Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-29, 19:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd zaakceptował plan budowy pomnika ofiar Holokaustu

Brytyjski rząd zaakceptował w czwartek plan budowy narodowego pomnika ofiar Holokaustu, który ma zostać wzniesiony w pobliżu budynku parlamentu w Londynie - poinformowały brytyjskie władze w oficjalnym oświadczeniu.

Rząd postanowił, że pomnik i centrum edukacyjne na temat Holokaustu powstaną w parku Victoria Tower Gardens. Autorami pomnika, który ma być odsłonięty w 2024 roku, są David Adjay i Ron Arad. Jego koszt to 100 mln funtów.


Budowę pomnika zapowiedziano już w 2016 roku, ale proponowana lokalizacja spotkała się z protestami. Przeciwnicy tej lokalizacji twierdzili, że wzniesienie pomnika spowoduje likwidację fragmentu zielonej przestrzeni parkowej w samym centrum Londynu i lepiej będzie postawić monument w innym miejscu.


Po konsultacjach społecznych rząd brytyjski uznał, że korzyści płynące z prestiżowej lokalizacji pomnika przewyższają "nieznaczną stratę przestrzeni" w parku.


Pomnik i centrum edukacyjne mają symbolizować brytyjską pamięć o sześciu milionach ofiar Holokaustu oraz o innych ofiarach niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Ma być to również miejsce refleksji nad ludobójstwami w Kambodży, Rwandzie, Bośni i sudańskim Darfurze.


Przewodnicząca organizacji zrzeszającej Żydów w Wielkiej Brytanii Marie van der Zyl powiedziała, że "będzie coś wyjątkowo mocnego w przekazie samej lokalizacji pomnika ofiar Holokaustu dosłownie obok centrum brytyjskiej demokracji". "Choć Holokaust dotknął w większości Żydów, to naziści brutalnie prześladowali także Romów, osoby homoseksualne i niepełnosprawnych, a ten pomnik będzie o tym świadczył" - dodała van der Zyl.


Według oficjalnego komunikatu władz brytyjskich, budowa pomnika ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku. (PAP)


ska/ ap/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 16:20 Iran/ MSZ: Nie chcemy rezygnować z rozmów o ożywieniu umowy nuklearnej Iran nie chce rezygnować z rozmów o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Iranu Hosein Amir-Abdollahijan… » więcej 2021-09-24, godz. 16:20 Kamiński: nie było próby kontaktu ze strony unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson Nie było próby kontaktu ze strony unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson - poinformował w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński odnosząc się do… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Hiszpania/ Powodzie na południu i zachodzie kraju; jedna ofiara śmiertelna Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku intensywnych opadów deszczu, które od czwartku utrzymują się nad południową i zachodnią Hiszpanią. W ciągu minionych… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 MEiN wznawia nabór wniosków do programu "Poznaj Polskę" W poniedziałek 27 września Ministerstwo Edukacji i Nauki wznawia nabór wniosków do programu 'Poznaj Polskę'. Na dofinansowanie wycieczek w ramach wznowionego… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Norwegia znosi wszystkie obostrzenia związane z pandemią 'Wszystkie obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zostaną zniesione w sobotę o godzinie 16' - powiedziała premier Norwegii Erna Solberg na konferencji prasowej… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Warszawa/ Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami stolicy 'Klimat ponad podziałami', 'Wspólne działanie lub wspólne wymieranie' - z takimi hasłami ulicami stolicy przeszli w piątek uczestnicy Młodzieżowego Strajku… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Kraków/ Prof. Maria Poprzęcka odebrała Nagrodę im. Kazimierza Wyki Prof. Maria Poprzęcka odebrała w piątek w Krakowie Nagrodę im. Kazimierza Wyki, którą przyznano jej za całokształt osiągnięć. Historyk i krytyk sztuki… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Niemcy/ Stowarzyszenie nauczycieli krytykuje udział uczniów w strajku klimatycznym Sprzeciwiamy się temu, by ustawowy obowiązek szkolny był zastępowany przez działania polityczne, na przykład w ramach tzw. strajku klimatycznego - powiedział… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 Premier: solidarne społeczeństwo przede wszystkim wyciąga rękę do najsłabszych (krótka) Solidarne społeczeństwo to społeczeństwo, które przede wszystkim wyciąga rękę do najsłabszych, robimy wszystko, żeby wzmocnić wsparcie osób niepełnosprawnych… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 MEiN: Od 27 września wznawiamy i przedłużamy nabór do programu "Poznaj Polskę" (komunikat) MEiN informuje: Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że 27 września br. wznawiamy i przedłużamy nabór wniosków do programu Ministra Edukacji i Nauki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »