2021-07-29, 23:20 Autor: PAP

Piłkarska LK - Raków i Śląsk grają dalej, Pogoń odpadła

Raków Częstochowa i Śląsk Wrocław uporały się z rywalami z Litwy oraz Armenii i awansowały do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Odpadła Pogoń Szczecin, wyeliminowana przez chorwacki NK Osijek.

Przed rewanżami w najlepszej sytuacji był Śląsk, który przed tygodniem wygrał w Armenii z Araratem Erywań 4:2. U siebie piłkarze trenera Jacka Magiery szybko uzyskali prowadzenie po trafieniu Słowaka Roberta Picha. Jednak na przerwę to goście schodzili wygrywając 2:1 po trafieniach pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej Mory'ego Kone.

Gole w drugiej połowie Szymona Lewkota i ponownie Picha uspokoiły jednak sytuację, a rywale wyrównali tuż przed końcowym gwizdkiem.

W kolejnej rundzie poprzeczka powędruje wyżej, gdyż rywalem wrocławian będzie Hapoel Beer Szewa. Izraelski zespół w czwartek wygrał u siebie z bułgarską Ardą Kyrdżali 4:0. Na wyjeździe Hapoel zwyciężył w o połowę mniejszych rozmiarach.

Pięciokrotny mistrz Izraela ósmy z rzędu sezon występuje w rywalizacji międzynarodowej, w poprzednim grał w fazie grupowej Ligi Europy, eliminując wcześniej m.in. szkockie Motherwell i czeską Victorią Pilzno. Ten etap Hapoel osiągnął też w 2016 i 2017 roku.

Goli nie było przez 210 minut gry Rakowa i Suduvy Mariampol. Najpierw w ciągu 90 minut na Litwie, a w czwartek przez 90 regulaminowych i kolejne 30 dogrywki w Bielsku-Białej, gdzie ekipa spod Jasnej Góry podejmowała przeciwnika. W serii rzutów karnych dwa strzały piłkarzy gości obronił pozyskany latem bośniacki bramkarz Vladan Kovacevic, a strzelcy wytypowani przez trenera Marka Papszuna przez cztery kolejki byli bezbłędni.

Następną przeszkodą zdobywcy Pucharu Polski i wicemistrza kraju będzie rosyjski Rubin Kazań, który dopiero dołączy do rywalizacji.

Na jednej rundzie, bo w 1. nie uczestniczyła, zakończyła się przygoda Pogoni z LK. Szczecinianie w dwumeczu nie znaleźli sposobu na defensywę prowadzonego przez znanego z pracy w Lechu Poznań Nenada Bjelicę NK Osijek, a w rewanżu w Chorwacji jedynego gola dla miejscowych zdobył węgierski uczestnik niedawnych mistrzostw Europy Laszlo Kleinheisler.

Pogoń wróciła do Europy po 20 latach, ale w czwartym już podejściu nie zdołała wygrać nawet pojedynczego meczu i po raz czwarty odpadła.

Liga Konferencji to nowe rozgrywki UEFA, trzeci poziom po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. By awansować do fazy grupowej, Raków i Śląsk muszą jeszcze wyeliminować po dwóch rywali.

W przypadku niepowodzenia w eliminacjach Ligi Mistrzów czy Ligi Europy udział w fazie grupowej LK ma już zapewniony Legia Warszawa.(PAP)

pp/ sab/

2024-04-26, godz. 05:10 USA/ Mieszkańcy Greenpointu w obiektywie fotografa "Time" na nowojorskiej wystawie 'Mieszkańcy Greenpointu' to tytuł wystawy fotograficznej Roberta Nickelsberga, eksponowanej w nowojorskim konsulacie RP. Jest owocem jego trzyletniej pracy… » więcej 2024-04-26, godz. 05:00 Chiny/ Minister spraw zagranicznych spotkał się z sekretarzem stanu USA, omawiano kwestie obustronnych relacji Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w piątek w Pekinie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi i podczas rozmowy wyraził nadzieję… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 "Rzeczpospolita": Rząd zabiega, by UE do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce Rząd zabiega, by Bruksela do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce. Zakończenie sporu o praworządność z Brukselą to jeden… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 Marcin Dorociński u boku Ryana Reynoldsa w filmie „Mayday” Wyjaśniła się zagadka tajemniczych wpisów Marcina Dorocińskiego wyruszającego do Montrealu na plan równie tajemniczej międzynarodowej produkcji. Wiadomo… » więcej 2024-04-26, godz. 04:30 Francja/ W Cannes odbędzie się premiera filmu Jeana-Luca Godarda, stworzonego dzień przed jego śmiercią 18-minutowy film 'Scenariusze' ('Scenarios') w reżyserii Jeana-Luca Godarda będzie miał premierę na 77. festiwalu filmowym w Cannes. Dzieło powstało dzień… » więcej 2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej 2024-04-26, godz. 01:10 Dania/ Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o 630 mln dolarów W tym roku Dania zwiększy finansowanie funduszu wsparcia militarnego Ukrainy o 630 mln dolarów - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund… » więcej 2024-04-26, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Zakończyło się utrudnienie na A8 we Wrocławiu Zakończyło się utrudnienie w ruchu na A8, między węzłami Wrocław Stadion a Wrocław Północ w województwie dolnośląskim, gdzie wywrócił się bus… » więcej