomysłu organizacji 1. Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków' - powiedział na spotkaniu w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie… » więcej 2021-09-28, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - Korona - Piotrcovia 28:39 Suzuki Korona Handball Kielce - Piotrcovia Piotrków Tryb. 28:39 (14:21). Najwięcej bramek: dla Korony - Magdalena Więckowska 9, Magdalena Kowalczyk 8, Alicja… » więcej 2021-09-28, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 5. kolejka (tabela) Wyniki meczów 5. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: FunFloor Perła Lublin - Zagłębie Lubin 31:22 (13:10) Suzuki Korona Handball Kielce -… » więcej 2021-09-28, godz. 21:00 Hiszpania/ Liczba nowych zakażeń najniższa od ponad roku Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Hiszpanii spadła we wtorek do najniższego poziomu od ponad roku. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej… » więcej 2021-09-28, godz. 21:00 Lewica nie poprze przedłużenia stanu wyjątkowego; KO jeszcze przed decyzją Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział we wtorek PAP, że jego klub nie poprze przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Decyzji… » więcej 2021-09-28, godz. 20:50 LE piłkarzy ręcznych – Constanta - Orlen Wisła Płock 26:20 (opis) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock przegrali na wyjeździe z HC Dobrogea Sud Constanta 20:26 (9:14) w drugim meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej… » więcej 2021-09-28, godz. 20:50 USA/ Yellen: bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi zabraknie pieniędzy 18 października Minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła we wtorek, że jeśli Kongres nie podniesie obecnego limitu długu publicznego, administracji zabraknie środków… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 LE piłkarzy ręcznych – Constanta - Orlen Wisła Płock 26:20 (wynik) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock przegrali na wyjeździe z HC Dobrogea Sud Constanta 20:26 (9:14) w drugim meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Holandia/ Z powodu pandemii rekordowo niska liczba włamań do mieszkań Ze względu na pandemię koronawirusa liczba włamań do mieszkań spadła w wielu gminach Holandii do historycznie niskiego poziomu - informuje dziennik 'Algemeen… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Włochy/ Thunberg: emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią Emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią - powiedziała szwedzka aktywistka Greta Thunberg podczas rozpoczynającego się we wtorek forum młodzieży Youth4Climate… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »