Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 06:10 Autor: PAP

6 sierpnia rusza 310. warszawska pielgrzymka akademicka na Jasną Górę

310. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. Będzie przebiegała pod hasłem "Zaszczep się miłością do Eucharystii". Pątnicy pójdą w czterech legionach – powiedział PAP nowy przewodnik pielgrzymki pallotyn ks. Marcin Przywara.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi GIS maksymalna liczba pątników wynosi 300 osób, nie licząc w pełni zaszczepionych.


"Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" podzielona jest od wielu lat na cztery legiony określone różnymi kolorami. Podążają one inną trasą – przeważnie przez lasy i drogi polne. Legiony nie korzystają również z tych samych sanitariatów. W tym roku będą nocować także w różnych miejscowościach. Zgodnie z rekomendacjami GIS w każdym z legionów pójdzie do 300 pątników, nie licząc osób zaszczepionych" – wyjaśnił PAP przewodnik pielgrzymki ks. Przywara.


Zgodnie z regulaminem pielgrzymki "noclegi na całej trasie odbywają się wyłącznie w namiotach tylko w miejscach wyznaczonych przez organizatora (bez możliwości spania w stodołach, garażach i innych pomieszczeniach wieloosobowych)". "W ten sposób chcemy uchronić gospodarzy, którzy nas przez lata przyjmują przed ryzykiem zakażenia" – powiedział pallotyn.


Zapewnił, że w trakcie pielgrzymi chętni będą mogli dołączyć na trasie do poszczególnych grup. "Osoba taka jest zobowiązana do zgłoszenia się do porządkowych grupy, a po dojściu na nocleg do zapisania się do tej grupy na bazie pielgrzymki" – czytamy w regulaminie. Podobnie jak inni pątnicy – takie osoby będą musiały złożyć także stosowne oświadczenia i zgody. W tym m.in. na codzienny pomiar temperatury.


Każdego dnia podczas zdania bagażu na samochody transportowe na trasie pielgrzymki będzie mierzona temperatura ciała wszystkich pielgrzymów (również zaszczepionych).


"Temperatura rano około i nieznacznie powyżej 37 stopni nie wyklucza pątnika z pielgrzymki, tylko nakazuje zwrócenie uwagi na pielgrzyma i jego obserwację w ciągu dnia. Dopiero jeśli zacznie gwałtownie wzrastać i osiągnie 37,5 lub u pątnika wystąpią niepokojące objawy sugerujące zakażenie COVID-19, pielgrzym będzie całkowicie odizolowany od grupy i przewieziony do miejsca zakwaterowania innym pojazdem, a jego przypadek zostanie zgłoszony do sanepidu powiatowego, który podejmie dalsze decyzje. Pomiar temperatury będzie wykonywany przez porządkowych poszczególnych grup, którzy są uprawnieni do dokonywania pomiarów temperatury, prowadzenia listy pielgrzymów poszczególnych grup i prowadzenia rejestru pomiarów temperatury" – wyjaśniono w regulaminie.


Zaznaczono, że "każda osoba z objawami infekcji dróg oddechowych lub biegunką – może zostać wykluczona z dalszego uczestnictwa w pielgrzymce". "Ostateczna decyzja należy do lekarza pielgrzymki. Osoba wykluczona z pielgrzymki jest zobowiązana do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu celem weryfikacji infekcji (np. wykonanie testu na koronawirusa" – wskazano.


W razie stwierdzenia we wspólnocie przypadku COVID-19, wszystkie osoby, które miały styczność z zakażoną zostaną zgłoszone do sanepidu, który podejmie dalsze decyzje.


Pielgrzymi wyruszą na pątniczy szlak 6 sierpnia po modlitwie i błogosławieństwie z kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie o godz. 5.30. Msza św. zaplanowana jest w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 8.45. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.


Hasłem pielgrzymki będą słowa "Zaszczep się miłością do Eucharystii". "Będziemy chcieli zatrzymać się nad tajemnicą obecności Jezusa Chrystusa w sakramentach, zwłaszcza mszy św. Ona dla ludzi wierzących jest lekarstwem na lęk, strach, na to co przytłacza człowieka zwłaszcza w tym trudnym covidowym czasie" – powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Przywara.


W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" idzie 15 grup. Nowością w tym roku będzie grupa biała, w której postawiany jest większy akcent na modlitwę tradycyjną: różaniec, litanie, nowenny. Bardziej stonowany śpiew i spokojniejsza atmosfera. Jej przewodnikiem będzie ks. Sebastian Rolka. W barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwonym, żółtym i zielonym, jak co roku pójdą pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy. (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ joz/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 MF: zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Świat (PiS): zdumiewające, że komisja etyki ponownie odrzuciła rozpatrywanie sprawy posła Nitrasa Zdumiewające jest, że komisja etyki poselskiej ponownie nie zajęła się zachowaniem posła Sławomira Nitrasa (KO) - uważa Jacek Świat (PiS). Zdaniem Izabeli… » więcej 2021-09-18, godz. 07:20 Prezes polskiej organizacji w Odessie: zrobimy wszystko, by polskie ofiary represji NKWD były należycie pochowane W masowym grobie ofiar represji NKWD w Odessie jest wielu Polaków; zrobimy wszystko, by byli należycie pochowani - powiedziała PAP Switłana Zajcewa-Wełykodna… » więcej 2021-09-18, godz. 07:10 W poniedziałek kolejne spotkanie związkowców z kierownictwem MSWiA w sprawie zwiększenia uposażeń W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie związkowców ze służb mundurowych z kierownictwem resortu spraw wewnętrznych i administracji m.in. w sprawie… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rośliny miejskie są chętnie wykorzystywane przez owady zapylające - wynika z badań w stolicy Zieleń miejska to dobre źródło pożywienia dla owadów zapylających, gdyż zapewnia dostępność roślin kwitnących przez cały sezon wegetacyjny. Sadzone… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się… » więcej 2021-09-18, godz. 06:50 Weterani II wojny światowej uczczą we Włoszech 80-lecie Armii Andersa Weterani II wojny światowej, w tym ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy w maju 1944 r. zdobyli Monte Cassino, udają się w sobotę do Włoch… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 ONZ/ Krzysztof Szczerski: Świat chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model Nie dostrzegamy, jak wiele mamy do zaoferowania światu, który chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model - powiedział PAP stały przedstawiciel… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 Słynna szachistka Gaprindaszwili żąda od Netflixa milionów odszkodowania Legenda radzieckich szachów, Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w serialu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »