Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-29, 17:30 Autor: PAP

Projekt: pogórnicze tereny i infrastruktura mogą posłużyć do magazynowania energii

Pogórnicze tereny i infrastruktura szybowa dawnych kopalń mają wielki potencjał, by służyć magazynowaniu energii, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w tej dziedzinie - wskazują twórcy koncepcji Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, zaprezentowanej w czwartek w Warszawie.

Podczas czwartkowego spotkania w Ministerstwie Aktywów Państwowych instytucje zainteresowane udziałem w budowie systemu podpisały porozumienie i powołały wspólny Komitet Sterujący. Jego zadaniem będzie opracowanie szczegółowej koncepcji przedsięwzięcia i sposobu jego wdrożenia oraz przeprowadzenie analiz ekonomiczno-finansowych. Jeżeli uda się pozyskać finansowanie, w ciągu najbliższych 4-5 lat mają powstać dwie pilotażowe instalacje, wykorzystujące szyby dawnych kopalń.


Inicjatywa stworzenia systemu magazynowania energii na terenach pogórniczych zrodziła się w Instytucie Techniki Górniczej Komag w Gliwicach. Oprócz dyrektora tej instytucji Dariusza Prostańskiego, pod porozumieniem podpisali się w czwartek także prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Janusz Gałkowski oraz prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek. Pomysł wspierają też Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność oraz regionalny samorząd.


Uczestniczący w debacie po podpisaniu porozumienia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zapewnił o wsparciu resortu dla tego projektu, którego powodzenie - jak ocenił - sprawi, że wszystkie zaangażowane w to przedsięwzięcie strony będą wygrane.


"Wkład każdego z tych podmiotów jest kluczowy, aby pomysł na system magazynów energii mógł się udać, a jednocześnie jest korzystny i rozwojowy dla wszystkich tych jednostek. Wraz ze stroną społeczną i samorządem mamy komplet interesariuszy, którzy są beneficjentami tego projektu. Ostatecznie zaś głównym beneficjentem będzie polska energetyka i producenci, wytwarzający energię z odnawialnych źródeł - bo bez rozwoju magazynów energii gdzieś nastąpiłby kres rozwoju OZE" - zauważył wiceminister, podkreślając, że rozbudowa OZE ściśle wiąże się z koniecznością rozwoju sieci dystrybucji energii oraz sposobów jej magazynowania.


"Trzymam kciuki, żeby to przedsięwzięcie się udało. Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych na każdym etapie będziemy wspierać ten projekt" - zadeklarował Soboń. Jak mówił, przedsięwzięcie świetnie wpisuje się w plan transformacji Śląska, łącząc kompetencje i interesy wszystkich stron porozumienia. Domeną Komagu są rozwiązania technologiczne, dla SRK projekt może oznaczać wykorzystanie pogórniczych terenów i zmniejszenie kosztów likwidacji kopalń, dla KSSE otwiera szanse pozyskania kolejnych inwestorów, dla strony społecznej oznacza miejsca pracy, dla śląskiego samorządu - połączenie innowacji i nowoczesnych technologii z górniczą tradycją.


Pogórnicze tereny w woj. śląskim zajmują ok. 3 tys. hektarów. To ponad 13 tys. rozmaitych działek, prawie 5 tys. budynków i przeszło 6 tys. innych budowli, w tym ok. 30 szybów. Wraz z zamykaniem kolejnych kopalń, poprzemysłowych terenów będzie przybywać. Pomysłów na ich „zielone” zagospodarowanie było już wiele – od elektrowni szczytowo-pompowych w kopalnianych szybach, poprzez energetykę wiatrową i instalacje fotowoltaiczne na powierzchni, po wytwarzanie ogniw wodorowych.


Koncepcja Śląskiego Systemu Magazynowania Energii wykorzystuje wiele z tych pomysłów, nie tylko łącząc je w jeden spójny system, ale także rozszerzając spektrum możliwych do wykorzystania technologii. To m.in. magazynowanie energii w bateriach elektrochemicznych czy implementacja systemu Gravitricity, opartego na grawitacyjnym wytwarzaniu energii poprzez przemieszczanie ciężarów (zbiorników z wodą) w górniczych szybach. Częścią systemu mogą być też pompy ciepła i rozwiązania wykorzystujące geotermalny potencjał wód kopalnianych.


Pomysłodawcy projektu chcieliby, aby najdalej do 2026 r. powstały co najmniej dwie pilotażowe instalacje, zaś równolegle tworzona będzie szczegółowa koncepcja rozbudowy systemu i połączenia go z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Potencjalne miejsca demonstracyjnych budowli to tereny wokół szybów w Rudzie Śląskiej (sięgający niemal 1,1 km w głąb ziemi szyb kopalni Śląsk), Bytomiu (szyb Budryk dawnej kopalni Centrum) i Zabrzu (blisko 900-metrowy szyb zamkniętej kopalni Makoszowy oraz zabytkowy szyb Gigant dawnej kopalni Pstrowski).


Twórcy koncepcji podkreślają, że jego wdrożenie umożliwi zachowanie górniczej infrastruktury, dzięki czemu charakterystyczne dla Śląska wieże szybowe kopalń nie znikną z krajobrazu nawet po zamknięciu zakładów. "Nie musimy ich burzyć; wystarczy dostosować te obiekty do nowych funkcji, wykorzystując przy tych najnowocześniejsze technologie i zachowując lub tworząc nowe miejsca pracy" - tłumaczył dyrektor Komagu.


Eksperci wskazują, iż powodzenie transformacji, opartej m.in. na rozwoju odnawialnych źródeł energii i energetyki rozproszonej, nie powiedzie się bez upowszechnienia rozwiązań służących magazynowaniu energii oraz bilansowaniu systemu elektroenergetycznego. Z początkiem lipca weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego, szczegółowo określająca status magazynów energii, co ma dać impuls do ich rozwoju. Środki na wsparcie takich projektów są m.in. w Krajowym Planie Odbudowy i unijnych funduszach wzmacniających innowacyjność.


Budowa na terenach pogórniczych regionalnego systemu magazynowania energii ma bazować na połączeniu różnych technologii – od wytwarzania zielonej energii, poprzez jej przesyłanie, po magazynowanie w różnych formach. Efektem mają być usługi dla systemu energetycznego: dostarczanie prądu w czasie jego niedoboru w systemie, uelastycznienie podaży energii, stabilizacja napięcia, stabilizacja jakości zasilania, ochrona odbiorców przed krótkotrwałą utratą mocy, integracja energetyki rozproszonej oraz ograniczanie przeciążeń sieci.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ drag/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 12:20 Wrocław/ Naukowcy opracowują nowy rodzaj stentu do angioplastyki wieńcowej Wrocławscy naukowcy opracowują nowy rodzaj stentu, który będzie można wykorzystywać do zabiegów angioplastyki wieńcowej. Ma zapobiegać nie tylko ponownemu… » więcej 2024-04-23, godz. 12:10 Formuła 1 - Tajlandia zainteresowana organizacją Grand Prix Tajlandia jest zainteresowana organizacją wyścigu Grand Prix Formuły 1 - oświadczył premier tego kraju Srettha Thavisin po spotkaniu z szefem F1 Stefano Domenicalim… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Trzaskowski: zależy nam aby wzmocnić listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego Zależy nam na tym, żeby wzmocnić listy do Parlamentu Europejskiego, po to, żeby zachęcić Polki i Polaków do głosowania na kandydatki i kandydatów Koalicji… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Włochy/ Pierwsze w historii włoskie tłumaczenie "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego We Włoszech ukazało się pierwsze w historii tłumaczenie „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Tragedię z drugiej połowy XVI wieku przełożył… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 W. Brytania/ Resort obrony: siły rosyjskie powoli i dużym kosztem, ale robią postępy Zdobycie kontroli nad mającą niewielkie znaczenie strategiczne miejscowością Nowomychajliwka, co zajęło rosyjskim siłom 73 dni i wymagało dużego nakładu… » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 Ruda Śląska/ Pierończyk: przewiduję rozmowy o współpracy z PiS i KO Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk zapowiedział, że o przyszłej koalicji zarządzającej miastem będzie rozmawiał ze wszystkimi, zarówno PiS… » więcej 2024-04-23, godz. 11:50 Finlandia/ Jedyne na Zachodzie Muzeum Lenina zamknie podwoje po blisko 80 latach Ostatnie na Zachodzie Muzeum Lenina, mieszczące się w Finlandii, zostanie zamknięte, a w jego miejsce powstanie Muzeum Stosunków Wschodnich, opisujące historię… » więcej 2024-04-23, godz. 11:50 Ekstraklasa siatkarzy – prezes Aluronu CMC: srebro to nie wszystko Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie w siódmym roku gry w ekstraklasie po raz pierwszy zagrają w finale. 'Wierzę, że srebro to nie wszystko i możemy być… » więcej 2024-04-23, godz. 11:40 Amerykańska golfistka Nelly Korda odpoczywa po triumfach w pięciu turniejach z rzędu Liderka światowego rankingu golfistek 25-letnia Amerykanka Nelly Korda, po wygraniu pięciu kolejnych turniejów cyklu LPGA, zamierza najbliższy czas poświęcić… » więcej 2024-04-23, godz. 11:30 TOGETAIR 2024 w Warszawie - pierwszy dzień eksperckich debat dobiega końca (MediaRoom) W stolicy trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »