Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:50 Autor: PAP

Warszawa/ Adwokat Piotr P. oskarżony o 36 przestępstw; miał m.in. utrudniać śledztwo ws. śmiertelnego wypadku na Targówku

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie oskarżyła adwokata Piotra P. o popełnienie 36 przestępstw, w tym utrudnianie śledztwa ws. śmiertelnego wypadku, do którego doszło w grudniu 2015 roku na warszawskim Targówku. Mecenas miał też m.in. wyłudzić 53 tysiące złotych odbierając poręczenie majątkowe za sprawcę wypadku - Adriana M. oraz jego ojca.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prok. Katarzyna Skrzeczkowska, przekazała PAP, że w czwartek 29 lipca do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Piotrowi P.


"Prokuratura zarzuciła oskarżonemu między innymi utrudnianie postępowania karnego prowadzonego w sprawie wypadku drogowego zaistniałego w dniu 28 grudnia 2015 r. w Warszawie i pomoc sprawcy przestępstwa Adrianowi M. (obecnie Z. - PAP) w uniknięciu odpowiedzialności karnej poprzez polecenie mu ukrycia się przed organami ścigania i ukrycia uczestniczącego w zdarzeniu samochodu, podżeganie świadków do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży samochodu z datą wsteczną, nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań lub bezpodstawnej odmowy składania zeznań" - podała prok. Skrzeczkowska.


Wśród dowodów, którymi dysponuje prokuratura, są m.in. zeznania Adriana Z., jego ojca oraz ojczyma, ich działania w "zacieraniu śladów" miały być inspirowane sugestiami mecenasa.


Akt oskarżenia obejmuje również utrudnianie innych postępowań prowadzonych w sądach przez przedkładanie zaświadczeń lekarskich, z których wynikało, że stan zdrowia uniemożliwia mu stawienie się na rozprawach, a logowania telefonu mecenasa wskazywały na to, że w tym czasie był w podróży np. z Krakowa do Gdańska, albo na terenie Hiszpanii.


"Adwokatowi zarzuca się także oszustwo na szkodę dwóch osób na kwotę ponad 53 tys. zł. poprzez przedłożenie w sądzie nieprawdziwego upoważnienia do odbioru pieniędzy z tytułu poręczenia majątkowego i zabezpieczenia majątkowego, które zostały przekazane na konto kancelarii adwokackiej" - podała prok. Skrzeczkowska. Jak ustaliła PAP, tymi pokrzywdzonymi są sprawca wypadku z grudnia 2015 roku Adrian Z. i jego ojciec. Mężczyźni podpisali adwokatowi weksel in blanco, który został wykorzystany w celu wypłaty pieniędzy z kaucji.


Piotr P. miał popełnić w latach 2015-2018 łącznie 36 przestępstw, do których popełnienia się nie przyznał i - jak podała prokuratura - złożył wyjaśnienia sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym.


W Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Piotr P. występuje jako "wykonujący zawód".


Adrian Z. został prawomocnie skazany w lutym br. przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, który utrzymał w mocy wyrok 9 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.


Podczas wypadku 28 grudnia 2015 r. na ul. Św. Wincentego w Warszawie, w którym zginęła 16-letnia Magdalena, oskarżony nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Sąd, który go skazywał, uznał, że zachowanie oskarżonego po zdarzeniu nie było wynikiem szoku, lecz przemyślanego działania.


"Zmierzał konsekwentnie do uniknięcia odpowiedzialności i to jeszcze zanim na miejscu pojawił się obrońca, na którego próbuje przerzucić odpowiedzialność za swoje zachowanie po wypadku (…) Adrian Z. jest osobą dorosłą i mógł samodzielnie podejmować wszelkie decyzje w tym zakresie" – podkreślił sąd pierwszej instancji, a sąd okręgowy w lutym br. podtrzymał te ustalenia.(PAP)


Autorka: Hanna Dobrowolska


hd/ jann/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 13:00 Holandia / Ukraina ostrzegała przed niebezpieczną przestrzenią powietrzną przed katastrofą samolotu Malaysia Airl… Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »