Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:50 Autor: PAP

Tokio/wspinaczka sportowa - bracia Mawem: start w igrzyskach jak lot na Księżyc

Francuz Bassa Mawem nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że w wieku 36 lat zadebiutuje w igrzyskach olimpijskich. 20 lat temu po raz pierwszy stanął pod ścianką wspinaczkową zaproszony przez kolegę. Teraz wystąpi w Tokio z młodszym o sześć lat bratem Mickaelem.

Bracia zadebiutują w dyscyplinie, która po raz pierwszy znalazła się w programie igrzysk. Bassa Mawem będzie najstarszym uczestnikiem rywalizacji na ściance.


Mickael Mawem to mistrz Europy z 2019 r. z Zakopanego w boulderingu, jednej z konkurencji składających się na olimpijską triadę, razem z czasówką i prowadzeniem.


"To szaleństwo, że jesteśmy tutaj, w Tokio. To tak, jakby naukowiec powiedział: +nigdy nie polecę na Księżyc, to zbyt skomplikowane, nawet gdybym dał z siebie wszystko+" - powiedział Mickael.


Rywalizacja rozpocznie się 3 sierpnia. Sportowcy będą walczyć na tym samym obiekcie - Aomi Urban Sports Park, gdzie występowali koszykarze 3x3, w tym Polacy. To zadaszona przestrzeń na świeżym powietrzu, wybudowana specjalnie na potrzeby dwóch nowych dyscyplin.


Mickael zakwalifikował się do Tokio jako pierwszy z rodzeństwa. Bassa, specjalista od czasówki, potrzebował większej liczby startów, by zgromadzić odpowiednią liczbę punktów.


"To był naprawdę ciężki rok. Musieliśmy walczyć do końca i wierzyć, że się uda" - powiedział Bassa Mawem.


Bracia marzą, żeby wspólnie stanąć na podium, ale zdają sobie sprawę, że przy ich specjalizacji w poszczególnych konkurencjach będzie to wręcz niemożliwe.


"Jeśli jeden zdobędzie medal, to drugi będzie się cieszył tak, jakby to on był na podium. Jeśli przegra jeden, to będziemy płakać razem. Na treningach dopingujemy się nawzajem. Gdy jeden chce +odpuścić+, bo nie ma siły, drugi mówi: +musisz cierpieć+ i walczymy dalej razem" - podkreślają.


W czasówce dwie zawodniczki/zawodnicy wspinają się po 15-metrowej ścianie. W boulderingu muszą wykorzystać umiejętności rozwiązywania problemów (wspinanie bez liny asekuracyjnej na małej ściance), aby pokonać ustaloną trasę. W ostatniej konkurencji - prowadzeniu - wygrywa ten, kto dotrze (wspinaczka z lina asekuracyjną) najwyżej w określonym limicie czasu.


Suma tych trzech wyników złoży się na klasyfikację olimpijską.(PAP)


olga/ pp/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 19:00 Holandia/ Sondaż: ponad 60 proc. obywateli chce przedterminowych wyborów parlamentarnych 61 proc. Holendrów opowiada się za przyspieszonymi wyborami do parlamentu - wynika z sondażu przeprowadzonego dla programu telewizyjnego EenVandaag. Trzem kolejnym… » więcej 2021-09-20, godz. 19:00 Andrzej Duda będzie jednym z bohaterów nowego programu Zoom TV „Polskie złote rączki” to utrzymany w lekkim tonie nowa program, której bohaterami są ludzie zajmujący się naprawami, remontami i przeprowadzkami. Wśród… » więcej 2021-09-20, godz. 18:40 USA/ Departament Stanu: nie uznajemy wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy Stany Zjednoczone nie uznają wyborów do rosyjskiej Dumy przeprowadzonych na terytorium Ukrainy - oznajmił w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Ukraina/ MSZ żąda uwolnienia skazanego na Białorusi Ukraińca Władze Ukrainy żądają uwolnienia swojego obywatela skazanego w poniedziałek na Białorusi na trzy lata pozbawienia wolności i uznają jego sprawę za umotywowaną… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Solidarność kopalni Turów: decyzja TSUE jest podważeniem sensu funkcjonowania Polski w UE Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Gdańsk/ Radni PiS interweniują w sprawie przetargu na zakup samochodów elektrycznych Mamy wątpliwości co do tego, czy przetargi w Gdańsku odbywają się zgodnie z prawem zamówień publicznych - oświadczyli w poniedziałek radni Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Hiszpania/ Minister turystyki przedstawia wybuch wulkanu na La Palma jako atrakcję turystyczną Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma… » więcej 2021-09-20, godz. 18:30 Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Rydygiera za 4 mln zł kupił aparat do rezonansu magnetycznego Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie kupił za 4 mln zł nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego. Będzie on wykorzystywany w diagnostyce… » więcej 2021-09-20, godz. 18:20 Otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu W poniedziałek oficjalnie otwarto nową siedzibę Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu (PODGiK). Ośrodek jest drugim w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »